Verslas

2015.09.08 13:45

Ukraina vis dar ieško būdų, kaip susitarti su „Gazprom`u“

Ukraina pasirašė susitarimą su Slovakija dėl rusiškų dujų perpardavimo, bet energetinės nepriklausomybės siekiančiam Kijevui jų neužteks, todėl Ukraina, tarpininkaujant Europos Sąjungai, vis dar ieško būdų, kaip susitarti su „Gazprom`u“.

Ukraina pasirašė susitarimą su Slovakija dėl rusiškų dujų perpardavimo, bet energetinės nepriklausomybės siekiančiam Kijevui jų neužteks, todėl Ukraina, tarpininkaujant Europos Sąjungai, vis dar ieško būdų, kaip susitarti su „Gazprom`u“.

Ukrainai vis dėl to nepavyko susitarti su Slovakija, kad dujų reeksportui būtų panaudoti pagrindiniai dujotakiai. Pagal sutartis, dujos juose yra „Gazprom`o“ nuosavybė, todėl slovakai galės parduoti tik tas dujas, kurios jau kirto jų sieną. Taigi pagal Bratislavoje pasirašytą sutartį Ukraina galės gauti dujų tik per nedidelio diametro dabar nenaudojamą dujotakį einantį per Užgorodą. Tai leis ukrianiečiams gauti apie 8 milijardus kubinių metrų. 

„Jei pridėsime šį kiekį prie dujų reverso iš Vengrijos ir Lenkijos, gausime apie 16–17 milijardų kubinių metrų, kuriuos galima bus pateikti Ukrainai per metus“, – teigia Slovakijos premjeras Robertas Fico.

Bet Ukraina sunaudoja per metus daugiau kaip 50 milijardų ir pusę šio kiekio yra priversta importuoti.

„Ukraina pasirengusi mokėti 268 dolerius už tūkstantį kubinių metrų dujų. Taip pat, jei „Gazprom`as“ duos teigiamą atsakymą dėl kainos, kuri buvo suderėta metų pradžioje, ir pasirašys būtinus susitarimus, Ukraina nedelsiant sumokės 2,2 milijardo dolerių skolą, kuri susidarė valdant ankstesnei vyriausybei. Mes laukiame oficialaus „Gazprom`o“ atsakymo“, – sako Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas.

Po V. Janukovičius nušalinimo Maskva pakėlė dujų kainą Kijevui iki beveik 500 dolerių, bet kol kas negavo nė vieno mokėjimo, taip pat ir už skolas. Pagal naujausius pranešimus, Europos Sąjungos energetikos komisarui G. Oettingeriui vis dėl to pavyko gauti preliminarų rusų sutikimą surengti trišales derybas dėl apmokėjimo už dujas su „Gazprom`u“, ir jos turėtų įvykti gegužės 2 dieną Varšuvoje.

Užsitikrinusi Vakarų finansinę paramą naujoji Kijevo valdžia žada sumokėti skolas ir tam turėtų padėti antradienį Londone prasidėsiantis susitikimas dėl ankstesnės Ukrainos valdžios išgrobstytų milijardų paieškos ir sugražinimo. Neoficialiomis žiniomis V. Janukovičius valdymo metu į užsienį iškeliavo ne mažiau kaip 70 milijardų dolerių.