Verslas

2015.02.14 17:09

Anksti prasidėję sezoniniai darbai smarkiai mažina nedarbą šalyje

Marija Gabrienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.02.14 17:09

Dėl atšilusių orų šiemet neįprastai anksti prasidėję sezoniniai darbai smarkiai mažina nedarbą šalyje.

Dėl atšilusių orų šiemet neįprastai anksti prasidėję sezoniniai darbai smarkiai mažina nedarbą šalyje.

Tačiau darbdaviai skundžiasi, kad rasti darbuotojų nėra lengva – mokslai dar nepasibaigę, o vėliau daugelis jaunimo laikinai uždarbiauti traukia į užsienį.

Paprastai žmones sezoniniam darbui įmonės, pasak Darbo biržos atstovų, samdo balandžio viduryje–gegužę, tačiau šiemet darbdaviai jų ieškoti suskato jau kovo pabaigoje. Vienoje Klaipėdos uosto bendrovėje įvairius aplinkos tvarkymo darbus atliekanti įmonė laikinus darbuotojus pasamdė dar vasarį. Darbininkai kloja trinkeles, šaligatvių bortelius, tiesia kelius. Bendrovė „Kraštovaizdžio tvarkymas“ kol kas priėmė tris pagalbinius darbuotojus ,dar ieškos iki dešimties.

Anksti sezonui ruoštis pradėjo ir kiti verslai.

„Matosi, kad prasideda gatvėse prekyba, prekybininkai, pardavėja atsirado. Viešbučiai suskato ieškoti ir virėjų, ir padavėjų, ir aptarnaujančio personalo, ir valytojų. Na, restoranai ir barai tiek Nidoje, tiek Palangoje jau ruošiasi sezonui, kadangi jie būkštauja, kad pasirinkimas bus nedidelis“, – tikina Klaipėdos teritorinės darbo biržos direktoriaus pavaduotojas Andrius Adomaitis.

Verslininkų nuogąstavimai – ne iš piršto laužti. Nors studentai baigia mokslus, rasti darbuotoją gegužę, jų teigimu, – dar sunkiau.

„Dauguma jaunimo išvažiuoja į užsienį. Nors stengiamės mokėti aukštesnį atlyginimą negu vidutinis Lietuvoje, tačiau vis tiek ganėtinai sunku sukonkuruot su užsienio rinka. Nes studentas išvažiuoja ir užsidirba per tą vasaros sezoną tiek, kad jiems užtenka per studijų laikotarpį“, – aiškina įmonės „Kraštovaizdžio tvarkymas“ direktorius Mantas Kecorius.

Anksčiau prasidėjus sezoniniam darbui, vien per kovą Klaipėdos teritorinėje darbo biržoje nedarbo lygis sumažėjo šešiomis dešimtosiomis procento, o registruotų bedarbių – penkiais procentais. Bedarbių skaičius esą būtų sumažėjęs dar daugiau, jeigu ne dviem–trims mėnesiams grįžtantys emigrantai, kurie skuba registruotis Darbo biržoje. Skaičiuojama, kad dabar Klaipėdoje tokių – pusė iš visų naujai besiregistruojančių darbo neturinčių žmonių.

Darbo biržos duomenimis,šio mėnesio pradžioje visoje Lietuvoje buvo daugiau kaip 186 tūkstančiai bedarbių – beveik 5 proc. mažiau nei kovo pradžioje ir beveik 14 proc. mažiau nei praėjusių metų balandžio pradžioje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.