Verslas

2014.03.21 16:59

J. Neverovičius: nėra pagrindo nerimauti dėl šalies energetinio saugumo

BNS 2014.03.21 16:59

Energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius sako, jog dėl įvykių Ukrainoje Lietuvos vartotojai neturėtų nerimauti dėl šalies energetinio saugumo.

Energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius sako, jog dėl įvykių Ukrainoje Lietuvos vartotojai neturėtų nerimauti dėl šalies energetinio saugumo.

„Pagrindo baimei nėra. Situacija yra normali. Lietuva nepatiria tiesioginės grėsmės dėl geopolitinių įvykių Ukrainoje. Nepaisant to, įvertinome visą galimą riziką, aptarėme, kokios priemonės yra taikomos įmonėse, kaip galėtume dar labiau sustiprinti tą saugumo jausmą“, – po pasitarimo dėl dujų ir elektros perdavimo sistemų bei energetinio saugumo žurnalistams sakė J. Neverovičius.

Ministras pripažino, jog kyla daug su energetiniu saugumu susijusių klausimų, jei būtų toliau eskaluojamos konfliktas Ukrainoje.

„Kyla daug klausimų, ypač tiems, kurie nesusiję tiesiogiai su energetikos sektoriumi, ar jeigu būtų konfliktas eskaluojamas Ukrainoje, Lietuvoje nebūtų grėsmes dėl dujų, elektros, benzino tiekimo. Tai atsakant į klausimą, tiesioginės grėsmės Lietuvai nekyla, kadangi mūsų tinklai nėra tiesiogiai sujungti“, – kalbėjo ministras.

Anot jo, šalies elektros perdavimo sistema yra savarankiška, Lietuva nėra tiesiogiai prijungta prie to paties dujų vamzdžio – jos importuojamos per Minską.

Elektros perdavimo sistemos operatorės „Litgrid“ generalinis direktorius Daivis Virbickas sakė, jog jei Rusija nutrauktų elektros tiekimą Lietuvai, sunkumų patirtų ir Karaliaučius.

Dujų perdavimo sistemos operatorės „Amber Grid“ technikos direktorius Andrius Dagys teigė, jog rusiškos dujos importuojamos per Baltarusiją ir per Lietuvą tranzitu tiekiamos į Karaliaučių. Be to, Lietuva turi 30 dienų dujų atsargų Latvijos Inčiukalnio dujų saugyklose.

„Jeigu būtų nutrauktas dujų tiekimas iš Baltarusijos pusės, tai taip pat būtų nutrauktas tranzitas į Karaliaučių. Tai būtų dideli padariniai“, – sakė A. Dagys. Jo žiniomis, Karaliaučiuje Rusija yra sukaupusi dujų atsargų.

„Esu įsitikinęs, kad mūsų pagrindiniai elektros ir dujų tiekėjai ir partneriai laikysis savo įsipareigojimų ir sutartys bus vykdomos. Kaip tiekimas, taip ir tranzitas bus užtikrintas. Iš mūsų pusės nėra jokių prielaidų galvoti apie tai, kad tranzitui į Karaliaučių būtų sudaromos kliūtys“, – kalbėjo energetikos ministras.

Pasitarime dar dalyvavo Lietuvos naftos agentūros vadovas Vytautas Aranauskas, „Klaipėdos naftos“ atstovai.

JAV politikus ragins sparčiau liberalizuoti SGD eksportą

J. Neverovičius kitą savaitę išvyksta į JAV, kur ragins politikus greičiau apsispręsti dėl suskystintų gamtinių dujų (SGD) eksporto liberalizavimo. Tai svarbu Lietuvai, kuri siekia užsitikrinti alternatyvų dujų tiekimą per būsimą SGD terminalą Klaipėdoje.

„Aš esu gavęs JAV Senato energetinių resursų komiteto pirmininkės kvietimą kitą antradienį JAV kongrese dalyvausiu liudijimuose dėl suskystintų gamtinių dujų (eksporto - BNS) liberalizavimo Amerikoje. Pristatysiu mūsų situaciją ir kalbėsiu apie poreikį užsitikrinti alternatyvą Lietuvoje ir mūsų regione, kokį vaidmenį tame vaidins mūsų statomas terminalas. Tam, kad pasinaudotume šios investicijos ir apskritai atsirandančios rinkos potencialu, turi įvykti ir suskystintų gamtinių dujų rinkos liberalizavimas Amerikoje“, – penktadienį žurnalistams sakė J. Neverovičius.

Anot jo, tai būtų naudinga Amerikai, nes sukurtų darbo vietų ir papildomų pajamų į biudžetą. Be to, tai būtų naudinga ir Lietuvai – šalis turėtų alternatyvų dujų tiekimą.

„Tai būtų pagaliau naudinga ir strateginiu kontekstu, kur būdami sąjungininkais NATO, mes galėtume pasinaudoti JAV turimais privalumais – skalūnų dujų potencialo atžvilgiu“, – kalbėjo J. Neverovičius.

Pasak ministro, vykstant diskusijoms JAV kongrese, svarstoma liberalizuoti ne tik valstybių, turinčių laisvos prekybos sutartį su JAV, bet ir NATO valstybių rinką.

„Tai būtų mums labai naudinga ir tai reiškia, jog tiesiogiai galėtume įsigyti (dujų - BNS)“, – sakė jis.

Rusijos dujų koncernas „Gazprom“ šiuo metu yra vienintelis dujų tiekėjas Lietuvai. Statydama SGD terminalą Klaipėdoje, šalis šiuo metu derasi su trimis potencialiais SGD tiekėjais dėl penkerių metų tiekimo sutarties.

Anksčiau skelbta, kad Lietuva dėl dujų tiekimo derasi ir su JAV energetikos kompanija „Cheniere“. Šios bendrovės prašymą leisti eksportuoti dujas į šalis, kurios neturi laisvos prekybos sutarties, šiuo metu nagrinėja JAV Energetikos departamentas, sprendimas dar nepriimtas.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.