Verslas

2014.03.31 15:29

Dujos iš JAV: ar viskas taip paprasta, kaip atrodo?

DELFI.lt2014.03.31 15:29

Jungtinių Valstijų energetikos sektoriuje vyksta svarbūs pokyčiai, kuriuos mažai kas būtų įsivaizdavęs prieš kelerius metus.

Jungtinių Valstijų energetikos sektoriuje vyksta svarbūs pokyčiai, kuriuos mažai kas būtų įsivaizdavęs prieš kelerius metus.

Šalis, kadaise buvusi viena didžiausių energijos importuotojų, dabar pati norėtų eksportuoti savo gausius išteklius likusiam pasauliui, rašo „BBC News“.

Visa tai tapo įmanoma dėl produkcijos, kuri gaunama iš skalūnų dujų formacijų.

Dabar Jungtinės Valstijos raginamos greičiau imtis gamtinių dujų eksporto – tai žingsnis, kuris, kai kurių ekspertų teigimu, ne tik paverstų šalį dominuojančia šio sektoriaus žaidėja, bet ir supurtytų pasaulinę energetikos rinką.

Tačiau vargu ar tai bus taip paprasta ir lengva, kaip atrodo.

Eksporto apribojimai

Pradėti reikėtų nuo to, kad pagal dabartinę tvarką įmonės turi gauti leidimą eksportuoti dujas valstybėms, kurios neturi pasirašiusios su Jungtinėmis Valstijomis laisvosios prekybos sutarties.

Tarp tokių stambių pasaulinių vartotojų yra valstybės Europoje ir Azijoje.

Jungtinių Valstijų Energetikos departamentas iki šiol tokius leidimus yra išdavęs tik septynioms įmonėms, bet daugumai jų dar reikia sulaukti žalio šviesos signalo iš Federalinės reguliacinės energetikos komisijos.

Kad viskas būtų dar sudėtingiau, šioms įmonėms dar reikia pasistatyti terminalus, skirtus dujų eksportui.

Tačiau tokios statybos trunka ilgai. Manoma, kad pirmasis terminalas dujų eksportui bus parengtas ne anksčiau kaip 2015 metų pabaigoje.

Likę terminalai turėtų pradėti veikti tik 2017–2019 metais.

„Tokio terminalo statybos ir įrengimas užtrunka ketverius metus ir gali prasidėti tik po to, kai gauni visus reikiamus leidimus“, – sakė dujų rinkos ekspertas iš konsultacijų firmos „Deloitte MarketPoint“.

Dujų kaina

Tačiau yra vienas privalumas, kurį Jungtinės Valstijos turi prieš kitas energijos rinkas, – dujų kaina.

Gamtinių dujų kaina Jungtinėse Valstijose svyruoja ties 4 doleriais (10 Lt) už 1 mln. britų terminių vienetų (BTU), o tai yra tik maža dalis to, kiek dujos kainuoja Europoje ar Azijoje.

Viena pagrindinių tokio skirtumo priežasčių yra ta, kad įmonės, tiekiančios dujas Europai ir Azijai, yra linkusios dujų kainas sieti su naftos kainomis, dėl kurių dujų kaina tampa tris ar keturis kartus didesnė negu Jungtinėse Valstijose.

Analitikai teigia, kad jei Jungtinės Valstijos pradės eksportuoti dujas į šias šalis, pasaulinės kainos pradės smukti.

Septyni projektai, kuriuos jau patvirtino JAV Energetikos departamentas, turi pajėgumų eksportuoti beveik 10 mlrd. kubinių pėdų (283 tūkst. kubinių metrų) dujų per dieną.

Tokio kiekio pakaktų Vokietijos – didžiausios Europos ekonomikos – dujų poreikiui patenkinti.

Energetikos departamentas yra gavęs prašymus išduoti leidimus dar 24 terminalams, kurie galėtų eksportuoti daugiau kaip 25 mlrd. kubinių pėdų (700 tūkst. kubinių metrų) dujų per dieną.

