Verslas

2015.09.08 13:45

Kokią naudą NATO kariai atneša Šiauliams

Lietuvos narystės NATO ir NATO oro policijos misijos dešimtmetis pirmą kartą iškilmingai paminėtas Karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Šiauliuose. Per tą laiką 14 NATO sąjungininkių 34 kartus keisdamiesi patruliavo Baltijos šalių oro erdvėje.

Lietuvos narystės NATO ir NATO oro policijos misijos dešimtmetis pirmą kartą iškilmingai paminėtas Karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Šiauliuose. Per tą laiką 14 NATO sąjungininkių 34 kartus keisdamiesi patruliavo Baltijos šalių oro erdvėje.

Pirmuosius NATO karius, nusileidusius Šiauliuose 2004 kovo pabaigoje, politikai sutiko su džiaugsmu, bet kai kurie miestiečiai – nelabai draugiškai. Jau pirmą vakarą įvykęs incidentas, kai buvo sumušti į barą užsukę belgai, ant kojų sukėlė miesto policiją. Vėliau šiauliečiai priprato prie besikeičiančių misijų ir skirtingų šalių karių.

„Kiekvieną mėnesį turime apie 100 turistų, kurie čia valgo, gyvena, perka suvenyrus  ir palieka nemažus pinigus Šiauliams. Neabejoju, kad jų buvimas  mieste pagyvino viešbučių veiklą, kavinių veiklą ir tarptautinį bendradarbiavimą“, – tvirtina Šiaulių m. meras Justinas Sartauskas.

Bene labiausiai karių atvykimą pajutę viešbučiai dabar nesidalija, kokie uždarbiai. Tačiau miestas naudą jaučia. NATO lėšomis sutvarkytas Šiaulių oro uostas, atnaujinti kilimo ir tūpimo takai, Aviacijos bazės infrastruktūra, įsigyta naujos technikos,  bazei ir naikintuvams prižiūrėti. Pernai rudenį pradėjo veikti apie 5 mln. litų kainavęs NATO oro policijos štabo pastatas. Jame įrengtos patalpos budintiems pilotams ir  techniniam personalui.

„Belgų kariai nuo pat savo pirmos misijos vykdo socialinį projektą, paramos projektą Kuršėnų vaikų namams, norvegai kiekvienais metais atvažiuoja – jie vykdo socialinį projektą su savo kariais, renka pinigus, įvairius daiktus ir juos atveža į Vijurkų vaikų namus. Tai yra tęstiniai projektai “, – pasakoja KOP Aviacijos bazės vado padėjėja Ieva Gulbinienė.

Kasmet pasikeičia po kelias oro policijos funkcijas Baltijos šalyse atliekančias misijas. Jų nariai per keletą mėnesių stengiasi būti naudingi miestui – moksleiviams rengia ekskursijas į aviacijos bazę, dalyvauja sporto varžybose ir miesto renginiuose.

„ Jie visada paklausia, ko mums trūksta, tai ir sakom: sauskelnių, batelių, kelnyčių reikia, kombinezonų. Visa tai mes gauname, jie kaip namuose ateina, apžiūri, ko čia dar reikėtų. Tą ir nuperka“, – sako Šiaulių sutrikusio vystymosi vaikų globos namų direktorė Audronė Kardašienė.

NATO saugumo investicijų programos lėšų nuo 2004-ųjų, kai Lietuva įstojo į NATO, jau investuota per 120 mln. litų. Per dešimt metų 14 NATO sąjungininkų 34 kartus keisdamiesi patruliavo Baltijos šalių oro erdvėje. Dėl Rusijos keliamos grėsmės šiuo metu NATO oro policijos misijoje budinčios JAV atsiuntė papildomus 6 naikintuvus, apie ketinimus atsiųsti papildomų pajėgų  pranešė Danija, Jungtinė Karalystė, Prancūzija.