Verslas

2015.02.12 21:36

Rusija nebeįsileis lietuviškų ir lenkiškų produktų su kiauliena

BNS2015.02.12 21:36

Rusija nuo balandžio 7 dienos iš Lietuvos ir Lenkijos nebeįsileis gatavų mėsos produktų, kuriuose yra kiaulienos, pranešė Rusijos veterinarijos tarnyba („Rosselchoznadzor“). Reaguodamas į tokį sprendimą Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas pareiškė nemanantis, kad tai yra susiję su politine situacija.

Rusija nuo balandžio 7 dienos iš Lietuvos ir Lenkijos nebeįsileis gatavų mėsos produktų, kuriuose yra kiaulienos, pranešė Rusijos veterinarijos tarnyba („Rosselchoznadzor“). Reaguodamas į tokį sprendimą Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas pareiškė nemanantis, kad tai yra susiję su politine situacija.

„Balandžio 7-ąją mes taip pat įvedame priemones, kurių jau ėmėsi viena Muitų sąjungos narė – Baltarusija, dėl gatavos (mėsos – red.) produkcijos tiekimo iš Lietuvos ir Lenkijos“, – pranešė „Rosselchoznadzor“ vadovas Sergejus Dankvertas, kurį cituoja agentūra „Interfax“.

Jo žodžiais, toks sprendimas priimtas po „Rosselchoznadzor“ konsultacijų su Europos Komisijos atstovais kovo pabaigoje Ženevoje vykusiame Pasaulio prekybos organizacijos Sanitarijos ir fitosanitarijos priemonių komiteto posėdyje.

„Mes dar kartą įsitikinome kolegų Europoje pozicijos nekonstruktyvumu, sprendžiant afrikinio kiaulių maro regionalizavimo, taip pat žaliavos tiekimo iš pavojingų šiuo požiūriu regionų Lietuvoje ir Lenkijoje kontrolės problemą“, – pabrėžė S. Dankvertas.

Anot Rusijos tarnybos, susirūpinimą kelia pirmiausia tai, jog Europos Sąjungoje nekontroliuojamas visas mėsos produktų gamybos procesas.

„Tai ypač pavojinga, kai Lietuvoje ir Lenkijoje nustatytas afrikinis kiaulių maras, ir neatmestina tai, kad ši pavojinga liga toliau plinta ES“, – pareiškė Rusijos tarnybos atstovas.

Apie tokią galimybę Rusijos tarnyba pranešė dar prieš dvi savaites, motyvuodama maru bei įtarimais, esą šių šalių mėsos perdirbimo įmonės naudoja potencialiai pavojingą žaliavą.

Lietuviai negalės vežti ir virtų dešrų

Lietuvos mėsos perdirbėjų asociacijos vadovas Egidijus Mackevičius teigia, kad aukštos pridėtinės vertės lietuviškų produktų Rusija jau nebeimportuoja nuo sausio pabaigos, kai Lietuvoje nustatytas afrikinis kiaulių maras. Rusija dabar įsileidžia tik 72–80 laipsnių temperatūroje apdorotus mėsos gaminius. Tačiau pagal naują sprendimą lietuviai nebegalės vežti ir virtų dešrų.

„Nuo tada, kai Lietuvoje buvo nustatytas afrikinis kiaulių maras, mes galime ten vežti tik virtas dešras, o ne aukštos pridėtinės vertės šalto rūkymo, vytintus gaminius. Skirtinguose sertifikatuose nurodoma, kad Rusijos priimami mėsos gaminiai turi būti apdoroti 72–80 laipsnių temperatūra, tai yra, ji tokia turi būti pasiekta produkto viduje“, – BNS sakė E. Mackevičius.

D. Tuskas: nemanau, kad tai – politinis sprendimas

Lenkijos premjeras D. Tuskas mano, kad Rusijos draudimas importuoti mėsos gaminus iš Lietuvos ir Lenkijos nėra politinis sprendimas, tačiau jei taip būtų, jis mano, jog Europos Sąjunga reaguotų tinkamai. Anot Lenkijos vyriausybės vadovo, pranešimai apie naują embargą iš tikro nėra jokia naujiena, jie susiję su ankstesniu ribojimu dėl afrikinio kiaulių maro.

„Politinės potekstės nepastebėjau. Nemanau, kad Lenkija ir Lietuva išsiskiria iš kitų ES valstybių pasisakydama Rusijos-Ukrainos klausimais. Jei Rusija nuspręstų blokuoti mūsų eksportą dėl politinių sumetimų, tuomet būtų lengviau gauti solidarumo priemonių iš Bendrijos, aš tuo įsitikinęs", – trečiadienį Briuselyje po susitikimo su Lietuvos premjeru Algirdu Butkevičiumi sakė D.Tuskas ir pridūrė, kad paskelbta informacija nėra jokia naujiena.

Jis teigė, kad bus kalbama su Europos Komisija Lenkijos ir Lietuvos vardu ir bus laukiama veiksmų iš Europos Komisijos, kad net „kalbos nebūtų, jog Rusija galėtų pasirinkti ES valstybes, iš kurių gali apriboti importą“.

Lietuvos premjeras sakė kalbėjęs su žemės ūkio ministru, tačiau jis kol kas teigė neturintis oficialios informacijos.

„Jeigu stebėti tam tikrą praeitą laikotarpį, tokių informacijų būdavo ir daugiau, bet, kaip minėjo kolega, tikrai kooperuosimės ir šituos klausimus spręsime“, – trečiadienį po susitikimo su Lenkijos premjeru spaudos konferencijoje sakė A. Butkevičius.

Artimiausiu metu planuojamas „Rosselchoznadzor“ vadovo pavaduotojo Jevgenijaus Nepoklonovo vizitas į Baltijos valstybes, kur jis su veterinarijos tarnybų vadovais aptars susidariusią padėtį.

Lietuvoje ir Lenkijoje nustačius afrikinio kiaulių maro atvejų, Rusija jau uždraudė gyvų kiaulių ir kiaulienos importą iš visos Europos Sąjungos.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt