Verslas

2014.05.05 21:00

A.Šemeta: Europoje turėtų atsirasti energetikos sąjunga

BNS 2014.05.05 21:00

Eurokomisaras Algirdas Šemeta pritaria Lenkijos premjero Donaldo Tusko idėjai Europoje sukurti energetikos sąjungą, kuri padėtų sumažinti Europos Sąjungos priklausomybę nuo rusiškos naftos ir dujų.

Eurokomisaras Algirdas Šemeta pritaria Lenkijos premjero Donaldo Tusko idėjai Europoje sukurti energetikos sąjungą, kuri padėtų sumažinti Europos Sąjungos priklausomybę nuo rusiškos naftos ir dujų.

„Europos Sąjungoje jau keletą metų galioja sutartis, kurioje pirmą kartą kalbama apie energetinį saugumą. Žodis yra, reikia veiksmo. Lenkijos premjero mintys apie energetikos sąjungą yra vertos dėmesio, jos atitinka Lietuvos interesus“, – pirmadienį Lietuvos narystės Europos Sąjungoje (ES) dešimtmečio minėjime Vyriausybėje teigė A. Šemeta.

Europos Komisijos narys taip pat sakė, kad energetika turi nustoti būti „veiksniu, ribojančiu Lietuvos ir visos Europos Sąjungos užsienio politiką, ypač ginant pamatines vertybes“.

D. Tuskas dar balandžio pradžioje paskelbė, kad Briuselyje dirbama, siekiant sukurti ES energetikos sąjungą ir sumažinti bloko priklausomybę nuo rusiškos naftos ir dujų. Su D. Tusku praėjusią savaitę susitikęs už energetiką atsakingas Komisijos narys Guentheris Oettingeris pareiškė, jog ES siekia vienodos rusiškų dujų kainos visoms valstybėms narėms.

„Mes norime vienodos dujų kainos bendrojoje Europos rinkoje“, – penktadienį Varšuvoje sakė G. Oettingeris.

Stiprėjant Rusijos ir Ukrainos konfliktui, Lenkija pasiūlė bendros ES energetikos politikos idėją, siekiant sumažinti regiono priklausomybę nuo energijos tiekėjų, ypač nuo Rusijos. Varšuvos siūlomo įstatymo esmė yra bendras ES gamtinių dujų pirkimas iš „Gazprom“ pagal vieną susitarimą.

„Sąjungos galimybes turėtų patikrinti specialistai ir teisininkai, kad nustatytų jos atitikimą Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) reglamentams ir ES konkurencijos įstatymams“, – kalbėjo komisaras G. Oettingeris.

Šiuo metu ES valstybės narės moka skirtingas kainas už dujas, suderėtas su „Gazprom“.

„Žaidimas „divide et impera“ („skaldyk ir valdyk“) ar kitas panašus žaidimas, kurį siūlo Maskva, negali ir nebus priimtas ES valstybių narių (...). Turime labai didelius dujų kainų skirtumus. Kuo didesnės rusiškų dujų pirkimo apimtys ir didesnė Rusijos monopolijos dalis, tuo didesnės kainos“, – teigė G. Oettingeris.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.