Verslas

2014.05.02 11:37

Jau aišku, kada prisirps pirmosios lietuviškos braškės

Itin šiltas pavasaris, jei nebus gamtos išdaigų, lems, kad šiemet lietuviškos braškės prisirps anksčiau nei įprastai.

Itin šiltas pavasaris, jei nebus gamtos išdaigų, lems, kad šiemet lietuviškos braškės prisirps anksčiau nei įprastai.

DELFI kalbinti augintojai prognozuoja, kad pirmąsias uogas galėsime valgyti jau antroje gegužės pusėje. Tiesa, jie nesiima vertinti, kiek reikės už jas mokėti.

„Lyginant su praėjusių metų derliumi, šiemet jos bus tikrai anksčiau. Jeigu tokie orai išsilaikys, manau, braškių jau bus apie gegužės 20 d., o pernai jas skynėme tik maždaug birželio 10 d. Pernai pavasaris atėjo vėliau, o šiemet priešingai – anksčiau nei įprastai“, – sakė Lazdijų rajono braškių augintojas Kęstutis Matulevičius.

Tačiau jis atsargiai prognozuoja būsimą derlių.

„Šiemet orai yra labai geri, braškės jau pradeda žydėti, o tai yra neįprastai anksti. Jeigu orai grįš prie normalių pavasarinių, prasidės šalnos, dalį žiedų jos gali nukąsti ir taip sumažinti būsimą derlių“, – atkreipė dėmesį augintojas.

70 a braškėmis užsodinęs pašnekovas nesiėmė vertinti, kiek šiemet pirkėjams teks mokėti už šias uogas. Praėjusiais metais jos esą vidutiniškai kainavo 6 Lt/kg.

„Labai sunku prognozuoti, kaip bus šiemet. Viskas priklausys nuo situacijos rinkoje“, – sakė jis.

Ne vienerius metus iš eilės braškių augintojai uogas parduodavo į namus atvykusiems supirkėjams, bet pernai pabandė ir patys jų pasiūlyti prie parduotuvės Lazdijuose.

„Nors mes turime ir visus dokumentus, bet vis tiek daug kas galvoja, kad pardavinėjame lenkiškas braškes. Matote, mes šalia Lenkijos gyvename, tai yra didelis minusas“, – kalbėjo K. Matulevičius.

Šiaulių rajone 2 ha plote braškes kartu su žmona Ineta auginantis Dainius Serva taip pat prognozavo, kad ne šiltnamiuose auginamos braškės prisirps antroje gegužės pusėje.

„Kadangi pavasaris dar nesibaigė, todėl dar laukiame šalnų. Tačiau šiemet jos bus jau daug anksčiau nei pernai. Praėjusį balandį dar sniego turėjome, o dabar braškės jau žydi, todėl jos turėtų prisirpti po gegužės 15 d. Kas šiltnamiuose augina, braškių turėtų turėti dar anksčiau“, – DELFI sakė jis.

Augintojas nesiėmė prognozuoti, koks šiemet bus derlius.

„Galiu tik pasakyti, kad braškių tikrai bus. Bet derlius labai priklauso nuo to, kur jos auga. Pavyzdžiui, šiaurės Lietuvoje visai nebuvo sniego, todėl jų daug iššalo, o ten, kur buvo daugiau sniego, vaizdelis geresnis“, – kalbėjo D. Serva.

Pirmosios lietuviškos braškės įprastai kainuoja 20 Lt už kilogramą.

„Šiemet kainos priklausys nuo to, kiek Lenkijoje bus uogų, kiek žmonės pinigėlių turės piniginėje. Juk uogos ne obuoliai, nuskintų nepalaikysi pasidėjęs. Jeigu šiandien perka, kaina laikosi, o jeigu pirkimas mažėja, kaina turi kristi“, – kainodarą dėstė pašnekovas, nesiėmęs prognozuoti, kiek šiemet teks mokėti už braškes.

Praėjusiais metais, anot jo, šios uogos kainavo 20–25 Lt už kilogramą. Augintojas sako, kad lietuviškų braškių sezonas trunka maždaug du mėnesius nuo jų skynimo pradžios.