Verslas

2014.04.28 23:32

Vyriausybė nusprendė, kiek skirs pensijoms kompensuoti

BNS2014.04.28 23:32

Konstituciniam Teismui prieš dvejus metus nutarus, kad 2010-2011 metais valdžia neteisėtai sumažino senatvės ir invalidumo pensijas, Vyriausybė pirmadienį pritarė jų kompensavimo tvarkai. Ji numato, kad senatvės pensijos bus pradėtos kompensuoti šių metų ketvirtąjį ketvirtį.

Konstituciniam Teismui prieš dvejus metus nutarus, kad 2010-2011 metais valdžia neteisėtai sumažino senatvės ir invalidumo pensijas, Vyriausybė pirmadienį pritarė jų kompensavimo tvarkai. Ji numato, kad senatvės pensijos bus pradėtos kompensuoti šių metų ketvirtąjį ketvirtį.

„Vyriausybei teko galvosūkis, iš kur gauti lėšų kompensacijoms, tačiau savo įsipareigojimus mes vykdome. Parengtas pensijų kompensavimo mechanizmas, pagal kurį jau šių metų ketvirtąjį ketvirtį bus pradėtos mokėti pensijų kompensacijos“, – pranešime spaudai sakė premjeras Algirdas Butkevičius.

Pasak jo, pensijoms kompensuoti iš viso reikės apie 450 mln. litų, iš jų apie 90 mln. litų bus išmokėta dar šiemet, o 2015-2016 metais – po 180 mln. litų. Pinigų šaltinis bus „Sodros“ biudžetas, į kurį pavyko surinkti viršplaninių lėšų.

Pagal patvirtintą tvarką, jei kompensacija neviršija 100 litų, ji visa bus išmokėta šiemet, o jei ji didesnė nei 100 litų – dalimis 2015 ir 2016 metais, priklausomai nuo likučio dydžio.

A.Butkevičius tikisi, kad kompensacijas būtų galima pradėti mokėti trečiojo ketvirčio pabaigoje, tačiau dėl nenumatytų aplinkybių mokėjimas gali nusikelti vėliau.

„Aš manau, kad jie gaus iš karto (pinigus – BNS), bet turi būti sutvarkyta duomenų bazė. Aišku, geriausia būtų pradėti mokėti trečiojo ketvirčio pabaigoje, yra toks planas, bet žinote, dėl tam tikrų nenumatytų atvejų, vykdant viešųjų pirkimų įstatymą, gali kartais nusikelti į ketvirtą ketvirtį“, – pirmadienį po Vyriausybės pasitarimo žurnalistams sakė A. Butkevičius.

Paklaustas, kada bus pradėtos mokėti valstybinės, našlių ir kitos pensijų kompensacijos, premjeras teigė kol kas negalintis pasakyti: „Kol kas neskubėkime priiminėti sprendimų, dabar priimtas toks sprendimas.“

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė tikisi, kad ministrų kabinetui patvirtinus teisės aktus, kitą savaitę juos skubos tvarka priims ir Seimas.

„Aš manau, kad kitą savaitę turėtų būti (priimtas – BNS), jeigu šiandien per pasitarimą ar trečiadienį posėdyje bus patvirtintas, tai kitą savaitę tikrai gali būti antradienį arba ketvirtadienį Seime priimtas“, – BNS pirmadienį ryte sakė A. Pabedinskienė.

Pasak jos, kol kas nėra numatyta konkreti data, kada šiemet bus pradėtos mokėti kompensacijos, tačiau numatoma, kad tai bus ketvirtąjį ketvirtį.

„Konkrečios datos nėra – yra įvardintas ketvirtasis ketvirtis. (...) Įstatymo projekte niekas nesikeičia – taip, kaip po darbo grupės, kuri specialiai šiuo klausimu buvo suformuota, buvo nuspręsta, visos tos nuostatos ir išliko“, – aiškino ministrė.

Anot jos, šiemet bus išmokėta 20 proc. neišmokėtos pensijos, o 2015-2016 metais – po 40 proc., mokant kas ketvirtį.

Pernai gruodį valdančiųjų politinė taryba sudarė darbo grupę, kuri šiemet vasarį sudėliojo pensijų kompensavimo tvarką.

Gelbėdamas finansinėje duobėje esančią „Sodrą“, Seimas 2009 metų gruodį nutarė dvejiems metams – 2010-2011-iesiems – „apkarpyti“ daugelį pensijų ir įvairių socialinių išmokų: valstybines ir senatvės pensijas, motinystės ir tėvystės išmokas, išmokas vaikui bei kitas. Dirbantiems pensininkams pensijos buvo sumažintos didesniu laipsniu nei nedirbantiems, tačiau vidutiniškai jos sumažėjo 15 procentų.

Konservatorių ir liberalų Vyriausybė sumažino senatvės bei netekto darbingumo pensijas, kurių dydis viršijo 650 litų. Konstitucinis Teismas 2012-ųjų vasarį įpareigojo Vyriausybę kompensuoti nukirptą pensijų dalį.

Iš viso pensijos bus kompensuotos maždaug 450 tūkst. gyventojų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.