Verslas

2015.09.08 13:45

Susitarė su „Gazprom“ dėl pigesnių dujų

BNS2015.09.08 13:45

Apie 40 proc. šalies dujų rinkos užimanti dujų skirstymo ir tiekimo bendrovė „Lietuvos dujos“ pasiekė susitarimą su Rusijos dujų koncernu „Gazprom“ dėl jo tiekiamų dujų kainos sumažinimo. Bendrovė ketvirtadienį pranešė, jog pasirašė susitarimą su „Gazprom“ dėl reikšmingai mažesnės kainos.

Apie 40 proc. šalies dujų rinkos užimanti dujų skirstymo ir tiekimo bendrovė „Lietuvos dujos“ pasiekė susitarimą su Rusijos dujų koncernu „Gazprom“ dėl jo tiekiamų dujų kainos sumažinimo. Bendrovė ketvirtadienį pranešė, jog pasirašė susitarimą su „Gazprom“ dėl reikšmingai mažesnės kainos.

„Lietuvos dujos“ nenurodo, dėl kokios nuolaidos susitarta. Įmonės atstovė Jolita Butkienė BNS sakė negalinti atskleisti susitarimo su „Gazprom“. Ji taip pat nepaaiškino, dėl kokio dydžio nuolaidos susitarta.

Neatmetama, jog mažesnės kainos buitiniams vartotojams galios nuo liepos. Vyriausybės spaudos tarnybos teigimu, „Lietuvos dujos“ informavo, kad būtina atlikti skaičiavimus, kurie, patvirtinus valdybai, bus pateikti suderinti Kainų komisijai.

„Šis susitarimas galutinai užbaigė ilgalaikes ir sudėtingas „Lietuvos dujos“ derybas su „Gazprom“. Abiejų kompanijų atstovai, aktyviai bendradarbiaudami su bendrovių valdybomis ir įvertindami „Lietuvos dujų“ akcininkų bei bendrovės klientų interesus, rado abipusiškai naudingus sprendimus, kurie jau artimiausiu metu leis sumažinti dujų kainą įmonės klientams“, – rašoma „Lietuvos dujų“ pranešime.

„Lietuvos dujų“ teigimu, susitarimas nustato pagrindinius kainodaros principus iki ilgalaikės dujų tiekimo sutarties galiojimo pabaigos 2015 metų pabaigoje ir sudaro prielaidas jos pratęsimui.

A. Butkevičius: kaina bus „konkurencinga“

Premjeras Algirdas Butkevičius sako, jog Rusijos dujų koncerno „Gazprom“ siūloma nauja dujų kaina iki 2015-ųjų pabaigos, kai baigsis ilgalaikė dujų tiekimo sutartis, bus konkurencinga. Premjeras sako, jog naujos kainos vartotojams turėtų įsigalioti nuo liepos 1-osios.

„Galiu pasakyti, kad kaina bus konkurencinga, lyginant su regioniniais partneriais – Latvija ir Estija“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė premjeras. Jis tiksliai neįvardijo, dėl kokios nuolaidos susitarta.

„Nenoriu įvardinti šiandien konkretaus skaičiaus, gali būti ir 21, ir 22, ir 23 proc.“, – paklaustas, ar „Gazprom“ siūlo 20 proc. mažesnę kainą, sakė premjeras.

Jis sakė, jog „Gazprom“ pasiūlymas atitinka šių metų pradžioje su jo vadovu Aleksejumi Mileriu Sočyje sutartą kainą, o gal bus ir geresnis.

„Sočyje, kas buvo jau beveik pasiekta, kalbant apie išskirtinį klausimą – dujų kainų, dar neturiu galutinių vertinimų, bet buvo laikomasi to susitarimo, o gal net ir truputį geriau“, – kalbėjo A. Butkevičiaus.

Anot jo, „Lietuvos dujos“ su „Gazprom“ susitarė dėl „patobulintos“ formulės, pagal kurią bus skaičiuojama dujų kaina Lietuvai. Tačiau jis tikino nematęs naujos formulės.

„Bus faktiškai patobulinta formulė, kuria buvo vadovaujamasi, skaičiuojant dujų kainą. (...) Kiek žinau, tam tikri pokyčiai (formulėje – BNS) yra“, – sakė premjeras.

Anot premjero, ketvirtadienį „Lietuvos dujų“ vadovas Viktoras Valentukevičius informavo jį apie trečiadienį pasirašytą susitarimą su „Gazprom“.

