Verslas

2015.02.12 21:38

Vilniuje šiukšles deginti norėjusi „Reenergy“ apskundė Lietuvą

ELTA 2015.02.12 21:38

Koncerno „Icor“ valdoma bendrovė „Reenergy“, pradėjusi statyti atliekų deginimo gamyklą šalia Gariūnų, Europos Komisijos Generaliniam sekretoriatui apskundė Lietuvą dėl Europos Sąjungos (ES) teisės aktų pažeidimų.

Koncerno „Icor“ valdoma bendrovė „Reenergy“, pradėjusi statyti atliekų deginimo gamyklą šalia Gariūnų, Europos Komisijos Generaliniam sekretoriatui apskundė Lietuvą dėl Europos Sąjungos (ES) teisės aktų pažeidimų.

Vyriausybei nutarus, kad atliekas deginti galės tik valstybės kontroliuojamos bendrovės, „Reenergy“ buvo eliminuota iš atliekų deginimo rinkos.

„Atliekų deginimo rinką monopolizavusi valstybė neteisėtai įtvirtino valstybinės įmonės „Lietuvos energija“ ir jos partnerio „Fortum“ monopolį. Sekretoriato prašome įpareigoti valstybę pakeisti nacionalinius teisės aktus, prieštaraujančius ES teisei, ribojančius laisvą kapitalo judėjimą ir konkurenciją“, – sako „Reenergy“ vadovas Raimondas Petreikis.

51 proc. „Reenergy“ akcijų valdant Olandijoje registruotai kompanijai „Helvita Holdings“, bendrovė kreipsis į Tarptautinio arbitražo teismą.

„Šiuo metu vykdome paruošiamuosius darbus. Sieksime, kad Tarptautinio investicinių ginčų sprendimo centro arbitražo teismas pripažintų Lietuvą pažeidus prisiimtus įsipareigojimus pagal tarptautines sutartis ir priteistų kompensaciją“, – sakė R. Petreikis.

„Reenergy“ į atliekų deginimo jėgainę ketina investuoti 250 mln. litų.

Primename, kad Vyriausybė, trečiadienį patvirtinusi Valstybinį atliekų tvarkymo 2014-2020 m. planą, nustatė, kad Lietuvos vartotojų atliekas deginti galės tik valstybinės reikšmės objektais pripažintos įmonės, kurių kontrolinį 51 proc. akcijų paketą valdys valstybė. Tokios gamyklos turėtų iškilti Vilniuje ir Kaune. Tuo metu Klaipėdos laisvojoje ekonominėje zonoje jau beveik metus veikia pirmoji Baltijos šalyse atliekomis kūrenama bendrovės „Fortum“ valdoma termofikacinė jėgainė.

Kaip jau skelbta, praėjusių metų spalio pabaigoje Vilniaus savivaldybė pritarė regioninės komunalinių atliekų deginimo gamyklos statyboms šalia Gariūnų. Leidimas statyti atliekų deginimo gamyklą buvo suteiktas įmonei „Reenergy“, kurios 51 proc. akcijų priklauso koncernui „Icor“.

Aplinkosaugininkai anksčiau buvo uždraudę regioninės komunalinių atliekų deginimo gamyklos statybas, motyvuodami, kad į projekto planavimą nebuvo įtraukta visuomenė, bei reikalaudami įmonės atlikti naują poveikio aplinkai vertinimą. Vėliau poveikio aplinkai ataskaita vis dėlto buvo patvirtinta, nes to reikalavo Lietuvos Aukščiausiasis Teismas.

Aplinkos ministras Valentinas Mazuronis yra sakęs, kad „šiukšlių karas“ Lietuvoje įsiplieskė todėl, kad atliekų tvarkymo verslas – itin pelningas.