Verslas

2014.03.13 20:22

TVF siūlo agresyviau apmokestinti turtą, įvesti „progresuojančius“ mokesčius

ELTA 2014.03.13 20:22

Didžiausia pasaulyje finansinė institucija pradeda kampaniją, kuria siekiama atkreipti dėmesį į pasaulyje vis gilėjančią prarają tarp turtingųjų ir vargšų. Tarptautinis valiutos fondas (TVF) įspėja, kad pajamų nelygybė neigiamai veikia pasaulinės ekonomikos augimą ir kursto politinį nestabilumą, praneša „Dow Jones“.

Didžiausia pasaulyje finansinė institucija pradeda kampaniją, kuria siekiama atkreipti dėmesį į pasaulyje vis gilėjančią prarają tarp turtingųjų ir vargšų. Tarptautinis valiutos fondas (TVF) įspėja, kad pajamų nelygybė neigiamai veikia pasaulinės ekonomikos augimą ir kursto politinį nestabilumą, praneša „Dow Jones“.

Ketvirtadienį TVF pateikė išsamią 67 puslapių ilgio ataskaitą, kurioje nagrinėjama, kaip fondo kuruojamos 188 šalys narės gali pasinaudoti savo mokesčių politika ir pristabdyti didėjantį turtinį atotrūkį.

TVF jau ilgai nagrinėja ekonominę nelygybę iš akademinės perspektyvos, tačiau Egipte, Nigerijoje, Ukrainoje ir Venesueloje pastaraisiais metais kilę politiniai neramumai pabrėžia, koks svarbus šis reiškinys realiame pasaulyje. Kiekvienoje iš šių šalių būtent socialinis atotrūkis ir padėjo kilti suirutei. Finansų krizė taip pat tik pasunkino šią problemą net ir tokiose rinkose kaip Europa ar JAV.

Dabar tarptautinės organizacijos ekspertai siekia pradėti aktyvesnius viešuosius debatus dėl finansų politikos, kuri gintų vargšus ir padėtų perskirstyti turtą. „Šiandien geriau suprantame, kokią žalą daro socialinė nelygybė, – praėjusį mėnesį kalbėjo Londone TVF vadovė Christine Lagarde. – Kalbant paprastai, netolygiai pasiskirsčiusios pajamos trukdo įsibėgėti ir sutvirtėti ekonomikos augimui. Todėl turime neišnaudoto potencialo dykras“.

Fondo analitikai pabrėžia, kad nelygybę keliose išsivysčiusiose ekonomikose, pavyzdžiui, JAV, šiuo metu galima prilyginti tiems lygiams, kurie čia buvo registruojami prieš 1930-ųjų Didžiąją depresiją. Vakarų šalių ginčai šiuo klausimu ir įvairių valstybių finansų ministerijos paskatino fondo valdžią imtis veiksmų – pateikti gaires, kaip galima perskirstyti pasaulyje turtą.

Naujausia ataskaita nepateikia kiekvienai šaliai unikalaus sprendimo, tačiau siūlomos priemonės, kurios, tiesa, gali būti vertinamos labai prieštaringai. TVF analitikai teigia, kad daugelis besivystančių ir išsivysčiusių ekonomikų gali agresyviau taikyti turto apmokestinimą bei „progresuojančius“ asmens pajamų mokesčius, kurie didėtų priklausomai nuo pajamų kilimo.

Šiuo metu turtingiesiems sluoksniams taikomas asmens pajamų apmokestinimas siekia maždaug 30 proc., tačiau TVF nurodo, kad mokesčius reikėtų didinti beveik iki 50-60 proc. Fondas teigia, kad valstybės turi daug galimybių „įvairiai išnaudoti“ pajamų mokesčių teikiamas reguliavimo galimybes.

Tiesa, turtingose valstybėse pajamos iš pajamų mokesčio siekia vidutiniškai 9-11 proc. BVP, o besivystančiose rinkose surenkama vos 1-3 proc. BVP. Todėl šalys neturi kaip padengti įvairioms socialinėms programoms, kuriomis galima būtų padėti vargšams, reikalingų išlaidų. Jeigu besivystančiose valstybėse didesnė mokesčių našta tektų didesnes pajamas gaunantiems asmenims, valdžia galėtų geriau finansuoti švietimo ir sveikatos apsaugos sistemas.

TVF pabrėžia, kad pajamos tėra tik viena iš problemų. Pavyzdžiui, Venesuelos, Ukrainos ir Egipto vyriausybės teikia maisto prekių ir kuro subsidijas, todėl kylant kainoms valdžia nebegali atsilaikyti – kyla šalies nemokumo grėsmė. Analitikų manymu, dažnos struktūrinės įvairių socialinių valstybių išlaidų klaidos ir netikslumai, netinkamas lėšų paskirstymas, todėl dažnai valstybėms reikia imtis rimtų struktūrinių reformų.