Verslas

2014.03.27 06:44

Kainos eurais: ką matysime etiketėje?

Ugnė Karaliūnaitė, DELFI.lt2014.03.27 06:44

Ūkio ministerija parengė rekomendacijas, kaip prekybos ir paslaugų teikimo vietose turėtų būti nurodomos kainos litais ir eurais prieš įvedant eurą. Kol kas rekomendacijos atiduotos suinteresuotų institucijų pastaboms.

Ūkio ministerija parengė rekomendacijas, kaip prekybos ir paslaugų teikimo vietose turėtų būti nurodomos kainos litais ir eurais prieš įvedant eurą. Kol kas rekomendacijos atiduotos suinteresuotų institucijų pastaboms.

Rekomendacijose nurodoma, kad dvigubų kainų nereikės nurodyti tik vertybinių popierių, finansinių priemonių ir pensijų fondų vienetų vertėms bei automatinėse prekybos ir paslaugų teikimo vietose, kur prekės parduodamos ir paslaugos teikiamos be kasininko. Taip pat nuo dvigubo kainų skelbimo atleidžiamos tos vietos, kuriose kainos nurodomos per elektroninius prietaisus ir dėl techninių priežasčių jie nepalaiko kainų rodymo dviem valiutomis. Vis dėlto automatinėse prekybos vietose rekomenduojama kainas dviem valiutomis nurodyti kitomis priemonėmis.

Paruoštame dokumente teigiama, kad prekių ir paslaugų pardavėjas savo nuožiūra galės pasirinkti, kuri kaina (litais ar eurais) bus nurodyta pirma. Siūloma, kad skaičiai būtų vienodo dydžio ir abi kainos būtų nurodytos viename matymo lauke. Pagal rekomendacijas kainas galima nurodyti skirtingų spalvų šriftu, naudoti skirtingą fono spalvą.

Rekomendacijose taip pat pateikiama informacija dėl kainų pavertimo iš litų į eurus bei apvalinimo. Pabrėžiama, kad darant perskaičiavimą nustatytas euro ir lito kursas negali būti apvalinamas ar trumpinamas. Jį sudarys šeši skaičiai, pavyzdžiui, 3,45280. Apvalinant galioja paprastos matematinės taisyklės: jei po paskutinio skaitmens, iki kurio apvalinama, skaitmuo yra 5 arba didesnis, prie paskutinio skaitmens pridedamas 1.

Pavyzdys.

110 Lt/3,45280=31,8582 EUR – 31,86 EUR

40 Lt/3,45280=11,5848 EUR – 11,58 EUR

Perskaičiuojant prekių ir paslaugų kainas, kaina eurais turi būti nurodoma su tiek pat skaičių po kablelio kaip ir litais. Jei kaina nurodoma be skaitmenų po kablelio, perskaičiavus kainą į eurus, nurodomi du skaitmenys po kablelio. Jei po perskaičiavimo ir apvalinimo du pirmi skaičiai po kablelio – nuliai, tuomet galima kainą nurodyti sveikaisiais skaičiais.

Pavyzdys.

6,90 Lt=1,9983 EUR – 2,– EUR

Jei kaina turi daugiau nei du skaitmenis po kablelio (pvz. elektros energijos kaina), prie kainos eurais, turi būti nurodoma tiek pat skaitmenų, kiek ir kainoje litais.

Pavyzdys.

0,969 Lt=0,2806 EUR – 0,281 EUR

0,1873 Lt=0,05424 EUR – 0,0542 EUR

Prekybininkai ir paslaugų teikėjai galutinę prekės pardavimo kainą raginami apvalinti tik tada, kai jau priskaičiuoti visi mokesčiai.

