Verslas

2014.03.20 12:52

ES valstybės susitarė dėl bankų sąjungos

ELTA 2014.03.20 12:52

Europos Sąjungos (ES) valstybės narės ir Europos Parlamentas ketvirtadienį susitarė dėl naujos reguliavimo sistemos, kuri padės sutrukdyti susilpnėjusiems bankams neigiamai paveikti regiono ekonomiką. Apie tai praneša „EUbusiness“.

Europos Sąjungos (ES) valstybės narės ir Europos Parlamentas ketvirtadienį susitarė dėl naujos reguliavimo sistemos, kuri padės sutrukdyti susilpnėjusiems bankams neigiamai paveikti regiono ekonomiką. Apie tai praneša „EUbusiness“.

Parlamentas anksčiau kritikavo gruodį ES vadovų pasiektą susitarimą dėl finansinių problemų turinčių bankų uždarymo procedūros – politikai teigė, kad jis per daug sudėtingas. Ketvirtadienį nesutarimai pagaliau buvo išspręsti.

Europos liaudies partija (EPP) nurodo, kad minėtas procesas bus paspartintas: pavyzdžiui, bankas gali būti uždarytas per vieną savaitgalį – taip jo finansiniai sunkumai nepaveiks prekybos kiekvieną pirmadienį atsidarančių rinkų.

„Tai puikus būdas atkurti pasitikėjimą Europos bankais, – teigia viena iš derybininkių Corien Wortmann-Kool. – Turėtume turėti galimybę problemų turinčius bankus uždaryti kad ir per vieną savaitgalį – tai didelis šio susitarimo pliusas. Prieš metus aiškiai pamatėme, kokios kainos pareikalavo ilgai užtrukusios derybos dėl Kipro bankų“.

Susitarimas taip pat sumažins procedūrai tenkančią „nederamą politinę įtaką“, nurodo EPP atstovai.

„(Susitarimas) užtikrina, kad bankai bus vienodai traktuojami visoje Europoje, nesvarbu, kurioje šalyje jie yra įsikūrę. Tai mums suteikia garantijų, kad skausmingos, tačiau būtinos priemonės bus tinkamai pritaikomos praktiškai“, – sakoma pareiškime.

Ketvirtadienį oficialų pareiškimą pateikti turi ir Europos Parlamento pirmininkas Martinas Schulzas. Pasiekti susitarimą dėl bankų sąjungos buvo būtina dabar, kol dar yra nemažai laiko jai įtvirtinti iki parlamento rinkimų gegužės mėnesį.

Gruodį ES vadovai sutarė steigti Bendrą bankų pertvarkymo mechanizmą (SRM), kuris padės saugiai uždaryti bankrutuojančias finansines institucijas. Mechanizmo veiklą prižiūrės Europos Komisija. SRM veiks kartu su jau suderintu Bendru bankų priežiūros mechanizmu (SSM), kuriam vadovaus Europos centrinis bankas (ECB): finansų įstaiga reguliuos didžiuosius bankus tiesiogiai, o mažieji bankai bus prižiūrimi nacionalinių institucijų.