Verslas

2014.03.13 23:44

Naujas iššūkis prekiautojams su Rusija: Maskva nebenori prekių iš Klaipėdos uosto

BNS 2014.03.13 23:44

Rusija ragina kai kurias pasaulio kompanijas, tranzitu gabenančias produktus į šalį, aplenkti Lietuvą, ketvirtadienį pranešė Lietuvos premjeras. Algirdas Butkevičius sako, kad Rusija nurodė kai kuriems Vakarų tiekėjams nebevežti krovinių per Klaipėdos uostą.

Rusija ragina kai kurias pasaulio kompanijas, tranzitu gabenančias produktus į šalį, aplenkti Lietuvą, ketvirtadienį pranešė Lietuvos premjeras. Algirdas Butkevičius sako, kad Rusija nurodė kai kuriems Vakarų tiekėjams nebevežti krovinių per Klaipėdos uostą.

„Jau iš Klaipėdos jūrų uosto visų terminalų maisto produktų negalima nei reeksportuoti, nei eksportuoti, nei importuoti. Pavyzdžiui, JAV per „Klaipėdos Smeltės“ šaldytuvus gabeno paukštienos šlauneles (į Rusiją – BNS), tai JAV kompanija gavo nurodymą, kad prašome eksportuoti per kitus uostus, kurie nepriklauso Lietuvai ir kai kurioms kitoms šalims“, – per Vyriausybės valandą Seime tvirtino premjeras.

Maisto veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius BNS patvirtino, jog gauti oficialūs raštai dėl pažeidimų, rastų per „Klaipėdos Smeltę“ krautoje produkcijoje.

Vėliau žurnalistams A.Butkevičius sakė matęs tuos raštus, bet neįsigilinęs, iš kurios Rusijos institucijos – maisto ir veterinarijos ar vartotojų apsaugos tarnybos – jie siųsti.

Anot jo, susidariusi padėtis jau yra aptarta su „Klaipėdos Smeltės“ ir Klaipėdos jūrų uosto direkcijos vadovais.  

„Dar pasitikslinau vadovų, ar ta informacija teisinga, nes mes jau žodinę informaciją buvom gavę trečiadienį. Patvirtino, kad taip. Mes galvojome, kad tik „Klaipėdos Smeltės“ šaldytuvuose laikomi maisto produktai negali būti eksportuojami, bet čia liečia ir kitus terminalus, esančius Klaipėdos uoste“, – teigė A. Butkevičius.

Premjeras sako, kad apie nuostolius kol kas nėra kalbama ir jokie skaičiai neminimi.

„Per Klaipėdos uoste esančiu terminalus yra reeksportuojama ir eksportuojama į Rusiją daugiau kaip už 1 mln. tonų maisto produktų“, – vėliau Seime žurnalistams sakė premjeras.

Apie Ukrainos ir Rusijos konflikto pasekmes Lietuvos verslui premjeras teigė diskutavęs ir su Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentu Robertu Dargiu.

Klaipėdos uostas BNS pranešė, jog pernai perkrauta 2,642 mln. tonų rusiškų krovinių – tai sudarė 7,9 proc. viso uosto krovos.

Rusijai pretekstu nepasitikėti Lietuvos terminalais Klaipėdoje galėjo tapti incidentas su Vokietijos įmonės į Rusiją siųstu jautienos kepenų kroviniu, kurį gabeno Austrijos įmonė. Rusijos veterinarijos tarnybos atstovas Vasilijus Lavrovskis trečiadienį pareiškė, kad kepenų krovinys buvo falsifikuota produkcija.

Krovinys, neoficialiomis BNS žiniomis, buvo siųstas per Lietuvos bendrovę „VPA Logistics“.

Oficialiuose dokumentuose, tarp Vokietijos ir Austrijos įmonių pavadinimų dokumentuose buvo angliškas žodis „for“, kuris reiškė, kad tai Vokietijos įmonės gaminiai, skirti Austrijos įmonei. Vokietijos įmonė turi leidimus vežti savo produkciją į Muitų sąjungos šalis – Rusiją, Baltarusiją ir Kazachstaną, o pats krovinys nebuvo nei nelegalus, nei falsifikuotas, BNS anksčiau sakė J. Milius.

Anot jo, Lietuvoje šaldytų maisto produktų pervežimui naudojami terminalai yra visiškai saugūs ir į juos nepatenka nei lietuviška, nei lenkiška kiauliena, todėl nėra jokio pagrindo baimintis afrikinio kiaulių maro užkrato.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.