Verslas

2014.04.22 10:09

Naujos statybos butus aktyviausiai perka uostamiestyje

LRT.lt 2014.04.22 10:09

Balandžio 24–27 dienomis Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO vyksiančioje didžiausioje Baltijos šalyse statybų tematikos parodoje „Resta 2014“ nekilnojamojo turto (NT) vystytojai pristatys naujausius savo projektus. Parodos lankytojai turės galimybę vienoje vietoje susipažinti su moderniausiais bei ekonomiškiausiais butais, statomais ne tik Vilniuje, bet ir kituose šalies miestuose, rašoma pranešime spaudai.

Balandžio 24–27 dienomis Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO vyksiančioje didžiausioje Baltijos šalyse statybų tematikos parodoje „Resta 2014“ nekilnojamojo turto (NT) vystytojai pristatys naujausius savo projektus. Parodos lankytojai turės galimybę vienoje vietoje susipažinti su moderniausiais bei ekonomiškiausiais butais, statomais ne tik Vilniuje, bet ir kituose šalies miestuose, rašoma pranešime spaudai.

Kaip teigia parodoje dalyvausiančios nekilnojamojo turto projektus vystančios bendrovės,  NT rinka po truputį atsigauna po sąstingio. Tiesa, jos pastebi, kad pagal naujos statybos butų pardavimus pirmauja nebe sostinė, o uostamiestis.

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) duomenimis, šiuo metu Vilniuje galima rinktis iš daugiau nei 2 tūkst. naujos statybos butų, Klaipėdoje – apie 700, o Kaune – apie 400 butų. Tačiau pagal parduodamų butų skaičių tūkstančiui gyventojų pirmauja ne sostinė, o uostamiestis. Klaipėdoje tūkstančiui gyventojų per metus parduodama 18 butų, kai Vilniuje sudaroma 15 naujos statybos butų įsigijimo sandorių. Kaune tūkstančiui gyventojų per metus tenka 11 parduodamų naujos statybos butų.

 „Perkamo būsto kainos, palyginti su sunkmečiu, išaugo, o pirkėjai daugiausia dėmesio kreipia į būsto ekonomiškumą, išlaikymo kaštus ir vietą. Natūralu, kad investicijai dažniausiai renkamasi naujos statybos ir ekonomiško išlaikymo būstą geroje vietoje, kad jo vertė išsilaikytų ir augtų“, – teigia LNTPA direktorius Mindaugas Statulevičius.

Kotedžus „Kalnėnų terasose“ parduodančios bendrovės „Real Invest“, kuri dalyvaus parodoje „Resta 2014“, direktorius Giedrius Būda pastebi, kad paklausiausias šiuo metu tas būstas, kuriame įdiegtos alternatyvios šildymo sistemos. Pavyzdžiui, šilumos siurbliai.

Žemos kainos, nedidelės bankų siūlomos palūkanų normos bei aukštos nuomos kainos skatina žmones pirkti butus ir naudoti juos kaip investiciją. Prestižinius apartamentus įsigiję savininkai dažnai juos išnuomoja ambasadų darbuotojams ar Lietuvoje gyvenantiems užsienio verslininkams, todėl pirkdami butą nuolatos teiraujasi apie pastate įrengtas apsaugos sistemas, aptarnaujančias apsaugos bendroves. Skaičiuojama, kad investicinės nuomos grąža šiuo metu gali siekti iki 8 proc.

Pagrindinė priežastis, kodėl išaugo būsto paklausa – nuo kitų metų Lietuvoje planuojamas įvesti euras. „Dažnai pirkėjai baiminasi euro įvedimo ir sukaupę santaupas jas tiesiog investuoja į nekilnojamąjį turtą. Tai skatina ir nekilnojamojo turto kainų kilimą“, – teigia G. Būda.

Nekilnojamojo turto ekspertai pastebi ir dar vieną tendenciją, kad neseniai į užmiestį išsikrausčiusios jaunos šeimos pamažu perka butus ir grįžta į miestą. „Galiu papasakoti daug istorijų, kai už miesto apsigyvenusios, mažus vaikus auginančios šeimos pavargsta „dirbti taksistais“ ir grįžta į miestą, kol paaugs vaikai. Žinoma, taip pat paskaičiuoja, kad per brangu kasdien važinėti po keliasdešimt kilometrų“, – teigia M. Statulevičius.

Parodos „Resta“ metu LNTPA, nekilnojamojo turto vystytoja bendrovė „Eika“  ir Aplinkos ministerijos atstovai diskutuos tema „Reikalavimai A klasės būstui: ar įpirksime energetiškai efektyvius butus?“. Diskusijos ašimi taps pernelyg dideli A energetinės klasės būstams keliami reikalavimai, kurių nepakeitus, 2016 metais planuojami statyti būstai gali smarkiai brangti.

Balandžio 24–27 dienomis vyksiančioje parodoje „Resta 2014“ bus pristatomos nekilnojamojo turto naujienos, sudominsiančios ne tik jaunas šeimas, bet ir vyresnio amžiaus žmones. Kiekvienas galės įvertinti naujausius nekilnojamojo turto projektus ir apsispręsti, kokį butą ir kur įsigyti. Parodoje dalyvaus daugiau kaip 20 NT bendrovių.

O iš viso savo naujienas šiemet parodoje demonstruos 535 dalyvių iš 10 pasaulio šalių, paroda užims visą Lietuvos parodų ir kongresų centro LITEXPO ekspozicinį plotą – 33 tūkst. kvadratinių metrų. Šiemetinės parodos akcentas – vanduo, todėl parodos lankytojai galės pasidairyti ir santechnikos įrangos, geriausiai atitinkančios naują būstą. Parodoje taip pat įsikurs statybinių ir apdailos medžiagų, statybinės technikos, įrangos ir įrankių ekspozicijos, bus demonstruojamos langų, durų, stogų, grindų, šildymo ir vėdinimo naujausios sistemos, vyks sodinukų mugė, lankytojų akis džiugins 1000 kv. m. „Svajonių sodas“, įrengtas profesionalių apželdintojų specialiai parodai. Lankytojų taip pat lauks įvairūs renginiai, bus švenčiamas net Atvelykis – į jo klegesį organizatoriai kvies jungtis šeimas, vaikus ir bendrai ridenti spalvingus kiaušinius.