Verslas

2014.04.29 16:28

A. Butkevičius: penktadaliu mažesnė dujų kaina Lietuvai – be sąlygų

ELTA 2014.04.29 16:28

Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius paaiškino, kodėl jo netenkintų „Gazprom“ pasiūlymas dėl 20 proc. mažesnės kainos už dujas, mainais atsisakant ieškinio arbitraže.

Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius paaiškino, kodėl jo netenkintų „Gazprom“ pasiūlymas dėl 20 proc. mažesnės kainos už dujas, mainais atsisakant ieškinio arbitraže.

Pirmadienį Premjeras nebuvo linkęs kalbėti apie atskirus pasiūlymus derybose su „Gazprom“ ir galimus derybinius mainus. Tačiau klausiamas, ar jį tenkintų pasiūlymas dėl penktadaliu mažesnės kainos mainais į ieškinio atsisakymą arbitraže, Vyriausybės vadovas atsakė neigiamai.

„Aš manau, kad 20 proc. sumažinus dujų kainą Lietuvai būtų taikoma teisinga kaina, nes šiandien Lietuva už dujas moka pačią didžiausią kainą tarp visų Europos šalių – ne tik Europos Sąjungos šalių. Tai yra neteisinga ir čia kalbėti, kad jei būtų 20 proc. sumažinta kaina dujoms, mes turėtume įgyvendinti kažkokius įsipareigojimus (negalima. – ELTA). Aš manau, kad mažesnė kaina turėjo būti daug anksčiau“, – antradienio rytą interviu LRT radijui sakė Premjeras.

A. Butkevičius tikino vis dar neturįs oficialios informacijos apie „Gazprom“ pasiūlymus Lietuvai.

Portalo vz.lt žiniomis, po trečiadienį, balandžio 30 d., įvyksiančio visuotinio akcininkų susirinkimo AB „Lietuvos dujos“ gali sulaukti geros žinios iš „Gazprom“. Rusų dujų eksporto monopolininkė, kuri yra vienintelė „Lietuvos dujų“ dujų tiekėja, siunčia signalų apie būsimą „kainų korekciją“. „Verslo žinių“ šaltiniai tvirtina, esą dujų importo kainos, šiuo metu siekiančios apie 1 200 Lt už 1000 kub. m, gali būti sumažintos 20 proc., iki maždaug 960 Lt už 1000 kub. m. Ši suma panaši į tą (370 JAV dolerių), dėl kurios „Gazprom“ siūlė susitarti Lietuvos Vyriausybei raštu atsiųstuose derybų pasiūlymuose šių metų vasarį ir kovą. Šios derybos dar nėra pasibaigusios.

Vesdama derybas su „Gazprom“ dujų kainos pasiūlymus raštu Lietuva gavo antroje vasario pusėje, primena ELTA. Po to, kai juos išnagrinėjo ekspertai, Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su Premjeru Algirdu Butkevičiumi, ir pareiškė, kad jie skiriasi nuo tų, kurie buvo išsakyti Vyriausybės vadovui žodžiu, ir yra nepriimtini. Todėl, pasak valstybės vadovės, derybos turi tęstis.

„Gazprom“ dujas Lietuvai parduoda po maždaug 500 JAV dolerių už 1000 kubinių metrų. Skaičiuojama, kad, jei pavyktų susitarti dėl 20 proc. nuolaidos, Lietuva per metus sutaupytų apie 330 mln. JAV dolerių. Lietuva kasmet už rusiškas dujas sumokėdavo apie 2 mlrd. litų.

Savo ruožtu Lietuva yra apskundusi „Gazprom“ Stokholmo arbitražui dėl beveik 5 mlrd. permokų už dujas. „Lietuvos dujų“ akcininkai irgi yra priėmę sprendimą kreiptis į arbitražą dėl „Gazprom“ taikomų dujų kainų.