Naujienų srautas

Verslas2015.09.08 13:45

Prasideda pajamų ir turto deklaravimas: kas naujo

DELFI.lt 2015.09.08 13:45

Nuo trečiadienio gyventojai Elektroninio deklaravimo sistemoje (EDS) gali pasitikrinti preliminarias gyventojų pajamų deklaracijas. Pajamų ir turto deklaracijas gyventojai kviečiami pateikti iki šių metų gegužės 2 d.

Nuo trečiadienio gyventojai Elektroninio deklaravimo sistemoje (EDS) gali pasitikrinti preliminarias gyventojų pajamų deklaracijas. Pajamų ir turto deklaracijas gyventojai kviečiami pateikti iki šių metų gegužės 2 d.

Šiais metai VMI parengė 1,6 mln. preliminarių deklaracijų. Apie trečdalis deklaracijų (apie 600 tūkst.) yra pilnos ir gyventojai deklaruoti pajamas galės vienu paspaudimu. Likusiose preliminariose deklaracijose gali trūkti duomenų dėl vėlavusių savo duomenis pateikti juridinių asmenų.

Individualią veiklą pagal pažymas vykdantys mokesčių mokėtojai deklaracijoje ras papildomą lauką. Jame įvedę savo pajamas pamėnesiui gyventojai nebeturės prievolės šių duomenų perduoti „Sodrai“, nes VMI bendrąja tvarka juos „Sodrai“ perduos.

Taip pat VMI informuoja, kad bendradarbiaujant su užsienio mokesčių administratoriais VMI gauna duomenis apie Lietuvos gyventojų gautas išmokas užsienyje. Nuo šiol ši informacija bus įtraukta į deklaruoti skirtas pažymas. Gyventojai turėtų būti atidesni ir patikrinę pažymas pažiūrėti, ar jos bus apmokestinamos ar ne.

Vis dėlto VMI teigia, kad duomenys iš kitų šalių kartais gaunami pavėluotai, todėl duomenis apie pajamas iš užsienio siūloma pasitikrinti ir metų eigoje.

Prievolė deklaruoti šiemet atsiranda ir tiems asmenims, kurie pernai metais dirbo pagal kvitus žemės ūkyje. Deklaruoti pajamas privaloma, jei per metus tokiu būdu gauta daugiau nei 6 tūkst. Lt.

Elektroninėje deklaravimo sistemoje gyventojai nuo šiemet taip pat galės matyti, remiantis Ligonių kasų duomenimis, kuriais mėnesiais jie buvo drausti arba ne. Jei gyventojas mano, kad pateikti duomenys yra neteisingi, siūloma susisiekti su ligonių kasomis.

Galimybę pajamų ir turto deklaracijas pateikti internetu mokesčių mokėtojai gali jau dešimt metų. VMI atstovų teigimu, prieš dešimtmetį tokia galimybe pasinaudojo vos 8 proc. žmonių, pateikusių deklaraciją. Pernai metais jau 97 proc. deklaracijų buvo pateiktos internetu. Pajamų ir turto deklaracijos leidžia gyventojams pasinaudoti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvatomis (už pirmąjį mokslą, gyvybės bei pensijų draudimo įnašus) bei susigrąžinti dalį praėjusiais metais patirtų išlaidų.

Kaip teigia Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) Paslaugų mokesčių mokėtojams departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė per dešimtmetį Elektroninio deklaravimo sistemos klientų padaugėjo iki 1,6 mln. VMI skaičiuoja, kad elektroninė sistema kasmet padeda sutaupyti daugiau nei 40 mln. Lt.

VMI primena, kad pajamų ir turto deklaracijas privalo pateikti asmenys, vykdę individualią veiklą, politikai, tarnautojai, valstybės įstaigų ir įmonių vadovai ir jų šeimos nariai.

Mokesčių inspekcijos duomenimis, pernai gyventojams buvo grąžinta 220 mln. Lt GPM permokų. Šiais metais gyventojai gali susigrąžinti apie 228 mln. Lt.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi