Verslas

2014.05.06 19:17

Banko sprendimas, prilygstantis revoliucijai

DELFI.lt 2014.05.06 19:17

Lietuvos bankas mokėjimų rinkos dalyviams pasiūlė naujovę – naują mokėjimo sistemą, į kurią įtrauktų ne tik bankus, bet kredito unijas, mokėjimo ir elektroninių pinigų įstaigas. Jei sistema būtų palankiai sutikta rinkos dalyvių, tai, pasak banko, sukurtų prielaidas spartinti mokėjimus ir mažinti jų įkainius klientams.

Lietuvos bankas mokėjimų rinkos dalyviams pasiūlė naujovę – naują mokėjimo sistemą, į kurią įtrauktų ne tik bankus, bet kredito unijas, mokėjimo ir elektroninių pinigų įstaigas. Jei sistema būtų palankiai sutikta rinkos dalyvių, tai, pasak banko, sukurtų prielaidas spartinti mokėjimus ir mažinti jų įkainius klientams.

Įdiegus siūlomą mokėjimo sistemą, jau nuo 2015 m. būtų teikiama nauja skubių mokėjimų paslauga. Iki 2016 m. sausio 1 d. būtų įdiegta europinius SEPA standartus atitinkanti mažmeninė mokėjimų sistema eurais.

„Mūsų pasiūlymai ypač naudingi galutiniam vartotojui, kuris gautų geresnę paslaugos kokybę už mažesnę kainą. Tačiau sėkmė priklausys nuo dalyvaujančiųjų skaičiaus, todėl kviečiame visus bankus, kredito unijas, mokėjimo ir elektroninių pinigų įstaigas dalyvauti siūlomoje sistemoje ir taip sudaryti sąlygas savo klientams mokėjimus atlikti sparčiau ir pigiau“, – sako Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas.

Kai kurie rinkos dalyviai sveikina iniciatyvą ir teigia, kad tai – „realus reikšmingas veiksmas“, kuris pakoreguos įkainius galutiniams vartotojams.

„Lietuvos bankas, dešimtmečius stovėjęs veidu į komercinius bankus, o nugara į bankų klientus, pagaliau atsigręžė į pastaruosius. Iki šiol vien komentavęs ir skelbęs statistinius duomenis apie paslaugų kainas, imasi realaus reikšmingo veiksmo, kuris be jokios abejonės pakoreguos paslaugų kainas kliento naudai. Jis atveria kelią konkurencijos ir savireguliacijos būdu pasiekti to, kas Latvijoje buvo pasiekta ministro įsakymu (nustatyti maksimalūs įkainiai, kurie smarkiai mažesni už Lietuvos bankų)“, – komentuoja pasiūlymą bendrovės „Perlo paslaugos“ vadovas Dainius Kalinauskas.

Pasak jo, iki šiol bankų įkainių politika žmones stūmė atgal į grynųjų pinigų glėbį, tad Lietuvos banko iniciatyva gali paskatinti intensyviau naudoti elektroninius mokėjimus.

„Situaciją gali pakeisti tik ženklus mokėjimo įkainių pasikeitimas. Jei Lietuvos bankas padarys tai, ką tik paskelbė, procesas tikrai pajudės žmonėms ir verslui palankia kryptimi“, – teigia D. Kalinauskas.

Atpigtų iki 35 ct

Lietuvos bankas nurodo, kad jo siūlomas modelis ne tik mažintų įkainius, bet ir padidintų konkurenciją.

„Mokėjimo ir elektroninių pinigų įstaigos savo klientams taiko palankesnius tarifus už mokėjimus grynaisiais, todėl jau ir dabar bankų sektorių išstumia iš tokių mokėjimų rinkos – bankai pagal tokių operacijų skaičių užima tik mažiau nei penktadalį šalies rinkos. Sudaryta galimybė dalyvauti Lietuvos banko mokėjimo sistemoje padidins jų konkurencijos galimybes ir elektroninių pervedimų rinkoje. Iš to daugiausia naudos turėtų ne kas kitas, o vartotojas“, – sako M. Jurgilas.

Sistemos dalyviams pritarus, jau nuo 2015 m. jiems būtų sudaryta galimybė tarpusavyje atlikti skubius mažmeninius mokėjimus taikant 0,10 euro įkainį. Nepritarus šiai iniciatyvai, analogiškos paslaugos nuo 2015 m. bankams taptų prieinamos už kelis kartus didesnę kainą.

Siekdamas sudaryti prielaidas mažinti pervedimų kainas galutiniam vartotojui, Lietuvos bankas skatina mokėjimų rinkos dalyvius dalyvauti SEPA standartus atitinkančioje sistemoje ir siūlo gerokai mažesnius už dabar galiojančius tarifus. Rinkos dalyviai jau informuoti, kad 2015 m. bus taikomas 0,01 euro įkainis už pateiktą ir įvykdytą mokėjimo nurodymą. Dabar analogiškas mokėjimų litais tarifas – 0,19 lito (0,055 euro) už vieną mokėjimo nurodymą.

Pateiktame Lietuvos banko pasiūlyme numatyta, kad nuo 2016 m. pirmam milijonui mokėjimo nurodymų per metus būtų taikomas 0,05 euro tarifas, o kiekvienas paskesnis mokėjimo nurodymas vėl kainuotų tik 0,01 euro.

Atsakymų iš bankų, kredito unijų, mokėjimo ir elektroninių pinigų įstaigų Lietuvos bankas lauks iki gegužės 14 d.