Naujienų srautas

Verslas2014.03.25 23:49

EK nutraukė tyrimą dėl SGD terminalo Klaipėdoje projekto

BNS 2014.03.25 23:49

Europos Komisija pirmadienį nutraukė daugiau nei pusantrų metų trukusį preliminarų tyrimą dėl dujų importo bendrovės „Lietuvos dujos“, trąšų gamintojos „Achema“ ir dviejų asociacijų skundų, kuriais jos ginčijo visus esminius ekonominius ir teisinius SGD terminalo projekto parametrus.

Europos Komisija pirmadienį nutraukė daugiau nei pusantrų metų trukusį preliminarų tyrimą dėl dujų importo bendrovės „Lietuvos dujos“, trąšų gamintojos „Achema“ ir dviejų asociacijų skundų, kuriais jos ginčijo visus esminius ekonominius ir teisinius SGD terminalo projekto parametrus.

Energetikos ministerija pranešė, kad tyrimas nutrauktas, nes EK nerado Europos Sąjungos teisės nuostatų pažeidimų, įgyvendinant suskystintų gamtinių dujų terminalo projektą.

Pasak EK atstovybės Lietuvoje Spaudos ir informacijos skyriaus vadovo Giedriaus Sudiko, EK atliko iš viso du tyrimus dėl SGD terminalo.

„Vienas buvo susijęs su valstybės pagalbos atitikimo Europos Sąjungos teisei, ir tas tyrimas buvo baigtas praeitų metų pabaigoje. Vakar Komisija iš tikrųjų nustatė, kad terminalo veikimo taisyklės atitinka Europos Sąjungos teisę, o konkrečiai Europos Sąjungos Dujų direktyvai ir kad nėra pagrindo imtis kažkokių tolesnių teisinių priemonių ir todėl tyrimą pabaigė“, – LRT radijui antradienį sakė G. Sudikas.

Jis aiškino, kad tyrimas buvo atliktas ne tik dėl SGD terminalo, bet dėl visų Lietuvos teisės aktų atitikimo trečiajam ES energetikos paketui.

„Tyrimas buvo platesnis, dėl visų nacionalinių Lietuvos teisės aktų atitikimo taip vadinamam trečiajam energetikos paketui ir tame kontekste buvo pažiūrėta, ar reguliavimas dėl naujo terminalo veikimo yra suderinamas su naujomis taisyklėmis. Tai yra labai svarbu, žiūrint, ar atitinka tikslus to paketo, ar tai neriboja konkurencijos, neiškraipo rinkos ir panašių dalykų ir jų nebuvo aptikta“, – teigė EK atstovas. Pasak jo, Komisija išplėtė tyrimą, nes buvo sulaukta skundų dėl SGD terminalo.

„Tiesiog galima pasakyti, kad Komisijos du tyrimai šiuo metu yra pabaigti ir jokių kitų tyrimų šiuo metu nevyksta“, – pridūrė G. Sudikas.

Energetikos ministerijos teigimu, šis EK sprendimas įrodo, kad SGD terminalo projekto teisinis reguliavimas Lietuvoje yra parengtas tinkamai ir atitinka ES teisės normas.

„Patobulinus projekto veiklos schemą, tai yra atsisakius vadinamosios 25 proc. taisyklės ir parinkus labiau į rinką orientuotą verslo modelį, Europos Komisija, atlikusi papildomą vertinimą, nutraukė pilotinį tyrimą, tuo pripažindama, kad SGD terminalo veikla neturės jokio neigiamo poveikio ES vidaus rinkai. Dabartinis SGD terminalo veiklos modelis ne tik neiškraipys konkurencijos rinkoje, bet priešingai – terminalas sukurs prielaidas konkurencijai tiek ir Lietuvoje, tiek Baltijos regione“, – teigia Energetikos ministerija.

„EK pateiktuose „Lietuvos dujų“, Lietuvos dujų asociacijos ir „Achemos“ skunduose buvo kvestionuojami visi esminiai ekonominiai ir teisiniai SGD terminalo projekto parametrai, ir visus šiuos priekaištus EK detaliai ištyrė ir visiškai atmetė. EK sprendimas atsako į visus esminius SGD projektui reikštus ir toliau reiškiamus priekaištus bei prieštaravimus, o EK atliktas tyrimas yra išsamesnis ir detalesnis, nei Seimo laikinosios komisijos atliktas tyrimas“, – pranešime teigė „Klaipėdos naftos“ vadovas Rokas Masiulis.

„Lietuvos dujos“, „Achema“ ir Lietuvos dujų bei šilumos tiekėjų asociacijos skundė SGD terminalo priedo lėšų rinkimą iš vartotojų, taip pat 25 proc. taisyklę.

Seimui pernai birželį atsisakius vadinamosios 25 proc. taisyklės, Europos Komisija jau tuomet sustabdė preliminarų tyrimą – taisyklė numatė, jog didieji dujų vartotojai privalėtų pirkti ketvirtadalį dujų iš būsimo SGD terminalo Klaipėdoje.

Ankstesnės valdžios nustatyta 25 proc. taisyklė numatė, kad visi didieji dujų vartotojai nuo 2015 metų privalėtų ketvirtadalį jiems būtinų dujų pirkti iš SGD terminalo. Tiek pat dujų jie turėtų pirkti ir iš Rusijos koncerno „Gazprom“, kuris jas tiekia vamzdynu.

„Achema“, be to, bylinėjasi teismuose ir prašo panaikinti Kainų komisijos nutarimus, kurie numatė, kad iš dujų perdavimo tarifo SGD terminalo statybai iš dalies kompensuoti 2013 metais bus surinkta 113,798 mln. litų, o pats tarifas yra 37,53 lito už 1 tūkst. kubų (be PVM).

SGD terminalo priedas nuo šių metų jau neberenkamas – jo pernai iš vartotojų surinkta 45,5 mln. litų – 2 kartus mažiau nei tikėtasi (95,2 mln. litų). Priedo nemokėjo „Achema“, kuri įsivėlė į teisinius ginčus su priedą administruojančia dujų perdavimo sistemos operatore „Amber Grid“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi