Naujienų srautas

Verslas2012.08.30 11:15

Bankininkai: degalų kaina gali siekti ir 6 litus

DELFI.lt 2012.08.30 11:15

Augant naftos kainoms prie apvalių skaičių artėja benzino ir dyzelino kainos. Anot bankų analitikų, kitas rekordas benzino kainai bus 6 litai, o dyzelinui – 5 litai

Augant naftos kainoms prie apvalių skaičių artėja benzino ir dyzelino kainos. Anot bankų analitikų, kitas rekordas benzino kainai bus 6 litai, o dyzelinui – 5 litai.

„Atsiradus baimei dėl ekonominio nuosmukio, trumpą laikotarpį degalų kaina gali nukristi galbūt net žemiau nei iki 4 litų už litrą. Tačiau tai būtų tik laikinas, panikos nulemtas kritimas. Apskritai prognozuojame, kad kaina, jei akcizai ir mokesčiai nesikeis, ateityje sieks 5–6 litus už litrą“, – „Vilniaus dienai“ sakė banko „Nordea Bank Lietuva“ ekonomistas Žygimantas Mauricas.

Pasak jo, būdama Europos Sąjungos (ES) narė Lietuva yra nustatytos minimalios akcizų ribos įkaitė.

„Šiuo metu dyzelinui jau taikome minimalią akcizų ribą, benzinui – šiek tiek didesnę. Tačiau kaip ekonomistas su tokia kainodara sutikčiau. Juk dyzelinas naudojamas pramonėje, transporto sektoriuje, tad dėl minimalaus akcizo prekių kainos yra šiek tiek mažesnės, o transporto sektorius gali laisviau kvėpuoti. Benzinas naudojamas daugiau mažmeniniams tikslams – asmeniniams automobiliams, tad tai tam tikru atžvilgiu yra vartojimo apmokestinimas. Ekonominiu požiūriu toks apmokestinimas nėra labai blogas, nes nereikia pamiršti, kad mūsų valstybės biudžetas skylėtas. Kitaip tariant, net ir nebūdami ES nariais akcizų labai sumažinti negalėtume“, – dėstė Ž. Mauricas.

Baiminasi dėl karo

Investicinio banko „Finasta" analitikas Tadas Povilauskas DELFI yra sakęs, jog benzino kaina 6 litus galėtų pasiekti tuomet, jei Artimuosiuose Rytuose prasidėtų karas.

„Egzistuoja apvalių skaičių teorija, kuri teigia, kad visos kainos artėja prie apvalių skaičių, taigi galima sakyti, kad keisis ir dyzelino, ir benzino kaina. Manau, benzino atveju, kita „psichologinė riba“ bus 6 litai, o jo kaina arba artės atgal prie 5 litų, arba augs iki 6 litų. Tačiau, kad benzino kaina pasiektų 6 litus šiemet, ko gero, turėtų prasidėti karas, tikiuosi, taip neatsitiks“, – dėstė T. Povilauskas.

„Pastaruoju metu atsirado naujų baimių dėl galimų įvykių Artimuosiuose Rytuose, nes konfliktas su Iranu niekaip neužgęsta, o galimas JAV prezidentas Mittas Romney laikosi gana aktyvių nuostatų Irano klausimu. Pagrįstas rinkos nerimas, savaime suprantama, nepadeda įsivyrauti ramybei naftos pasiūlos pusėje, – mano SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda. – Be to, beveik nė viena tarptautinė organizacija, kuri prognozuoja naftos kainų pokyčius, nežada, kad kainos kris. Laukiama arba stabilumo, arba net toliau kylančių kainų.“

Jis primena, kad degalų kainoms įtakos turi ir makroekonominiai veiksniai: degalų kainų kilimą gali papildomai paskatinti euro, tad ir lito, nuvertėjimas JAV dolerio atžvilgiu.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi