Verslas

2014.03.26 16:22

A. Stančikas: kiaulienos kainos jau sumažėjo

ELTA 2014.03.26 16:22

Dėl afrikinio kiaulių maro kiaulių augintojai patiria nuostolių dėl sustabdyto eksporto į Rusiją ir jau sumažėjusių kiaulienos kainų, teigia Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas.

Dėl afrikinio kiaulių maro kiaulių augintojai patiria nuostolių dėl sustabdyto eksporto į Rusiją ir jau sumažėjusių kiaulienos kainų, teigia Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas.

„Kiaulienos kainos nukrito apie litą. Kiaulių augintojai, kurie ir nepatenka į zonas, jau turi finansinių nuostolių. Kitas dalykas – uždaryta Rusijos rinka. (...) Lietuva 50 proc. eksportuoja į Rusiją ir tiek pat – į kitas šalis, bet 70 proc. pajamų gauna iš Rusijos rinkų ir tik 30 proc. – iš kitų rinkų“, – sakė A. Stančikas.

Trečiadienį Žemės ūkio rūmų pirmininkas lankėsi Alytuje, kur taip pat neišvengta afrikinio kiaulių maro temos. Pasak A. Stančiko, šiuo metu daugiausiai klausimų kyla dėl kompensacijų tiems ūkiams, kuriuose negalės būti auginamos kiaulės, kol nebus panaikinta buferinė zona, tai yra bent keletą metų.

„Jei prisimintume, buvo E.coli bakterijos (šiomis bakterijomis buvo apkrėstų agurkų – ELTA), tai buvo sudarytas fondas, ir pati Europa kompensavo patirtus nuostolius“, – priminė A. Stančikas.

Pasak jo, lenkai jau gavo 7 mln. eurų, dar tiek turės prisidėti pati valstybė. „Tai nėra dideli pinigai, nes, jeigu į jų buferinę zoną patenka apie 3 mln. kiaulių ir gavo 7 mln. eurų, tai vienai kiaulei tenka 2,5 euro“, – teigė A. Stančikas.

Siekdama prisėdėti prie dalies pajamų praradimo kompensavimo dėl afrikinio kiaulių maro, Žemės ūkio ministerija siūlys galimybę teikti paramos paraiškas Europos Sąjungos paramai, už kurią galėtų būti kuriamas alternatyvus žemės ūkiui verslas, gauti, primena ELTA.

„Kiaulių laikytojų, nukentėjusių nuo afrikinio kiaulių maro, nepaliksime vienų. Norime, kad ūkininkai, kaimo gyventojai, labai mažos, mažos ir vidutinės įmonės turėtų galimybę sukurti alternatyvų žemės ūkui verslą“, – pranešime spaudai cituotas žemės ūkio ministras prof. Vigilijus Jukna.

Pareiškėjai galės pateikti paramos paraiškas supaprastinta tvarka, kai prašoma paramos suma yra ne didesnė kaip 260 tūkst. litų, ir paramos paraiškas projektams finansuoti, kai prašoma paramos suma gali siekti iki 690 tūkst. 560 litų.

Numatoma, kad paramos paraiškas galima bus teikti šiose patvirtintose afrikinio kiaulių maro paveiktose zonose: Alytaus rajono savivaldybėje – Alovės, Butrimonių, Daugų, Nemunaičio, Pivašiūnų, Putnios, Raitininkų seniūnijose, Šalčininkų rajono savivaldybėje – Dieveniškių, Kalesninkų, Baltosios Vokės seniūnijose, Varėnos rajono savivaldybėje – Matuizų (išskyrus Žagarių ir Pasgrindos kaimus), Merkinės, Varėnos seniūnijose.

Perskirsčius lėšas tarp kitų Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 programos priemonių, priemonės „Perėjimas prie ne žemės ūkio veiklos“ biudžetas sieks 13 mln. 222 tūkst. litų.

Planuojama, kad paraiškas bus galima teikti gegužės–birželio mėnesiais.