Verslas

2014.03.25 17:56

Įgyvendinus SGD terminalo projektą siūloma atlikti nepriklausomą auditą

ELTA2014.03.25 17:56

Seimas ketina pasiūlyti Vyriausybei, įgyvendinus suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo projektą, organizuoti nepriklausomo audito atlikimą.

Seimas ketina pasiūlyti Vyriausybei, įgyvendinus suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo projektą, organizuoti nepriklausomo audito atlikimą.

Antradienį Seimas, priimant nutarimo projektą dėl Artūro Skardžiaus vadovaujamos laikinosios tyrimo komisijos išvadų, pritarė tokiam socialdemokratės Birutės Vėsaitės pateiktam pasiūlymui.

Tokią nuostatą parėmė 65 Seimo nariai, prieš buvo 11, susilaikė 22 parlamentarai.

Nutarime nebeliko anksčiau buvusio siūlymo iki šių metų gruodžio 23 d. pratęsti A. Skardžiaus vadovaujamos laikinosios komisijos tyrimą dėl suskystintų gamtinių dujų saugyklos.

Naujas pasiūlymas kai kuriems parlamentarams sukėlė abejonių.

Seimo Darbo partijos frakcijos vardu parlamentaras Vytautas Gapšys pasiūlė padaryti pertrauką iki kito plenarinio posėdžio, nes „darbiečiai“ mano, kad tie, kurie „padarė žalą valstybei, turi atsakyti, nepaisant kokiai partijai priklauso“. Parlamentarai balsavimu pritarė tokiai pertraukai šio dokumento priėmime.

Antradienį Seimas po svarstymo buvo pritaręs nutarimo projektui, kurį pateikė komisijos pirmininkas A. Skardžius. Per papildomai suteiktą laiką komisija norėjo išsiaiškinti, „ar tiesa, kad AB „Klaipėdos nafta“ įsipareigojo už plaukiojančiosios suskystintų gamtinių dujų saugyklos nuomą mokėti 492 tūkst. litų per dieną, neatsižvelgdama į tai, ar ji bus naudojama“. Seimo nariai taip pat norėjo pasidomėti, ar tiesa, kad sutartyje dėl šios saugyklos nuomos nėra nurodyta likutinė saugyklos vertė, primena ELTA.

Energetinius projektus tyrusi Seimo laikinoji tyrimo komisija patvirtino 20 išvadų iš 21 planuotos. Iki 2014 m. kovo 28 d. patvirtintas išvadas ir pasiūlymus komisija ketino pateikti Seimui.

Per diskusiją Seimo opozicija priekaištavo komisijai, kad jos darbas kenkia svarbiausių energetinių projektų įgyvendinimui, siekia juos kompromituoti. „Tai dar vienas būdas kompromituoti Lietuvos energetinį saugumą“, – sakė konservatorius Audronius Ažubalis.

Liberalas Eugenijus Gentvilas mano, kad ši komisija yra politinio revanšo įrankis.

„Tai yra politinio revanšo siekis prieš buvusią Vyriausybę. Komisija atliko didžiulį darbą, tačiau išvados yra netinkamos. Dar 9 mėnesius norime užsiimti politine propaganda, čia įžvelgiu kenkimą energetiniams projektams“, – sakė E. Gentvilas, pasiūlęs nepratęsti komisijos darbo.

Komisijos išvadomis pasipiktinęs ekspremjeras Andrius Kubilius mano, kad komisijos pirmininkas yra ne tik socialdemokratų problema, bet jau tapo visos valstybės problema.

Dar viena konservatorė Vilija Aleknaitė–Abramikienė užsiminė ir apie galimą apkaltą A. Skardžiui ir jo baudžiamąją atsakomybę pagal straipsnį – „padėjimas kitai valstybei veikti prieš Lietuvos Respubliką“. „Šis nusikaltimas baudžiamas laisvės atėmimu iki 7 metų“, – baigė savo kalbą parlamentarė.

Vertindamas opozicijos kalbas socialdemokratas Vytenis Povilas Andriukaitis pastebėjo, kad tai „superklasiški konservatoriniai pranešimai“.

Praėjusių metų birželio 11 d. Seimas sudarė laikinąją tyrimo komisiją „Dėl 2007 metų Nacionalinėje energetikos strategijoje suformuluotų siekių įgyvendinimo rezultatų įvertinimo ir situacijos energetikos sektoriuje išsiaiškinimo“.