Geopolitinis privalumas

Pastarosiomis dienomis dėl įvykių Ukrainoje Jungtinės Valstijos sulaukia vis daugiau raginimų sušvelninti savo eksporto apribojimus.

Ekspertai tvirtina, kad JAV gamtinės dujos mestų iššūkį Rusijos dominavimui šiame sektoriuje ir sumažintų jos įtaką regione.

„NERA Economic Consulting“ viceprezidentas Davidas Montgomery apskaičiavo, kad dėl Jungtinių Valstijų konkurencijos Rusijos pajamos iš gamtinių dujų eksporto per artimiausius penkerius metus galėtų sumažėti iki 30 proc.

Žvelgiant į dar tolimesnę ateitį, Rusijos pajamos smuktų net 60 proc.

„Kadangi energijos eksportas tebėra vis dar neefektyvios ir atsiliekančios Rusijos ekonomikos ramstis, jiems tai būtų skaudi bausmė“, – per vieną JAV Senato komiteto posėdį sakė D. Montgomery.

Jo teigimu, net jei JAV dujų eksportas įsibėgėtų tik per penkerius–dešimt metų, akivaizdi politika „nedelsiant padarytų poveikį gamtinių dujų kainai ir Rusijos pajamoms“.

„Brookings Institution“ ekspertas Davidas Goldwynas sakė: „Ši premija galėtų sustiprinti mūsų nacionalinę galią, paversdama mūsų šalį patikima gamtinių dujų tiekėja tiems pasaulio regionams, kurie kenčia nuo savo tiekėjų gąsdinimų“.

Tačiau yra nemažai manančių, kad Jungtinės Valstijos eksportuoti savo dujų artimiausiu metu nepradės, todėl artimiausiu metu jokios įtakos Rusijai nepadarys.

Vidaus būgštavimai

Jungtinėms Valstijoms taip pat reikės rasti pusiausvyrą tarp vidaus būgštavimų ir pasaulinių ambicijų.

Pigios gamtinės dujos daugelio laikomos svarbiu veiksniu, atgaivinusiu šalyje gamybą, kuri itin svarbi tebesitęsiančiam ekonominiam atsigavimui.

Pigesnės dujos Jungtinėse Valstijose padėjo išlaikyti nedideles energijos kainas, kai tuo metu Azijoje jos augo.

Pastaroji priežastis ir tas faktas, kad tokiose šalyse kaip Kinija pradėjo didėti atlyginimai, daugelį įmonių privertė sugrįžti prie gamybos Jungtinėse Valstijose.

Taigi planai eksportuoti dujas sukėlė kai kurių pramonės sektorių nepasitenkinimą.

Jie būgštauja, kad didesnės kainos už Jungtinių Valstijų ribų vilios amerikiečių įmones didžiąją dalį dujų eksportuoti – dėl to gali pradėti trūkti dujų pačioje JAV rinkoje, o tokia situacija padidintų jų kainas šalies viduje.

Tačiau pramonės stebėtojai tvirtina, kad dujų kainos JAV viduje padidėtų nežymiai, o amerikiečiai taip pat pajustų naudą iš sumažėjusių pasaulinių kainų.

Jų teigimu, tose šalyse, kurios eksportuoja prekes Jungtinėms Valstijoms, pigesnės dujos sumažintų gamybos išlaidas, todėl sumažėtų tų prekių kaina.

Būgštaujama ir dėl suaktyvėjusios dujų gamybos poveikio aplinkai, ypač dėl uolienų skaldymo proceso, kurio metu išgaunamos dujos.

Anot tyrinėjimų firmos „Advance Resources International“, Jungtinių Valstijų skalūnų dujų rezervai siekia daugiau kaip 1 000 trln. kubinių pėdų (28 trln. kubinių metrų).

Dauguma skaičiavimų rodo, kad dujų perteklius bus pakankamas, kad JAV galėtų jas eksportuoti dešimtmečiais.

Vienintelis klausimas: ar jos sugebės pradėti naudoti šiuos išteklius pakankamai greitai?

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.