Verslas

2015.02.14 17:32

Seimas spaudžia Vyriausybę didinti MMA iki euro įvedimo

BNS 2015.02.14 17:32

Parlamentarai nori, kad Vyriausybė kuo greičiau priimtų sprendimus dėl pensijų kompensavimo ir minimalios mėnesinės algos (MMA), kuri dabar siekia 1000 litų, didinimo.

Parlamentarai nori, kad Vyriausybė kuo greičiau priimtų sprendimus dėl pensijų kompensavimo ir minimalios mėnesinės algos (MMA), kuri dabar siekia 1000 litų, didinimo.

Seimas ketvirtadienį įpareigojo Vyriausybę iki gegužės 1-osios parlamentarams pateikti įstatymų pataisas dėl per krizę sumažintų pensijų kompensavimo. Taip pat Seimas įpareigojo Vyriausybė priimti sprendimus dėl MMA padidinimo iki bus įvesta Europos Sąjungos bendra valiuta – euras.

Už tokį protokolinį nutarimą, kurį inicijavo valdantiesiems priklausantys „darbiečiai“ balsavo 59 Seimo nariai, prieš du, o susilaikė 31 parlamentaras.

Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis priekaištavo, kad toks protokolinis nutarimas reiškia, kad euro įvedimas „yra siejamas su įsipareigojimu pensija kompensuoti bei MMA padidinimu iki tol, kol bus įvestas euras“.

„Turime įsipareigoti žmonėms didinti pajamas, bet visgi nereikėtų žaisti valstybės finansiniu stabilumu, todėl toks protokolinis nutarimas iš tikrųjų įstumtų į kampą ir Vyriausybę, ir visas valstybines institucijas, jeigu ekonominis augimas sulėtėtų dėl įvykiu, kurie vyksta aplink Lietuvą ir nepriklauso nuo Lietuvos“, – pareiškė E. Masiulis, pasak kurio, toks protokolinis nutarimas gali „atvesti prie labai skaudžių pasekmių visam valstybės finansiniam stabilumui“.

Tuo tarpu „darbietis“ Vytautas Gapšys teigė, kad protokolinis nutarimas „suformuotas labai švelniai“: „Tai yra minimaliausia, ką mes galime padaryti, atsižvelgdami į tai, kad žmonių nuomonė dėl euro įvedimo irgi yra abejotina“.

Ekonomikos komiteto narys konservatorius Jurgis Razma priminė, kad Seimas Vyriausybę jau buvo įpareigojęs pataisas dėl pensijų grąžinimo pateikti iki kovo.

„Mes negerbiame savo priimtų ankstesnių dokumentų. Mes gi esame priėmę nutarimą praeitų metų pabaigoje, kad Vyriausybė dėl pensijų kompensavimo turėjo iki kovo 1 dienos pateikti. Tai mes balsuojame dabar prieš savo nutarimus? Reikia reikalauti Vyriausybės atsakomybės, kodėl Seimo nutarimas neįvykdytas“, – teigė J. Razma.

Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė balandžio pradžioje yra pareiškusi, kad Seimas iki vasaros atostogų dar gali apsispręsti dėl MMA padidinimo. Pasak jos, „Sodros“ viršplaninės pajamos šiemet bus nukreiptos per krizę sumažintų pensijų kompensavimui, o esamų pensijų didinimui reikės ieškoti kitų finansavimo šaltinių.

„Darbiečiai“ siekia, kad MMA iki 2015 metų pabaigos būtų padidinta iki 1500 litų. Minimali alga šiuo metu yra 1 tūkst. litų – pernai sausį ji padidinta 150 litų.

Premjeras Algirdas Butkevičius kovo pradžioje sakė, kad MMA kitais metais didės, tačiau kiek, jis kol kas neprognozuoja. Jis mano, kad MMA didinti iki maždaug 300 eurų (beveik 1036 litų) yra galimybių, tačiau politinio sprendimo dėl to dar nėra.

Valdantieji skaičiuoja, kad pensijų kompensavimui reikės apie 443 mln. litų. Šiemet būtų išmokėta 20 proc. neišmokėtos pensijos, o 2015-2016 metais – po 40 proc., mokant kas ketvirtį.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.