Verslas

2015.09.08 13:45

Specialistus tenka viliotis ir iš kitų rajonų

Atsigaunant šalies ekonomikai į plėtrą vis drąsiau investuojantys mažesnių rajonų verslininkai susiduria su kvalifikuotų darbuotojų trūkumu. Įmonių savininkai neslepia – kartais specialistus tenka vilioti ir iš kitų rajonų.

Atsigaunant šalies ekonomikai į plėtrą vis drąsiau investuojantys mažesnių rajonų verslininkai susiduria su kvalifikuotų darbuotojų trūkumu. Įmonių savininkai neslepia – kartais specialistus tenka vilioti ir iš kitų rajonų.

Įmonė Plungės rajone, gaminanti medinius namus, įsikūrė prieš 11 metų. Namai gaminami daugiausiai Skandinavijos rinkai. Pernai į naujus įrenginius įmonė investavo apie 2 mln. litų ir pradėjo gaminti korpusinius baldus bei laiptus. Dėl to papildomai įdarbino 10 žmonių. Iš viso čia dirba apie 100. Toks darbuotojų skaičius Kaušėnų kaimui – gana nemažas.

„Paprastą darbininką rasti yra tikrai nesunku, bet aukštos kvalifikacijos darbuotojų kartais tenka ieškoti ir už Plungės ribų. Bet stengiamės gerus žmones mylėti, kad niekur nebėgtų. Tad kol kas didelės bėdos neturim“, – sako LHM įmonių grupės bendraturtis Laurynas Mitkus.

Bendrovėje dirba žmonės iš Klaipėdos, Kauno, Šiaulių, Rietavo. Ir nors kvalifikuotus specialistus į rajoną stengiamasi privilioti didesniu atlyginimu ir geromis darbo sąlygomis, vis dėlto rasti jų ne visada pavyksta. Pavyzdžiui, jau kurį laiką ieškoma tokio, kuris išmanytų kompiuterius, medžio apdirbimą ir bent kiek mokėtų angliškai.

Iš viso Plungės rajone – apie 700 įmonių. Iš jų dauguma – smulkios, yra ir kelios stambios, tačiau Darbo biržoje šiuo metu registruota apie 2,5 tūkst. bedarbių ir 60 laisvų darbo vietų.

„Patys kartais savęs klausiame: 60 laisvų darbo vietų, 2,5 tūkst. bedarbių, tai per dvi valandas tas 60 vietų ir užpildome, bet yra darbdavių tam tikri reikalavimai. Kai kurie darbdaviai nori laisvas darbo vietas užpildyti po mėnesio – [tik tada] reikės to darbuotojo. Galbūt kai kurie [bedarbiai] neatitinka kvalifikacijos.  Ir „užsistovi“ tos laisvos darbo vietos, kurioms yra didesni reikalavimai ar mažesni atlyginimai“, – teigia Telšių darbo biržos Darbo išteklių skyriaus vedėjas Arūnas Juozas Auškalnis.

Darbo biržos atstovas pripažįsta, kad pusė užsiregistravusių bedarbių neturi kvalifikacijos. Tačiau pastebima, kad nemažai bedarbių skundžiasi, jog darbdaviai siūlo per mažus atlyginimus. O esą šiandien žmonės nepuola dirbti už „kapeikas“, nes bet kada gali emigruoti.

Apie penktadalis užsiregistravusių Telšių teritorinėje darbo biržoje esą net nenurodo, kad ieško darbo. Registruojamasi dėl socialinių pašalpų ir privalomo sveikatos draudimo.