Verslas

2015.09.08 13:45

Ukraina nebepirks rusiškų dujų

ELTA2015.09.08 13:45

Ukraina sustabdė rusiškų dujų tiekimą šalyje dėl perdaug aukštų kuro kainų, kurias nustatė „Gazprom“. Tokią informaciją trečiadienį pateikė energetikos ministras Jurijus Prodanas.

Ukraina sustabdė rusiškų dujų tiekimą šalyje dėl perdaug aukštų kuro kainų, kurias nustatė „Gazprom“. Tokią informaciją trečiadienį pateikė energetikos ministras Jurijus Prodanas.

Anot jo, Ukraina ketina derėtis dėl galimybės grąžinti kainas iki 2014 metų pirmojo ketvirčio lygio. Apie tai praneša „RIA Novosti“.

Ministras patvirtino, kad už kovo mėnesį Rusijos suteiktas dujas Kijevas kol kas nėra atsiskaitęs. Jis pridūrė, kad įsiskolinimai už praėjusį mėnesį suteiktas dujas siekia daugiau kaip 550 mln. JAV dolerių.

J. Prodanas taip pat pranešė, kad Ukraina gaus ir Europos Sąjungos (ES) paramą dėl galimo reversinio dujų tiekimo iš Slovakijos. Europos dujų koncernai patvirtino, kad techninių tokio tiekimo problemų kilti neturėtų, gali atsirasti tik juridinių keblumų. ES taip pat žada Ukrainai suteikti energetinės paramos paketą. Ministras teigia, kad šalis gaus finansinę pagalbą, bus suderintas dujų tiekimas ir saugojimas. Taip pat svarstoma galimybė Ukrainai ir ES kartu naudotis šalyje išplėtotu dujotiekiu.

Kiek anksčiau Rusijos naftos koncerno vadovybė pareiškė, kad Ukrainos skola Maskvai už nuo šių metų pradžios suteiktas dujas jau pasiekė 2,2 mlrd. JAV dolerių, o 2014-ųjų pabaigoje gali kilstelėti dar 5,6 mlrd. JAV dolerių.

Pirmąjį šių metų ketvirtį dujos buvo tiekiamos po 268,5 JAV dolerio už 1 tūkst. kub. metrų kuro. Vėliau, nuo balandžio 1 d., kaina pašoko daugiau kaip 80 proc., t. y. pasiekė 485 JAV dolerius už 1 tūkst. kub. metrų – buvo atšauktos anksčiau taikytos gruodį išsiderėtos Rusijos nuolaidos ir 2010 metų Charkove pasirašytos sutarties nuostatos.

Iš viso Ukraina ketino 2014 metais iš Rusijos įsigyti 27–30 mlrd. kub. metrų dujų. Vis dėlto kovo 26 d. Ukrainos energetinė bendrovė DTEK pranešė, kad šaliai ekonomiškai labiau apsimokės pirkti dujas iš Europos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.