„Artimiausiame valdybos („Lietuvos dujų“ – BNS) posėdyje bus galutinai priimtas sprendimas, kokia ta kaina (vartotojams – BNS) gali būti, nes reikalingi perskaičiavimai, reikia įvertinti, kaip kito valiutos kursas tam tikrais mėnesiais. Po to bus kreipiamasi į Kainų komisiją, kad nustatytų gamtinių dujų tarifus vartotojams. Nauja kaina turėtu įsigalioti nuo šių metų liepos 1 dienos“, – teigė premjeras.

Jo teigimu, dėl „Lietuvos dujų“ akcininkų sprendimo inicijuoti arbitražą prieš „Gazprom“ spręs įmonės valdyba, įvertinus naują kainą.

„Lietuvos dujos“ ir „Gazprom“ susitarė po kelerius metus trukusių Vyriausybės ir koncerno derybų, abiem pusėms pateikus po ieškinį tarptautiniams arbitražams ir šalies teismams bei Lietuvai ir dar kelioms Rytų Europos šalims apskundus Rusijos koncerną Europos Komisijai. Be to, per tą laiką Lietuva baigia statyti SGD terminalą ir įgyvendinti Trečiojo ES energetikos paketo reikalavimus.

D. Grybauskaitė: derybose suveikė speciali taktika

Prezidentė Dalia Grybauskaitė teigia, kad susitarimas dėl pigesnių gamtinių dujų pasiektas pasiteisinus jos pačios ir Lietuvos vyriausybių taikytai taktikai.

„Dėl susitarimo tarp įmonės ir „Gazprom“ norėčiau tik pasidžiaugti, kad tvirta, nuosekli mano pozicija, kaip ir šitos bei buvusių vyriausybių, buvo viską nuleisti į įmonės lygį ir neiti į valstybės interesų kompromisus. Tuo būdu suveikė vienas iš spaudimo instrumentų – LNG terminalas. Todėl įmonė praktiškai neturi kito pasirinkimo, kaip tik eiti į derybas ir, atrodo, kad mūsų spaudimo technika pasisekė“ – kandidatų į prezidentus debatuose ketvirtadienį sakė D. Grybauskaitė.

J. Neverovičius: radome rimtą kandidatą tiekti SGD

Lietuvos energetikos ministras teigia, kad didžiausia pasaulyje suskystintų gamtinių dujų tiekėja „Qatar Liquefied Gas“ yra „rimta kandidatė“ tiekti dujas Lietuvai. Su bendrove galėtų būti pasirašyta 0,5 mlrd. kubų metinio dujų tiekimo sutartis penkeriems metams.

Jaroslavas Neverovičius trečiadienį teigė, kad Lietuvos derybos su potencialiais dujų tiekėjais jau baigiamos.

„Tikimės laiku pasirašyti sutartį, kad jau sausį galėtume pradėti gauti dujas. Tokiu atveju būtume lankstūs ir mums nebus būtina užbaigti derybų iki birželio pabaigos“, – Lenkijoje interviu agentūrai „Bloomberg“ sakė J. Neverovičius.

Šiuo metu Klaipėdoje statomas pirmasis Baltijos šalyse SGD terminalas taps alternatyva rusiškoms dujoms.

„Terminalas leis mums diversifikuoti tiekimą ir veiks kaip virtualus dujotiekis, nustatysiantis kainą, kurios vienintelis tiekėjas nesugebės viršyti. Iš tiekėjų gaunami pasiūlymai yra mažesni nei ta kaina, kurią mokame „Gazprom“, – kalbėjo J. Neverovičius.

„Gazprom“ praėjusių metų ataskaitoje nurodoma, kad bendrovė 2013 metais Lietuvai pardavė 2,7 mlrd. kubų dujų.

„Iš „Gazprom“ perkamų dujų kiekis priklausys nuo rusiškų dujų kainos. Trumpuoju laikotarpiu Vokietijos kaina gali būti rodikliu, o ilguoju laikotarpiu rinką turėtų užpildyti dujos iš JAV, Australijos bei kitų šalių ir ji turėtų tapti labiau pirkėjų rinka“, – sakė Lietuvos energetikos ministras.

