Verslas

2014.03.24 20:27

Norvegijos įmonės prezidentas stebisi Lietuva: negaliu suprasti, kodėl tyrimas dar vyksta

Erika Fuks, DELFI.lt2014.03.24 20:27

Pernai darbą pradėjusi Seimo laikinoji komisija, kuriai vadovauja socialdemokratas Artūras Skardžius, ketina pratęsti vykdomą tyrimą – ji turi pateikti išvadas apie svarbius šalies energetikos projektus, kurių vienas – Klaipėdoje statomas Suskystintų gamtinių dujų terminalas. Investuotojai iš Norvegijos stebisi, kodėl tyrimas dar vyksta ir jį planuojama pratęsti trečią kartą.

Pernai darbą pradėjusi Seimo laikinoji komisija, kuriai vadovauja socialdemokratas Artūras Skardžius, ketina pratęsti vykdomą tyrimą – ji turi pateikti išvadas apie svarbius šalies energetikos projektus, kurių vienas – Klaipėdoje statomas Suskystintų gamtinių dujų terminalas. Investuotojai iš Norvegijos stebisi, kodėl tyrimas dar vyksta ir jį planuojama pratęsti trečią kartą.

Suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalui skirtą laivą nuomosiančios Norvegijos bendrovės „Hoegh LNG“ prezidentas Sveinungas Stohle interviu DELFI papasakojo, kaip šis tyrimas paveikė projektą.

– Kokia jums yra susidariusi nuomonė apie Lietuvoje atliekamą parlamentinį tyrimą?

– Mes esame užsienio bendrovė, kuri buvo šio proceso dalimi: mes teikėme informaciją. Iš to, ką aš esu matęs, „Klaipėdos nafta“ taip pat sugaišo pakankamai daug laiko, kad atsakytų į visus iškylančius klausimus. Projektas 100 proc. yra vykdomas pagal planą, terminalo laivas yra statomas Pietų Korėjoje ir jis yra 99 proc. baigtas, pagal planą vyksta ir statybos Klaipėdoje, noriu pabrėžti, jog mes būsime pasirengę pradėti veiklą šių metų spalį, kaip ir numatyta sutartyje su „Klaipėdos nafta“. Mums, kaip bendrovei, kuri investavo į SGD projektą šimtus milijonų JAV dolerių, sunku suprasti, kodėl šis tyrimas dar tęsiamas.

– Kiek papildomų resursų reikėjo skirti jūsų įmonei dėl užsitęsusio tyrimo?

– Tyrimas buvo pradėtas pernai, mūsų bendrovės žmonės stengėsi atsakyti į visus iškilusius klausimus, be to, mes teikėme informacijos ir „Klaipėdos naftai“. Mane, kaip bendrovės vadovą, labiausiai neramina tai, kad klausimai vis siunčiami ir siunčiami, tad susidarė įspūdis, jog nesvarbu, kokį išsamų atsakymą mes parengiame laikinajai komisijai, vis atsiras naujų klausimų.

– „Klaipėdos naftos“ vadovas Rokas Masiulis yra sakęs, kad Seimo sudaryta laikinoji komisija SGD projektui kenkia labiausiai. Ar jūsų manymu, jos darbas kenkia projektui?

– Akivaizdu, kad „Klaipėdos naftos“ vadovybė turėjo sugaišti esminę vadovybės laiko dalį atsakyti į komisijos klausimus, į šį procesą buvo įtraukti ir mūsų bendrovės darbuotojai. Dabar dėmesio centre turėtų būti projekto baigimas laiku, kas bus padaryta. Dujas į Lietuvos rinką busime pasirengę tiekti ateinančią žiemą, ties tuo dirbome trejus metus.

– Ar jus, kaip užsienio investuotoją, neramina pradėtas parlamentinis tyrimas?

– Ne. Aš gerbiu Lietuvos Seimo teisę imtis veiksmų, jei jiems tai atrodo reikalinga, tačiau noriu pasakyti, kad šis projektas yra labai svarbus Lietuvai norint užtikrinti gamtinių dujų tiekimo šaltinių įvairovę. Mano požiūriu, projektas vyksta sklandžiai, laiku, priimti tinkami sprendimai. Dabar artėjama prie projekto pabaigos ir jo įgyvendintojams turėtų būti leista susikaupti ties SGD terminalo projekto baigimu ir veiklos pradžia.

– Jūsų bendrovė dirba ne vienoje užsienio valstybėje, ar esate susidūręs su analogiška patikrinimų praktika?

– Ne.

– Ar jūs sulaukėte klausimų iš savo partnerių ar klientų dėl Lietuvoje susiklosčiusios situacijos ir pradėto parlamentinio tyrimo?

– Lietuvoje vykstantis parlamentinis tyrimas yra žinomas mūsų subrangovams ir subtiekėjams, taip pat kitoms bendrovėms, kurios galėtų į Lietuvą teikti suskystintas gamtines dujas. Apie vykstantį parlamentinį tyrimą Lietuvoje rašė ir Norvegijos spauda, tačiau mes dėl to užklausų iš partnerių ar klientų nesulaukėme.

– Ar šis tyrimas jūsų bendrovei yra padaręs žalos?

– Buvo kilę klausimų dėl projekto rizikingumo. Mūsų bendrovės investicija į šį projektą siekia 300-400 mln. JAV dol., didelę sumą investuoja ir „Klaipėdos nafta“, o tokios investicijos yra finansuojamos tarptautinėse finansų rinkose, pinigai yra skolinami iš tarptautinių bankų. Prasidėjus tyrimui kai kurie iš bankų mūsų klausė, kas vyksta ir kokia yra rizika, kad projektas gali būti atidėtas ar nebaigtas laiku. Žinoma, mes užtikrinome, kad projektas yra geras ir bus baigtas laiku, tačiau investuotojų bendruomenei tokie procesai kelia ne tik klausimų, bet ir abejonių dėl jo rizikingumo.

– Kaip jūs dabar vertinate projektą?

– Kartu su „Klaipėdos nafta“ mes įgyvendiname sėkmingą projektą ir jis bus baigtas laiku, darbas taip pat bus pradėtas laiku – dėl to neturiu jokių abejonių.

– Ačiū jums už pokalbį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt