Verslas

2015.09.08 13:45

Pasakė, kam Lietuvoje labiausiai skaudės dėl Rusijos problemų

Rasa Lukaitytė-Vnarauskienė, DELFI.lt2015.09.08 13:45

Pagrindinis Rusijos ekonomikos raidos scenarijus – sąstingis 2014 m. ir lėtas atsigavimas 2015 m., prognozuoja SEB banko ekonomistai.

Pagrindinis Rusijos ekonomikos raidos scenarijus – sąstingis 2014 m. ir lėtas atsigavimas 2015 m., prognozuoja SEB banko ekonomistai.

Jų nuomone, Lietuvoje dėl prastos Rusijos ekonominės situacijos labiausiai nukentės Lietuvos maisto gamintojai.

Antradienį viešai pristatytoje Lietuvos makroekonomikos apžvalgoje bankas tvirtina, kad nereikėtų atmesti ir Rusijos ekonomikos recesijos tikimybės. Vis dėlto jis prognozuoja, kad šiemet Rusijos ekonomika augs apie 1 proc., o kitąmet – 1,8 proc.

„Sakyčiau, kad SEB banko prognozė yra nuosaikiai optimistinė. Tačiau netgi patys Rusijos analitikai svarsto, kad ekonomiką gali ištikti recesija ir tai labiausiai siejama su kapitalo nutekėjimu. Prognozuojama, kad šiemet nutekės 100 mlrd. JAV dolerių“, – pristatydamas apžvalgą sakė SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda.

Tačiau vien pirmąjį šių metų ketvirtį iš Rusijos pabėgo apie 70 mlrd. JAV dolerių.

Ekonomistų nuomone, Rusijos rublio smukimas pasitarnaus apdirbamajai pramonei, bet suduos smūgį vidaus rinkai.

O išaugus infliacijai, susiaurės Rusijos centrinio banko galimybės skatinti ekonomiką mažomis palūkanų normomis.

„Normalią Rusijos ekonomikos veiklą gali sutrikdyti bankų sistemos problemos, keliančios atskirų kredito įstaigų bankroto pavojų“, – rašoma SEB banko ekonomikos apžvalgoje.

Atsižvelgdamas į ekonominę situaciją Rusijoje, SEB bankas sumažino ir Lietuvos augimo perspektyvas. Šio banko ekonomistų nuomone, šiemet ir kitąmet ekonomika dėl to augs 0,5 proc. lėčiau nei prognozuota, taigi atitinkamai 3 proc. ir 4 proc.

„Pagrindinė to priežastis – smarkiai lėtėjantys Rusijos ekonomikos apsisukimai ir dramatiškas rublio ir kitų Rytų valiutų kurso kritimas, keliantis lietuviškų prekių konkurencingumo tenykštėse rinkose problemų“, – rašoma banko apžvalgoje.

Lietuvos premjeras Algirdas Butkevičius yra sakęs, kad Rusijos ekonomikos problemos iš Lietuvos ekonomikos augimo gali atimti 1,6 proc. BVP.

SEB banko ekonomistų nuomone, dėl Rusijos problemų labiausiai skaudės Lietuvos maisto gamintojams, o kitiems sektoriams ši rinka nėra pagrindinė.

Statistikos departamento duomenimis, 44 proc. lietuviškos kilmės prekių eksporto sudarė žemės ūkio ir maisto produktai, o iš jų 20 proc. – pienas ir jo produktai, 9 proc. – mėsa ir jos gaminiai, 4 proc. – nealkoholiniai gėrimai.

Iš viso lietuviškų prekių eksporto 10 proc. sudaro mašinos ir įrengimai, po 8 proc. – transporto priemonės ir mediena bei popierius, 19 proc. – kitos prekės.

Tuo metu pažvelgus į Lietuvos importo iš Rusijos struktūrą matyti, kad 75 proc. sudaro nafta ir jos produktai, 14 proc. – gamtinės dujos, 3 proc. – chemijos pramonės produktai, 2 proc. – elektros energija, 6 proc. – kitos prekės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.