Verslas

2014.04.30 13:22

Kaip sankcijos sužlugdys V. Putiną

DELFI.lt 2014.04.30 13:22

JAV Iždo departamentas paskelbė sankcijas dar septyniems aukštiems Rusijos pareigūnams ir septyniolikai bendrovių. Tarp jų ir Rusijos didžiausios naftos kompanijos „Rosneft“ vadovui Igoriui Sečinui, kelioms finansinėms institucijoms ir su energetikos sektoriumi susijusioms bendrovėms. Sankcijos numato vizų draudimą, aktyvų įšaldymą bei papildomus apribojimus prekybai.

JAV Iždo departamentas paskelbė sankcijas dar septyniems aukštiems Rusijos pareigūnams ir septyniolikai bendrovių. Tarp jų ir Rusijos didžiausios naftos kompanijos „Rosneft“ vadovui Igoriui Sečinui, kelioms finansinėms institucijoms ir su energetikos sektoriumi susijusioms bendrovėms. Sankcijos numato vizų draudimą, aktyvų įšaldymą bei papildomus apribojimus prekybai.

Kaip šie draudimai ir turto įšaldymas paveiks Vladimiro Putino uoliausius rėmėjus? Kaip tai atsilieps tiems, kurie nesilanko pernelyg dažnai Vakaruose ir nelaiko lėšų užsienio bankuose? Į šiuos klausimus atsako forbes.com.

Norėdami suprasti, kaip veikia sankcijos, pažvelkime į artimo V. Putino draugo ir „Rusijos geležinkelių“ vadovo Vladimiro Jakunino atvejį. Jis leidiniui „Financial Times“ tvirtino: „Aš neketinu keliauti į JAV. Aš neturiu turto. Taigi, tai man visiškai nerūpi“.

Net jeigu mes patikėtume, kad jis sako tiesą apie savo turtą (kas yra labai abejotina), sankcijos jam smogs pakankamai skaudžiai.

Nors turto įšaldymas ir draudimas išduoti vizas kels šiokių tokių nepatogumų – V. Jakunino vaikai gyvena užsienyje – tikroji sankcijų galia slypi tame, jog tai yra tam tikras paženklinimas. Tiesą sakant, tai yra finansinis raupsų ekvivalentas, atgrasantis finansines institucijas nuo bet kokių kontaktų su konkrečiu subjektu.

Daugelis žmonių nesupranta, kad JAV finansų sistema užima labai svarbias pozicijas. Pavyzdžiui, jeigu V. Jakuninas panorėtų įsigyti gražią atostogų vilą Dubajuje, jam tektų už ją kažkaip susimokėti. Norint pervesti pinigus, jam tektų pasinaudoti banko paslaugomis, o štai čia ir prasideda problemos.

Baudos už nepaklusimą JAV Iždo departamento nurodymams gali būti pakankamai griežtos – HSBC buvo skirta 1,9 milijardo dolerių (4,73 milijardo litų) bauda – ir jeigu nusižengęs bankas nori toliau bendradarbiauti su Jungtinėmis Valstijomis, jis turi laikytis taisyklių. Iš esmės, jeigu jums paskiriamos sankcijos, esate atkertamas nuo tarptautinės finansų sistemos.

Be to, sankcijos taikomos ne tik tokiems žmonėms, kaip V. Jakuninas, bet ir jų kontroliuojamiems subjektams. Šiuo atveju – „Bank Rossija“. Taigi, jis nebegali turėti reikalų su jokiu banku, kuris vykdo operacijas doleriais. Tiesą sakant, jie negali turėti reikalų su jokiu subjektu, vykdančiu verslą JAV, štai kodėl „Visa“ ir „MasterCard“ nutraukė savo paslaugas.

Naujos sankcijos dar labiau užveržė kilpą, nes į finansų ir energetikos sektoriuose veikiančias bendroves nusitaikyta dar agresyviau. Tai reiškia, kad jų galimybės daryti verslą tarptautiniu mastu bus labai apribotos.

Ir tai dar ne viskas. Kadangi sankcijos palaipsniui didės, niekas gerai nežino, kas toliau atsidurs šiame sąraše. Taigi, visa Rusijos ekonomika bus kur kas veiksmingiau izoliuota, nei tai būtų taikant tradicinių sankcijų režimą. Oficialiai uždraudžiama ne konkreti veikla, o patys finansiniai santykiai.

Poveikis jau jaučiamas. Jau apriboti Rusijos korporacijų veiksmai su paskolomis, jos turėjo atšaukti savo pirminius viešus akcijų siūlymus. Nuo krizės pradžios Rusijos vyriausybė buvo priversta atšaukti visus, išskyrus du, obligacijų aukcionus. Tai prisideda prie kapitalo nutekėjimo, daro spaudimą rubliui ir skatina infliaciją. Tuo pačiu metu tai apriboja investicijas į šalį bei mažina pajamas.