„Prekių kainos turi būti gerai matomos, lengvai perskaitomos, suprantamos, nurodomos tokiu būdu, kuris neklaidintų vartotojų ir vartotojas galėtų tiksliai suprasti, kuriai prekei kaina yra taikoma, – rašoma rekomendacijose. – Pasirenkant kainų etiketėje nurodomų kainų simbolių (skaičių ir raidžių) matmenis bei fono spalvą etiketėje būtina atsižvelgti ir į silpnaregių vartotojų poreikius – kainos etiketėje turėtų būti nurodomos kiek įmanoma didesniu šriftu kontrastiškame fone“.

Prekės standartinio vieneto kainos (kg, l, m, kv. m) eurais pereinamuoju laikotarpiu skelbti neprivaloma. Šiuo laikotarpiu standartinio vieneto kaina turės būti nurodyta pagrindine valiuta. Privaloma standartinio vieneto kainą dviem valiutomis bus tik tuo atveju, kai parduodamos prekės yra sveriamos ar kitaip matuojamos.

Kainų skelbimo laikotarpiu prekių išpardavimo metu litais ir eurais reikės skelbti ne tik naują kainą, bet ir pirminę kainą.

Degalinėse, kurių naudojama įranga nepritaikyta degalų kainų paskelbimui litais ir eurais, rekomenduojama prie kolonėlių įrengti laikinus įrenginius arba skelbti kainas litais ir eurais kitu būdu. Lietuvos naftos produktų prekybos įmonių asociacija siūlo į rekomendacijas įtraukti punktą, kuris leistų degalų kainą eurais nurodyti 3 ženklai po kablelio.

Restoranuose ir kavinėse kainos litais ir eurais meniu turės būti nurodoma galutinė patiekalo ar gėrimo kaina. Kasos čekiuose dviem valiutomis turės būti nurodyta tik galutinė kaina.

Kainos litais ir eurais turės būti nurodomos ir prekių reklamose. „Bet kuriuo būdu reklamuojant vartotojui parduoti skirtą prekę, jeigu nurodoma prekės pardavimo kaina litais, taip pat turi būti nurodyta ir pardavimo kaina eurais“, – rašoma rekomendacijose. Ši rekomendacija negalioja, kai reklama buvo užsakyta pagaminti iki rekomendacijų įsigaliojimo dienos ar kainų dviem valiutomis pakeisti negalima dėl techninių priežasčių.

Bankų, draudimo ir kitų finansinių paslaugų kainos litais ir eurais privalo būti paskelbtos tik įmonių internetinėse svetainėse.

Planuojama, kad prekių ir paslaugų kainų nurodymo rekomendacijos įsigaliotų 30 dienų po Europos Sąjungos Tarybos sprendimo priėmimo dėl neatšaukiamai nustatyto euro ir lito perskaičiavimo. Kainas skelbti dviejomis valiutomis reikėtų dar pusę metų nuo euro įvedimo dienos.

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovas Laurynas Vilimas komentavo, kad Lietuvai pasiūlytos rekomendacijos remiasi Estijos ir Latvijos pagrindu.

„Rekomendacijos labai svarbios mažmeninei prekybai, bet nereikia pamiršti ir paslaugų sektoriaus. Ūkio ministerijai teks nuspręsti, ar tie, kurie šiai dienai nenurodo kainų, [...] turės tai daryti, nes rekomendacijoje tai nurodoma“, – kalbėjo jis.

Paklaustas, kiek prekybos įmonėms kainuos perėjimas prie euro, L. Vilimas teigė, kad tai priklausys nuo įmonės dydžio, tačiau skaičiuojama, kad kaštai bus nuo 5 tūkst. Lt iki 0,5 mln. Lt.

„Kaštai nėra esminiai, kad būtų prielaida galvoti, kad tai bus perkelta vartotojui. Manau, kad šiuo atveju konkurencija labiau suveiks ir tuos kaštus kiekvienas prekybininkas prisiims sau.

DELFI primena, kad Europos Komisija savo sprendimą, ar Lietuva nuo 2015 m. galės prisijungti prie euro zonos, priims šių metų birželio mėnesį.

Lietuvos bankas jau pradėjo vykdyti apmokymus pardavėjams, kaip atpažinti ir dirbti su euru.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.