Energetikos įmonių grupės „Lietuvos energija“ valdoma dujų prekybos bendrovė „Litgas“ yra sudariusi trumpąjį potencialių SGD tiekėjų sąrašą, kuriame liko 3 bendrovės ir su kuriomis deramasi – baigus derybas su geriausią pasiūlymą pateikusiu tiekėju, šių metų viduryje planuojama pasirašyti ilgalaikę 5 metų dujų tiekimo sutartį. Neatmetama, jog tarp potencialių tiekėjų dar gali būti JAV ir Norvegijos bendrovės.

„Klaipėdos naftos“ Klaipėdoje statomas SGD terminalas pradės veikti gruodžio pradžioje – numatoma, kad pirmaisiais metais Lietuva per jį atsigabens apie 1 mlrd. kubų dujų, o ateityje jo pajėgumas didės iki 4 mlrd. kubų.

„Klaipėdos naftos“ vadovas: dar nepastatytas terminalas veikia

Lietuvos statomas suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalas jau duoda rezultatų, teigia valstybės valdomų energetikos bendrovių vadovai.

„Šio terminalo tikslas – kad Lietuva gautų palankesnes dujų kainas. Vien tai, kad greitai turėsime galimybę įsigyti dujų iš kur panorėję sukuria konkurenciją, kuri skatina visus tiekėjus mažinti kainą. Tai yra pirmieji rezultatai dar nepastatyto terminalo. Jis jau pradeda duoti rezultatus, tai parodo, kaip reikalingas šis projektas Lietuvai“, – BNS sakė terminalą statančios „Klaipėdos naftos“ vadovas Rokas Masiulis.

Jis pažymėjo, jog terminalas reikalingas, kad Lietuva galėtų atsivežti dujų už patraukliausią kainą. Be to, pagal vadinamąją ES direktyvą N-1 šalys privalo turėti antrą tiekimo šaltinį.

R. Masiulio teigimu, terminalas taps dujų infrastruktūros dalimi, o jo išlaikymą garantuos minimalus dujų kiekis – 540 mln. kubų pe metus – kurį pirks reguliuojami elektros ir šilumos gamintojai.

Valstybės paskirta SGD tiekėja terminalui bendrovė „Litgas“ taip pat teigia, jog projektas ir SGD pirkimas neabejotinai buvo vienas pagrindinių svertų, padėjusių „Lietuvos dujoms“ užsitikrinti palankesnę „Gazprom“ dujų kainos formulę, o kartu ir kainą mažiausiai iki 2015 metų pabaigos, kai baigsis dabartinė sutartis.

„Taigi, nors dar ir nepradėjęs veikti terminalas ir SGD tiekimas jau įvykdė vieną iš pagrindinių jam keltų tikslų – sumažinti vidutinę dujų kainą Lietuvai. Terminalo nauda ties tuo nesibaigs – tapęs alternatyva, jis padidins energetinį Lietuvos saugumą, atvers galimybes ieškoti palankių pasiūlymų pasaulinėje dujų rinkoje, padės sukurti konkurenciją tiekimo rinkoje ir leis Lietuvos įmonėms pačioms tapti prekybininkais dujomis tarptautinėje rinkoje“, – BNS sakė „Litgas“ vadovas Dominykas Tučkus.

Pagal dujų iš SGD terminalo pirkimo schemą maždaug 20 bendrovių privalės pirkti dujas per „Litgas“, o ši iš terminalo nupirks mažiausiai 540 mln. kubų dujų per metus.

Žadėjo nesikreipti į arbitrąžą

A. Butkevičius praėjusią savaitę BNS sakė, kad jeigu kaina būtų mažesnė, „Lietuvos dujos“ nesikreiptų į tarptautinį arbitražą dėl per didelės šaliai taikomos kainos.

Pasak neoficialių šaltinių, „Gazprom“ siūloma trejų paskutinių dabartinės sutarties su „Gazprom“ metų – 2013-2015-ųjų – dujų kaina būtų apie 370 JAV dolerių (apie 921 litas) arba 24 proc. (apie 118 dolerių) mažesnė nei dabar (kovo mėnesį – 1215 litų, arba 488 doleriai už 1 tūkst. kubų).

Pasak šaltinių, dujų kainos formulė nebus keičiama, išliks ir sutarties sąlyga „take or pay“ („imk arba mokėk“). Kiti ligšioliniai derybų klausimai – daugiau nei 4 mlrd. litų vertės ieškinys Stokholmo arbitraže, kurio Vyriausybė teigia neketinanti atsiimti, dujų tranzitas į Karaliaučių, trečiojo ES energetikos paketo reikalavimai – lieka Vyriausybės ir „ Gazprom“ politinių derybų objektai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.