Verslas

2014.04.30 14:53

Į „Lietuvos dujų“ posėdį atvyko „Gazprom“ valdybos pirmininkas

BNS2014.04.30 14:53

Rusijos dujų koncerno „Gazprom“ valdybos vicepirmininkas Valerijus Golubevas, BNS žiniomis, atvyko į „Lietuvos dujų“ valdybos posėdį, kuris Vilniuje vyksta trečiadienį.

Rusijos dujų koncerno „Gazprom“ valdybos vicepirmininkas Valerijus Golubevas, BNS žiniomis, atvyko į „Lietuvos dujų“ valdybos posėdį, kuris Vilniuje vyksta trečiadienį.

„Lietuvos dujų“ valdyba svarsto Rusijos koncerno pasiūlymus dėl Lietuvai tiekiamų gamtinių dujų kainų ir kitų sąlygų.

Nuolaidą Rusijos tiekėjas siūlo ne tiesiogiai Vyriausybei, o dujų importuotojai bendrovei „Lietuvos dujos“. Tačiau iš bendrovės „Gazprom“ negali reikalauti atsiimti Vyriausybės pateiktų ieškinių, todėl reikalauja nebeinicijuoti naujo ieškinio, dėl kurio sprendimą įmonės akcininkai priėmė sausį.

Neoficialiai buvo teigiama, kad siūloma trejų paskutinių dabartinės sutarties su „Gazprom“ metų – 2013-2015-ųjų (kai baigsis dabartinė dujų tiekimo sutartis su „Lietuvos dujomis“) – dujų kaina būtų apie 370 JAV dolerių, arba 20 proc. (apie 100 dolerių) mažesnė nei dabar.

„Verslo žinių“ šaltiniai tvirtino, esą naujausiuose „Gazprom“ siūlymuose, kuriuos turi „Lietuvos dujos“, numatyta Lietuvai parduodamų rusiškų dujų kainą suvienodinti su Vokietijai parduodamų rusiškos kilmės dujų kaina (angl. „German Eastern border price“). Pasak dienraščio, kitas variantas – susitarti, kad „Lietuvos dujos“ iš „Gazprom“ pirktų gamtines dujas, kurių kaina būtų susieta su vadinamuoju BAFA (Vokietijos federalinė ūkio ir eksporto kontrolės įstaiga) indeksu, kuris suskaičiuojamas išvedant visų Vokietijos dujų importo šaltinių kainos vidurkį ir priduriant transportavimo koeficientą.

Premjeras Algirdas Butkevičius šią savaitę teigė, kad dar nėra sulaukęs oficialaus Rusijos dujų koncerno „Gazprom“ pasiūlymo dėl mažesnės dujų kainos Lietuvai, tačiau tvirtino, kad esą siūloma 20 proc. kainos nuolaida būtų teisinga.

17,7 proc. akcijų valdančios Energetikos ministerijos siūlymu „Lietuvos dujos“ sausio 30-ąją buvo įpareigotos inicijuoti naują arbitražo procesą, siekiant sumažinti dujų kainas pagal 1999 metų gruodžio 16 dienos dujų tiekimo sutartį, kuri vėliau buvo keičiama bei pildoma ir kuri yra pagrindinė iki šiol galiojanti sutartis. Tuomet teigta, kad arbitražo procedūros bus sustabdytos, jei bus pasiektas ir valdybos aprobuotas bendrovei palankus komercinis susitarimas su „Gazprom“.

Lietuva Stokholmo arbitražui yra pateikusi daugiau nei 4 mlrd. litų vertės ieškinį ir reikalauja tokio dydžio kompensacijos už per brangiai iki 2012 metų pirktas dujas. Trejų metų nuolaidos, kurią siūlo „Gazprom“, vertė, skaičiuojant tik „Lietuvos dujų“ nuperkamų dujų apimtis, būtų apie 750 mln. litų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.