Verslas

2014.05.08 19:22

„Achema“ dėl brangių dujų mažina amoniako ir kitų produktų gamybą

BNS2014.05.08 19:22

Koncernui „Achemos grupė“ priklausanti vienintelė Baltijos šalyse azoto trąšų gamintoja „Achema“ kitą savaitę neribotam laikui stabdo dalį gamybos. Anot bendrovės vadovo, tai verčia daryti nepalankios kainos trąšų rinkoje ir per brangios Rusijos dujų koncerno „Gazprom“ gamtinės dujos.

Koncernui „Achemos grupė“ priklausanti vienintelė Baltijos šalyse azoto trąšų gamintoja „Achema“ kitą savaitę neribotam laikui stabdo dalį gamybos. Anot bendrovės vadovo, tai verčia daryti nepalankios kainos trąšų rinkoje ir per brangios Rusijos dujų koncerno „Gazprom“ gamtinės dujos.

„Kadangi trąšų rinka po truputį smunka, poreikis krenta, kainos taip pat krenta, o mes su esamomis dujų kainomis tampame nekonkurencingi, kadangi mūsų konkurentai gauna daugiau nei 20 proc. pigesnes dujas. Todėl trąšų kainomis negalime konkuruoti su savo savikaina. Kol neišsispręs dujų kainos klausimas ar nepasikeis trąšų rinkos situacija, nuspręsta kuo mažiau patirti nuostolių ir stabdyti vieną iš dviejų amoniako cechų – pagal amoniako gamybą pusę pajėgumų sumažinti“, – BNS sakė Ramūnas Miliauskas.

Be to, anot jo, bus mažinama karbamido gamyba, galvojama stabdyti ir kogeneracinės jėgainės darbą.

„Pagal dabartinius skaičiavimus, stabdymą pradėsime kitos savaitės viduryje“, – BNS sakė R. Miliauskas. Pasak jo, dalis gamyklos darbuotojų bus išleista vasaros atostogų, apie jų atleidimą negalvojama.

Pasak R. Miliausko, šiuo metu „Achema“ už dujas „Gazprom“ moka 470 JAV dolerių, tuo metu konkurentai – 350–360 JAV dolerių.

„Mūsų konkurentai turi pigesnes dujas – pigesnę žaliavą. Jeigu dujų kaina būtų panaši, tai mes galėtume konkuruoti“, – BNS teigė jis.

Anot R. Miliausko, pirmąjį šių metų ketvirtį gamykla uždirbo pelno, tačiau jis yra gerokai mažesnis nei 2013 metais. Jis sakė negalintis įvardyti šio rezultato.

„Achema“ dujas iš „Gazprom“ perka tiesiogiai – ji turi iki 2016 metų galiojančią sutartį. R. Miliauskas pripažino, jog šiuo metu derybos su „Gazprom“ dėl mažesnės kainos vyksta sunkiai.

„Mes norime, kad „Gazprom“ tiektų dujas panašomis kainomis. Kai tie patys žaidėjai – trąšų gamintojai – gaus panašaus lygio kainas, tai ir mes galėsime konkuruoti“, – BNS kalbėjo R. Miliauskas.

Dujų kaina sudaro 80 proc. gamyklos trąšų savikainos. Kainų komisijos duomenimis, pernai ji suvartojo apie 1,1 mlrd. kubų dujų, o 2012 metais – 1,45 mlrd. kubų.

Premjeras tikisi, kad „Achema“ dalį gamybos stabdo laikinai

Premjeras Algirdas Butkevičius prognozuoja, kad koncernui „Achemos grupė“ priklausanti Jonavos trąšų gamintoja „Achema“ dalį gamybos stabdo laikinai.

„Manau, kad tai bus laikina“, – ketvirtadienį Seime teigė premjeras.

A. Butkevčiaus teigimu, „Achemos“ pajėgumų mažinimas turės neigiamos įtakos šalies eksportui.

„Savaime suprantama, kad atsilieps truputį neigiamai, nes tai yra įmonė, kuri savo pagamintą produkciją eksportuoja, yra didžiulis skaičius darbuotojų, kurie dirba „Achemoje“, – atsakydamas į Seimo narių klausimą.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.