Naujienų srautas

Verslas2015.02.12 21:37

Naftos kainas lems Graikija

Nafta turėtų pigti mažiausiai dar tris savaites – iki rinkimų Graikijoje. Tačiau tai nereiškia, kad Lietuvos vairuotojai važinės pigiau nei praėjusiais metais.

Nafta turėtų pigti mažiausiai dar tris savaites – iki rinkimų Graikijoje. Tačiau tai nereiškia, kad Lietuvos vairuotojai važinės pigiau nei praėjusiais metais.

Reikia nemažo sukrėtimo, kad degalų kainos Lietuvoje bent jau pasiektų praėjusių metų birželio lygį. Taip sako mūsų šalies analitikai.

Nors šiandien nafta kainuoja tiek pat, kiek pernai vasaros pradžioje, benzino litras – beveik 30 centų brangesnis.

Graikijai pasitraukus iš euro zonos, naftos kaina gali nučiuožti iki 60 JAV dolerių už barelį. Tuo įsitikinę „Bank of America“ analitikai.

Ekspertai prognozuoja, kad naftos kaina kris staigiai, jeigu graikai neteks euro. Bet tai būtų tik trumpalaikis efektas.

„Jei taip įvyktų, tai būtų stiprus smūgis naftos kainai“, – sakė investicijų banko „Finasta“ Rinkos kapitalo fondų analitikas Tadas Povilauskas.

Viskas paaiškės birželio 17-ąją, kai Graikijoje vyks rinkimai. Tik po jų bus aiškios šios šalies galimybės likti euro zonoje. Iki tol, T. Povilausko nuomone, naftos kaina tikrai mažės.

„Augant nežinomybei, investuotojai atsikrato naftos, o tai muša per kainas“, – teigė banko „Nordea Markets“ vyresnysis vadybininkas Rūtenis Šukevičius.

Kaip tai veikia degalų kainas Lietuvoje? Vairuotojai kol kas per anksti džiaugtis neturėtų. Šiandien jie už litrą benzino moka beveik 30 centų brangiau nei pernai birželio pabaigoje.

Šiuo metu benzino litras kainuoja apie 4,85 lito, pernai gegužę – 4,55 lito. Tiesa, dar neseniai litras benzino kainavo daugiau nei 5 litus.

„Nafta kainuoja panašiai, bet doleris pastebimai pabrango euro atžvilgiu. Tai ir nulėmė kainos skirtumą“, – paaiškino „Lukoil Baltija“ regiono mažmeninės prekybos direktorius Romas Turlinskas.

Pernai vasaros pradžioje „Brent“ nafta kainavo 110 JAV dolerių už barelį, vakar ji buvo 3 doleriais pigesnė.

Dar kovo pradžioje kaina siekė 128 JAV dolerius už barelį.

Kur kas daugiau gerų naujienų sulaukė dyzelinu varomų automobilių savininkai.

Praėjusią savaitę didmeninė dyzelino kaina krito iki žemiausio lygio šiais metais – 4,03 Lt už litrą.

Pernai tokiu pat metu litras dyzelino kainavo 4,30 lito, vakar – 4,55 lito.

„Jei įvyks didesnis sukrėtimas, vasarą degalų kainos grįš į praėjusių metų lygį“, – teigė R. Šukevičius.

Finansų ministerija ir analitikai jau anksčiau pastebėjo, kad kainos degalinėse mažėja gerokai lėčiau nei didmeninės.

Taip yra todėl, kad prekeiviai suinteresuoti, jog jų pelnas grįžtų į ankstesnį lygį.

„Degalinių maržos padidėjo nuo 3 iki 7–8 procentų“, – neslėpė Lietuviškų degalinių sąjungos tarybos pirmininkas Romandas Sadauskas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi