Naujienų srautas

Verslas2014.03.27 16:34

Baimė dėl Rusijos ketinimų išsipildė

Rusija imasi naujų ribojimų prieš Lietuvą.

Rusija imasi naujų ribojimų prieš Lietuvą.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) iš Rusijos veterinarijos ir sanitarijos tarnybos „Rosselkhoznadzor“ gavo raštą, kuriame tvirtinama, kad nuo ketvirtadienio įvedami laikini apribojimai gyvulinės kilmės eksportui iš lietuviškų šaldytų produktų terminalų.

Tai DELFI patvirtinę VMVT vadovas Jonas Milius tvirtino detalesnės informacijos neturįs ir negalėjo įvardyti, kokiems terminalams ir kuriam laikui galios ribojimai.

„Dar laukiu priedo prie rašto, nenoriu daugiau komentuoti“, – sakė jis.

Kaip pranešė „Klaipėdos Smeltės“ vadovas Rimantas Juška, gyvulinės kilmės produktų eksporto draudimas galioja „Klaipėdos Smeltei“, „VPA Logistics“ ir „Girtekai“.

„Mes laukiame įsakymo kopijos iš Veterinarijos tarnybos, žodžiu apie tai esame informuoti – trims bendrovėms uždrausta“, – BNS sakė R. Juška.

Pasak jo, tai yra pirmas „Rosselchoznadzor“ veiksmas iki kitą savaitę numatyto jos inspektorių vizito į terminalus. Jis teigė, kad šiuo metu situaciją detaliau turėtų išsiaiškinti Lietuvos tarnybos.

„Turėtų išsiaiškinti Veterinarijos tarnyba situaciją ir parengti veiksmų planą. (...) Mes bandome glaudžiai dirbti su Veterinarijos tarnyba, nes visi šie ribojimai neigiamai veikia partnerius tiek iš ES, tiek iš trečiųjų šalių – Rygoj ir Taline tokios situacijos gi nėra“, – aiškino „Klaipėdos Smeltės“ vadovas.

Tačiau R. Juška teigė, kad taip paprastai šaldytų produktų eksporto perkelti į kitus uostus partneriams nepavyks.

„Klaipėdoje yra didžiausi šaldytuvai ir nėra kam kompensuoti viso šio kiekio, jo vienu metu neperorientuosi“, – teigė įmonės vadovas.

Jau anksčiau pranešta, kad Rusijos tarnybos specialistai kovo 31–balandžio 4 dienomis tikrins Klaipėdos uoste veikiančius terminalus, kurie sulaukė pretenzijų dėl produkcijos sertikifavimo.

Kovo pradžioje Rusijai pareiškus pretenzijų dėl produkcijos, gabenamos per „Klaipėdos Smeltę“, Lietuvos veterinarijos tarnyba kelioms dienoms buvo sustabdžiusi krovą iš įmonės terminalų ir atliko auditą.

„Rosselchoznadzor“ tvirtina įtarianti, jog maisto produktus į Rusiją galinčiuose tiekti Lietuvos terminaluose laikoma lietuviška ir lenkiška kiauliena, kurios tiekimas į Rusiją uždraustas dėl Lietuvoje ir Lenkijoje nustatyto afrikinio kiaulių maro.

DELFI primena, kad kovo viduryje jau buvo kelioms dienoms sustabdytas šaldytų produktų eksportas į Rusiją.

Jau anksčiau J. Milius yra sakęs, kad „Rosselkhoznadzor“ skelbia, jog keturioms valstybėms – Lietuvai, Latvijai, Estijai ir Lenkijai, bus peržiūrėti visi šaldytų produktų terminalai. Tai buvo siejama su afrikiniu kiaulių maru.

Anksčiau jis sakė, kad nerimą sukėlė „Rosselchoznadzor“ svetainėje pasirodęs pranešimas, kad ketinama revizuoti sandėlius Baltijos šalyse ir Lenkijoje.

J. Miliaus teigimu, Lietuvoje vyksta labai daug maisto produktų reeksporto per uostus – per metus 43 tūkst. siuntų ir virš 1 mln. tonų maisto produktų.

„Rosselkhoznadzor“ tinklalapyje ketvirtadienį informacijos apie naujus ribojimus Lietuvai nepateikiama. Tačiau ankščiau šios tarnybos vadovas Sergejus Dankvertas kritikavo Europos Komisijos (EK) priemones kovoje prieš afrikinį kiaulių marą.

Pasak jo, EK pasiūlytos priemonės yra „neadekvačios ir neefektyvios“. Rusijos ekspertų nuomone, turi būti taikomas kiaulienos produkcijos tiekimo ribojimas iš Baltijos šalių ir Lenkijos.

Produkcija iš šio regiono esą neturi būti eksportuojama ir į kitas Europos Sąjungos šalis.

Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos duomenimis, kalbant apie rusiškus krovinius, gabenamus per Klaipėdos uostą, 2013 m. buvo 2 mln. 642 tūkst. t krovinių, kurie sudarė 7,9 proc. visos uosto krovos. Maisto produktų ir pašarų (augalinės ir gyvulinės kilmės produktai) 2013 m. uoste krauta apie 33 tūkst. tonų. Palyginti, 2012 metais – 205 tūkst. tonų.

Po to, kai Lietuvos teritorijoje buvo nustatytas afrikinis kiaulių maras, Rusija uždraudė kiaulienos importą iš visos ES.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi