Verslas

2012.09.04 13:20

Palengvėjo įvažiavimas – kilo protestų banga

Eldoradas Butrimas, „Lietuvos rytas“2012.09.04 13:20

Supaprastintas vizų režimas tarp Rusijos Kaliningrado srities ir Lenkijos galioja kiek daugiau nei mėnesį. Bet džiaugiasi ne visi. Štai vietos verslininkai netgi ėmė protestuoti.

Supaprastintas vizų režimas tarp Rusijos Kaliningrado srities ir Lenkijos galioja kiek daugiau nei mėnesį. Bet džiaugiasi ne visi. Štai vietos verslininkai netgi ėmė protestuoti.

Jie išsigando iš Lenkijos įvežamų pigių maisto prekių antplūdžio ir ėmė gąsdinti valdžią įmonių bankrotu bei masiniu nedarbu. O apsukruoliai naudojasi padėtimi.

Prekeiviams žada apynasrį

Į skubų pasitarimą verslininkus sukvietęs Kaliningrado srities administratoriaus pavaduotojas Aleksandras Torba pažadėjo kovoti su nelegalia lenkiškų maisto produktų prekyba gatvėse.

A. Torba nurodė policininkams griežtai bausti tuos, kurie gatvėse be leidimų prekiaus iš Lenkijos įvežtais maisto produktais.

A. Torba pripažino, kad lenkiško maisto antplūdis sukėlė grėsmę srities biudžeto įplaukoms, tačiau policinę pardavėjų kontrolę motyvavo pareiga rūpintis kaliningradiečių sveikatingumu.

Valdininkas priminė, kad kai kurių maisto gaminių galiojimo terminas yra labai trumpas.

Tad lenkiškus produktus netinkamai transportuojant ir jais prekiaujant esą kyla reali grėsmė kaliningradiečių sveikatai, o administracijos pareiga yra juos apginti.

Prisibijo ir lietuvis

Įmonės „Kaliningrado delikatesas“ vadovas lietuvis Audrius Kaladžinskas Lenkijos dienraščiui „Gazeta Wyborcza“ pareiškė, kad vietinių mėsos gaminių pardavimas šiemet srityje sumažėjo net trečdaliu.

Lietuvis neslėpė, kad apyvartą mažina lenkiškų mėsos gaminių antplūdis.

Anot A. Kaladžinsko, 400 tūkstančių gyventojų turinčiame Kaliningrade lenkiškais produktais nelegaliai prekiaujama net 300 vietų.

Kas dieną kaliningradiečiai gatvėje esą nuperka apie dešimt tonų lenkiškų pieniškų dešrelių, o tai prilygsta fabriko, kuriame dirba du šimtai žmonių, visos paros produkcijai.

Kaliningrado žurnalistė Natalija Borowska patvirtino, kad gavusi nurodymą pirmomis dienomis policija be gailesčio vaikė nelegalius prekeivius, ir gatvėse nebebuvo galima nusipirkti lenkiškų dešrelių, jogurtų, sūrių.

Tačiau po to prekyba esą grįžo į savo vėžes, tik tapo labiau užmaskuota: apsukresni prekeiviai laiptinėse kabina skelbimus ir jiems paskambinus galima užsisakyti produktų atvežti į kiemą arba tiesiai į namus.

Anot N. Borowskos, kaliningradiečiai labai mėgsta lenkiškus gaminius, nes jie yra ne tik pigesni už vietinius, bet ir skanesni, gražiau supakuoti.

Žurnalistės teigimu, anksčiau gatvėse produktus noriai pirkdavo net policininkai, kurie dabar tuos pardavėjus privalo vaikyti.

Laukia bankrotų banga?

Tiesa, yra ir kita medalio pusė. Antai Kaliningrado prekybos centrų savininkai šaiposi, kad vietos gamintojai tiesiog nenori mažinti produktų kainų ir prašo politikų ir policijos padėti kovoti su konkurencija.

Lietuvių kilmės Kaliningrado politikas bei verslininkas Vytautas Lopata Varšuvos žiniasklaidai pareiškė, kad karas dėl lenkiškų pieniškų dešrelių yra artėjančių kur kas rimtesnių konfliktų požymis.

V. Lopata priminė, kad Rusija neseniai tapo Pasaulio prekybos organizacijos nare ir privalės atverti savo rinką užsienio gamintojams.

Tokios konkurencijos esą gali neatlaikyti dalis vietos gamintojų, tad tie, kurie buvo įpratę konkuruoti ne modernizuodami gamybą, o papirkinėjimais išsikovodami lengvatas, gali prašyti valdininkų statyti naujus barjerus užsieniečiams.

Rusija ne vienus metus zyzė, priekaištavo ir reikalavo supaprastinto vizų režimo Kaliningrado srities gyventojams. Ironiška, kad, Maskvai pasiekus savo tikslą, nepatenkinti liko būtent kaliningradiečiai.

Supaprastinimu pasinaudojo du tūkstančiai rusų

Supaprastintas vizų režimas tarp Rusijos Kaliningrado srities ir Lenkijos įsigaliojo liepos 27-ąją.

Pagal supaprastintą vizų režimą Kaliningrado gyventojai nuo šiol gali gauti specialias vizas, leidžiančias keliauti ne po visą Lenkiją, bet po artimiausius kelis regionus.

Tokias vizas jau gavo du tūkstančiai kaliningradiečių, kurių dalis jau uždarbiauja – parduoda į Lenkiją įvežtą benziną, o tėvynainiams gabena maisto prekes.

Šie prekeiviai neslepia, kad Lenkijoje pirktas dešreles Kaliningrade parduoda perpus pigiau nei vietiniai gamintojai ir nespėja visų aprūpinti. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt