Verslas

2015.09.08 13:45

Darbuotojai nerimauja, kad dėl euro įmonės „verš diržus“

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Tarptautinės personalo atrankos ir laikinojo įdarbinimo kompanijos „Manpower“ atlikta darbuotojų ir darbdavių apklausa Lietuvoje parodė, kad daugiau nei pusė darbuotojų baiminasi, jog įvedus eurą darbdaviai mažins įmonių išlaidas darbuotojų sąskaita, teigiama pranešime spaudai.

Tarptautinės personalo atrankos ir laikinojo įdarbinimo kompanijos „Manpower“ atlikta darbuotojų ir darbdavių apklausa Lietuvoje parodė, kad daugiau nei pusė darbuotojų baiminasi, jog įvedus eurą darbdaviai mažins įmonių išlaidas darbuotojų sąskaita, teigiama pranešime spaudai.

„Apklausos duomenimis, devynis iš dešimties darbuotojų neramina galimi pokyčiai jų įmonėse, prasidėjus euro įvedimo procesui ir įvedus eurą. Darbuotojams stinga informacijos, kaip valiutos pokyčiai keis jų darbo sąlygas. Rinkoje sklando nemažai pagrįstų ir mažiau pagrįstų baimių, stereotipų, kurie verčia darbuotojus nepasitikėti darbdaviais. Viena didžiausių – būti apgautiems konvertuojant atlyginimo valiutą. Darbuotojai baiminasi, kad darbdaviai nesąžiningai vers atlyginimus iš litų į eurus darbuotojo nenaudai“, – pranešime spaudai cituojama „Manpower“ direktorė Božena Petikonis-Šabanienė.

Apklausos duomenimis, 11 proc. respondentų bijo, kad įmonių vadovai išlaidas, susidariusias dėl valiutos pasikeitimo, kompensuos mažindami darbo vietų skaičių, 8 proc. darbuotojų mano, kad pokyčiai darbo rinkoje paskatins darbdavius neskaidriai išmokėti atlyginimą.

„Darbuotojai samprotauja, kad įmonių vadovai sieks ne tik persiderėti dėl atlyginimo, mažinti darbo vietų skaičių, tačiau ir atsiskaityti su darbuotojais neoficialiai. Maža to, darbuotojai nepamiršo ekonominės krizės ir nuogąstauja, kad euro įvedimas gali paskatinti darbdavius taupyti darbuotojų sąskaita: mažinti atlyginimus, reikalauti prisiimti daugiau papildomų pareigų, didinti darbo krūvį“, – cituojama B. Petikonis-Šabanienė.

Pasak jos, darbdaviai gali susigundyti galimybe optimizuoti kaštus, persiderėti dėl atlygio sumos, o darbuotojai – dairytis patrauklesnės darbo vietos.

B. Petikonis-Šabanienė pataria, kad išlaikyti darbuotojų motyvaciją ir lojalumą siekiantys darbdaviai turėtų aiškinti valiutos pasikeitimo aplinkybes darbuotojams.

„Svarbiausia žinoti darbuotojų baimes ir argumentuotai paaiškinti jų nepagrįstumą“, – patarė B. Petikonis-Šabanienė.

Darbdaviai irgi nerimauja

Apklausa atskleidė, kad darbdavius labiausiai neramina papildoma administracinė ir ekonominė našta, kuri kyla dėl valiutos pasikeitimo.

„Daugelis darbdavių jau dabar patiria išlaidas: tenka apgalvoti, kaip operatyviai pakeisti darbo, panaudos sutartis, įmonės apskaitos dokumentus, tenka atnaujinti informacines sistemas. Vis tik ne visi darbdaviai šioje situacijoje praloš. Toms įmonėms, kurios naudojasi euro zonos šalims pritaikytomis sistemomis arba produktais, pavyks netgi sutaupyti“, – teigia „Manpower“ direktorė.

Darbdavius ne mažiau nei finansiniai nuostoliai neramina darbuotojų demotyvacija. Darbdaviai nuogąstauja, kad keliskart sumažėję skaičiai darbo pasiūlymuose ar atlyginimų lapeliuose demotyvuos darbuotojus ir šie dirbs nenašiai.

„Manpower“ specialistų patirtis byloja, kad motyvaciją mažina ne tik sumažėjusi atlyginimo suma, tačiau ir darbuotojų polinkis savo atlyginimą lyginti su kitos šalies tų pačių pareigybių darbuotojų atlyginimais. Darbo užmokestis eurais dar labiau išryškins skirtumus tarp atlyginimų skirtingose šalyse, o tai trumpalaikėje perspektyvoje gali paskatinti darbuotojus emigruoti“, – teigia B. Petikonis-Šabanienė.

Maža to, darbdaviai baiminasi, kad darbuotojai atlyginimams nepagrįstai išaugs, pavyzdžiui, bus tikimasi ne 3000 litų atlyginimo, o 900 eurų darbo užmokesčio per mėnesį.