Verslas

2014.04.10 23:28

V. Mazuronis: skalūnų dujų gavybai – lengvatos

BNS2014.04.10 23:28

Vyriausybės strateginis komitetas nusprendė, kad skalūnų dujos pirmus trejus arba ketverius metus nebus apmokestinamos, teigia aplinkos ministras Valentinas Mazuronis.

Vyriausybės strateginis komitetas nusprendė, kad skalūnų dujos pirmus trejus arba ketverius metus nebus apmokestinamos, teigia aplinkos ministras Valentinas Mazuronis.

Jis ketvirtadienį po komiteto žurnalistams sakė, kad Aplinkos ministerija įpareigota parengti tokį apmokestinimą, kad pirmus trejus-ketverius metus skalūnų gavyba būtų neapmokestinama, o vėliau dujoms taikomas 15 proc. mokesčio tarifas.

V. Mazuronis aiškino, kad komitetas nurodė ministerijai sukurti tokią aplinką, kad ji pritrauktų užsienio investuotojus. Todėl, pasak ministro, atsižvelgiant į Lenkijos pavyzdį, taip pat bus taikomas lengvatinis mokestis skalūnams.

„Kalbant apie skalūnines dujas, jūs žinote Lenkijos premjero iniciatyvą – nulinis tarifas 6 metams. Tai mes ruošime pasiūlymą, kad po žvalgybos, jeigu ten bus rasta dujų, pirmus metus būtų nulinis tarifas už skalūninių dujų gavybą. Koks tiksliai laiko tarpas – 3 ar 4 metai – mes dar paanalizuosime. (...) Ir praėjus tam tikram laikotarpiui siūlysime mokestį 15 proc.“, – ketvirtadienį po strateginio komiteto žurnalistams sakė V. Mazuronis.

Taip pat nuspręsta keisti ir tradicinės naftos mokesčių tarifą. Vietoj dabartinio 2-20 proc. mokesčio, kuris priklauso nuo išgaunamos naftos kiekio, siūloma visoms bendrovėms pritaikyti 12 proc. tarifą.

Šiandien tradicinei naftai mokesčiai yra nuo 2 proc. iki 20 proc. (...) Ir yra skaičiuojama pagal kiekvieną gręžinį atskirai. Tai dabar bus 12 proc., nepriklausomai nuo kiekio ir skaičiuojama ne iš kiekvieno gręžinio, o pagal įmonės išgaunamą naftą, ties tokiu pasiūlymų apsistota“, – aiškino ministras.

Pasak premjero Algirdo Butkevičiaus, ministerijos turės parengti visus reikiamus teisės aktus, kad būtų galima skelbti skalūnų dujų konkursą.

„Galutinai sutarėme, kad pavesti Aplinkos ministerijai, kartu su Užsienio reikalų, Ūkio ir kitomis ministerijomis išnagrinėjus ir įvertinus naftos ir dujų išteklių mokesčių sąlygas kaimyninėse šalyse skubiai parengti visų teisės aktų – turiu minty ir žemės gelmių įstatymo, dėl planuojamos ūkinės veiklos įstatymo, naftos ir dujų išteklių įstatymų – reikalingų prieš skelbiant tarptautinį konkursą dujų žvalgybai ir gavybai“, – ketvirtadienį po komiteto žurnalistams sakė A. Butkevičius.

Pasak jo, Aplinkos ministerija taip pat įpareigota parengti visuomenės informavimo planą apie skalūninių dujų ir naftos žvalgybą ir gavybą: „Manau, kad su visuomene buvo per mažai dirbama“.

V. Mazuronis teigė, kad taip pat bus siūlome žvalgybiniams gręžiniams netaikyti poveikio aplinkai vertinimo. Šis bus reikalingas nebent labai giliems gręžiniams.

„Siūlysime būtinumą daryti (poveikio aplinkai vertinimą – BNS) tik ypatingai giliems gręžiniams, o normaliai žvalgybai poveikio aplinkai vertinimas nebūtų privalomas. Taip, kaip rekomenduoja Europos Komisijos direktyva. Taip, kaip yra aplinkinėse valstybėse, kurias turime aplenkti pagal patrauklumą“, – tvirtino ministras.

Jis aiškino, kad šiuo metu neaišku, kada bus skelbiamas konkursas, nes pirmiausia reikia įtikinti vietos gyventojus, kad žvalgyba jiems naudinga. Taip pat reikia išsiaiškinti, ar bus potencialių investuotojų.

„Jeigu žiūrėti techniškai, mes būtume pasiruošę jį padaryti gana greitai, bet iš tiesų tai diskusijų eigoje išryškėja, kad jeigu norime ne tik paskelbti, o po konkurso turėti realų rezultatą – tai yra ateinantį investuotoją, tai turime padaryti namų darbus. Pradedant nuo visuomenės parengimo. (...) Darbas su potencialiais investuotojais. Ir tai padarius, galima skelbti. (...) Negaliu pasakyti, kada tai bus“, – teigė V. Mazuronis.

Pernai politikai svarstė skalūnų dujas apmokestinti 40 proc. baziniu mokesčiu, o toks mokestis būtų didžiausias pasaulyje.

Vienintelė skalūnų dujų konkurso dalyvė – JAV energetikos bendrovė „Chevron“ pernai spalį pasitraukė, motyvuodama nepalankia mokestine bei teisine aplinka Lietuvoje. Jos atstovai Lietuvoje teigia, kad įmonė šiuo metu nekomentuoja, ar dalyvaus naujame konkurse.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt