Verslas

2015.09.08 13:45

Ukraina grasina Rusijai teismais dėl sprendimo pabranginti dujas

BNS2015.09.08 13:45

Ukraina šeštadienį pagrasino kreiptis į arbitražo teismą dėl naujausio Rusijos sprendimo pabranginti dujas kaimyninei šaliai, tęsiantis ginčui, dėl kurio gali sutrikti energetikos išteklių tiekimas Vakarų Europai.

Ukraina šeštadienį pagrasino kreiptis į arbitražo teismą dėl naujausio Rusijos sprendimo pabranginti dujas kaimyninei šaliai, tęsiantis ginčui, dėl kurio gali sutrikti energetikos išteklių tiekimas Vakarų Europai.

Premjeras Arsenijus Jaceniukas sakė, kad Maskvos sprendimas per tris dienas dukart pabranginti Ukrainai tiekiamas dujas yra „ekonominė agresija“, kuria siekiama nubausti Ukrainos naujuosius lyderius, atėjusius į valdžią praėjusį mėnesį, kai buvo nuverstas Kremliaus palaikomas režimas.

Rusijos dujų eksporto monopolininkė „Gazprom“ šią savaitę pabrangino dujas 81 proc. – nuo 268,5 iki 485,5 JAV dolerio už tūkstantį kubinių metrų. Dabar Ukrainai nustatyta kaina yra didesnė negu bet kuriai kitai Europos šaliai.

„Politinis spaudimas nepriimtinas. Ir mes nepriimame 500 dolerių kainos (už 1 000 kubinių metrų), – A. Jaceniukas sakė per vyriausybės posėdį. – Rusija negalėjo užimti Ukrainos, panaudodama karinę agresiją. Dabar jie įgyvendina planus, kad užimtų Ukrainą, vykdydami ekonominę agresija.“

Pasak A. Jaceniuko, Ukraina pasiruošusi toliau mokėti Rusijai ankstesnę kainą – 268,5 dolerio – nes ji yra „priimtina“.

Tačiau premjeras pridūrė, kad šalis turi būti pasiruošusi galimybei, kad „Rusija arba apribos, arba nutrauks dujų tiekimą Ukrainai“, tęsiantis ginčui dėl kainų.

Iš „Gazprom“ dujas perkančioms Vakarų Europos šalims tiekimas buvo apribotas 2006 ir 2010 metais, kai ši energetikos milžinė, seniai laikoma Kremliaus politiniu ginklu, sustabdė tiekimą Ukrainai, nesutariant dėl kainų ir apmokėjimo.

Rusijos tiekiamos dujos sudaro apie trečdalį Europos Sąjungoje (ES) suvartojamo kiekio.

Beveik 40 proc. jų pumpuojama tranzitu per Ukrainą, o likusi dalis atkeliauja Baltijos jūroje į Vokietiją nutiestu vamzdynu „Nord Stream“ ir per kitą jungtį, einančią per Baltarusiją ir Lenkiją.

Ukrainos energetikos ministras Jurijus Prodanas tame pačiame posėdyje sakė, kad Kijevas pasiruošęs dėl „Gazprom“ veiksmų kreiptis į Stokholmo arbitražo teismą, jeigu Maskva atsisakys derėtis dėl mažesnės kainos.

„Tvirtai pasakiau, kad ketiname pamėginti pasiekti susitarimą, – nurodė jis. – Bet jeigu nesusitarsime, kreipsime į arbitražo teismą, nes dabartinis kontraktas leidžia mums tai padaryti.“

„Dar yra laiko susitarti su Rusija“, – pridūrė J. Prodanas.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.