Verslas

2015.09.08 13:45

Lauko kavinėse prisėsime negreitai

Nors pavasaris ankstyvas ir sinoptikai šalčių nebepranašauja, didmiesčių verslininkai neskuba anksčiau nei įprasta lankytojams paruošti lauko kavinių.

Nors pavasaris ankstyvas ir sinoptikai šalčių nebepranašauja, didmiesčių verslininkai neskuba anksčiau nei įprasta lankytojams paruošti lauko kavinių, rašo „Lietuvos žinios“.

Didesnis sujudimas prašant leidimų atidaryti lauko kavines pastebimas tik Vilniuje. Tačiau iki šiol išduotų leidimų skaičius nedaug skiriasi nuo to, kuris panašiu metu buvo fiksuotas pernai, nors šilti orai praėjusiais metais gyventojus pradėjo džiuginti gerokai vėliau nei šiemet.

Pavyzdžiui, restoranai „Čili pica“ leidimus įrengti lauko kavines jau turi, tačiau įsikurti gatvėje neskuba. „Čili Holdings“ generalinio direktoriaus Donato Vaitasiaus teigimu, lauko kavinių veikla prasidės nuo balandžio pradžios – panašiu metu kaip ir pernai. „Restoranų apyvarta gerokai išauga vos pasiūlius galimybę prisėsti prie stalelių lauke, – pripažino jis. – Tiesa, praėjusiais metais prekybos lauke pradžią šiek tiek pakoregavo netikėtai sugrįžusi žiema ir sniegas. Reikia tikėtis, jog šiemet tokių siurprizų nebebus, ir kartu su lauko kavinėmis į Lietuvą ateis tikras pavasaris.“

Daugiausia iniciatyvos Vilniuje

Iki 2014 metų kovo vidurio Vilniuje leidimai prekiauti buvo išduoti 28 lauko kavinėms, tarp jų – 4 konkurso tvarka atrinktoms lauko kavinėms. Tuo tarpu pernai iki kovo pabaigos tokių leidimų buvo išduota 21 lauko kavinei, tarp jų – 9 konkursu.

Kazimieras Arlauskas, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Ekonomikos ir investicijų departamento Verslo licencijavimo ir leidimų skyriaus vedėjas, pažymėjo, kad leidimų išdavimo pikas fiksuojamas balandžio–gegužės mėnesiais, kai atšyla oras.

Tuo tarpu Klaipėdos miesto savivaldybė šiemet dar neišdavė nė vieno leidimo prekiauti lauko kavinėms, nes prašymus juos gauti verslininkai paprastai teikia balandžio-birželio mėnesiais. Apsirūpinti leidimais anksčiau jie esą nemato reikalo, nes lauko kavinėse paprastai prekiauja vasaros sezonu, nuo gegužės pradžios iki rugsėjo mėnesio pabaigos.

Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Licencijų, leidimų ir vartotojų teisių apsaugos skyriaus vyriausiasis specialistas Rimantas Armonas nurodė, kad paprastai per metus išduodama apie 50 tokių leidimų.

Suvienodina sąlygas

Nė vieno leidimo įrengti lauko kavinę šiemet dar nesuteikė ir Kauno miesto savivaldybė. Tačiau verslininkų susidomėjimas akivaizdus, ypač dėl prekybos vietų Rotušės aikštėje, mat nuo kitų metų kovo visos lauko kavinės ir terasos turės atitikti bendrą koncepciją. Naujai į aikštę ateinantiems verslininkams nauja koncepcija bus taikoma jau šiemet.

„Dabar, pavyzdžiui, vienas verslininkas prekybos vietoje pasistatęs didelį ratą, kitas – parašiutą, trečias – bures ir t. t. Aikštė – kaip zoologijos sodas. Kyla verslininkų nesutarimų, nes, pavyzdžiui, vieno burės užima daug vietos, nors naudos neteikia, ir kitam verslininkui neužtenka vietos lauko kavinei įsirengti. Nusprendėme, kad kiekvienas pilietis, kiekviena įstaiga turi turėti panašias sąlygas naudotis prekybos galimybėmis Rotušės aikštėje, todėl ji bus išskirstyta į tam tikro dydžio modulius“, – aiškino Kauno miesto savivaldybės Urbanistikos ir architektūros skyriaus vedėjas Nerijus Valatkevičius.

Pašnekovas prognozavo, kad pagrindinėje Kauno aikštėje lauko kavinėms ir terasoms skirtos vietos šiemet bus visiškai užimtos. Jo teigimu, verslininkų rodomas susidomėjimas viršijo lūkesčius, tiesa, dalis verslininkų esą nerimavo, ar bus pereinamasis laikotarpis prisitaikyti prie pokyčių.

Dokumentus tvarko internetu

Pateikti būtinus dokumentus savivaldybėms, norėdami gauti leidimus įrengti lauko kavines, verslininkai jau kurį laiką pratinasi ir internetu. „Versli Lietuva“ pažymi, kad internetu sutvarkyti šiuos formalumus verslininkai gali bet kuriuo patogiu laiku – net naktį ar savaitgalį. Tam reikia turėti elektroninį parašą.

Nors „Versli Lietuva“ negali išskirti, kokio tipo licencijoms ar leidimams verslininkai teikia dokumentus internetu, akivaizdu, kad toks dokumentų tvarkymas populiarėja: 2012 metais prašymų pateikta 118, pernai – 304.

Bendrovės „Barbera“, valdančios restoraną „Da Antonio“, direktorė Banga Žilinskienė pasakojo, kad šiemet pirmą kartą dokumentus, kurie reikalingi norint gauti leidimą, pateikusi elektroniniu būdu. Verslininkės teigimu, tai leido jai sutaupyti laiko. „Praėjo vos trys dienos, ir mes gavome leidimą. Tai patogiau jau vien dėl to, kad teikiant dokumentus nereikėjo niekur važiuoti – tik atsiimant leidimą. O savivaldybė greitai sureagavo“, – aiškino pašnekovė.

Anot jos, bendrovė prekybos gatvėje leidimą kasmet stengiasi gauti iki balandžio mėnesio, tačiau skuba priklauso nuo sezono. Pavyzdžiui, pernai restoranas apsirūpinti leidimu neskubėjo dėl užsitęsusios žiemos, o šiemet tai padaryti nusprendė gerokai anksčiau.

Brangiausia – sostinės centre

Mėnesio rinkliava už leidimą įrengti lauko kavinę kiekvienoje savivaldybėje skiriasi. Brangiausiai jie kainuoja išskirtinėse Vilniaus vietose. Verslininkų teigimu, šiemet kainos, palyginti su pernai, nesikeitė, todėl staigmenų nebūta.

Vilniuje mėnesio rinkliava už maitinimo paslaugas lauko kavinėse reprezentacinėse vietose siekia 7 litus už 1 kv. m, kitose vietose – 3 litus už 1 kv. metrą. Nuo rinkliavos atleidžiami lauko kavinių savininkai, kurių užimamas plotas yra ne didesnis kaip 5 kv. metrai.

Kaune 1 kv. m verslininkams kainuoja 4 litus per mėnesį.

Klaipėdoje leidimai, priklausomai nuo aptarnavimo vietos dydžio, kainuoja nuo 50 litų per mėnesį, kai aptarnavimo vieta užima plotą iki 10 kv. m, iki 175 litų per mėnesį, kai plotas siekia 50 kv. metrų. Už kiekvieną papildomą prekybos ploto 1 kv. m mokama dar po 6 litus per mėnesį.