Verslas

2015.09.08 13:45

Smūgis Ukrainai: dujas nuo birželio gaus tik sumokėjusi iš anksto

BNS 2015.09.08 13:45

Ukraina gamtines dujas iš Rusijos nuo birželio mėnesio gaus tik už jas iš anksto sumokėjusi, pareiškė Rusijos energetikos ministras Aleksandras Novakas.

Ukraina gamtines dujas iš Rusijos nuo birželio mėnesio gaus tik už jas iš anksto sumokėjusi, pareiškė Rusijos energetikos ministras Aleksandras Novakas.

„Pagal galiojančią sutartį, neapmokėjus už importuotas dujas, nuo kito mėnesio įsigalioja išankstinio apmokėjimo sąlyga. Buvo nuspręsta, jog „Gazprom“ balandį šios sąlygos Ukrainai netaikys. Gegužės 16-ąją pateikiama sąskaita už dujas, kurią reikia apmokėti iki gegužės 31 dienos. Jei iki gegužės 31 dienos nebus atliktas išankstinis mokėjimas už birželį, „Gazprom“ galės riboti dujų tiekimą Ukrainai arba jų teikti tiek, už kiek sumokėta“, – po trišalių Rusijos, Ukrainos ir Europos Sąjungos atstovų derybų žiniasklaidos atstovams paaiškino Rusijos ministras.

ES energetikos komisaras Geuntheris Oettingeris savo ruožtu pareiškė, jog penktadienį Lenkijos sostinėje vykusiose derybose šalims nepavyko susitarti. Anot jo, planuojama surengti dar du derybų etapus. G.Oettingeris išreiškė įsitikinimą, jog šį mėnesį Rusija tikrai nenutrauks dujų tiekimo Ukrainai, ir pripažino, kad Ukraina nevykdo įsipareigojimų Rusijai pagal dvišalę sutartį.

Savo ruožtu Ukrainos energetikos ministras Jurijus Prodanas pareiškė, jog Ukraina ketina kreiptis į tarptautinį arbitražą dėl Rusijos dujų monopolininko „Gazprom“ suskaičiuotos skolos dydžio, taip pat dėl dujų kainos, kuri nuo balandžio beveik padvigubėjo.

„Gazprom“ skaičiavimais, Ukraina už šiais metais importuotas dujas yra skolinga 2,2 mlrd. JAV dolerių, ir ši skola gegužės 7-ąją gali išaugti iki 3,5 mlrd. dolerių. Be to, Ukraina privalo sumokėti 18 mlrd. dolerių už per mažą dujų importą 2012 ir 2013 metais.

Rusijos energetikos ministras pridūrė, jog dujų tiekimas Ukrainai reversu iš Vakarų bus neteisėtas, ir taip pat gali dėl to kreiptis į tarptautinį arbitražą.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.