Verslas

2014.03.12 17:14

EP siekia suteikti daugiau teisių atostogautojams

ELTA 2014.03.12 17:14

Trečiadienį Europos Parlamentas (EP) balsavo už tai, kad organizuotą kelionę įsigijusiems turistams būtų suteikta daugiau teisių net ir tuomet, kai kelionė sudaryta iš atskirų teikėjų paslaugų. Apie tai praneša EP spaudos tarnyba.

Trečiadienį Europos Parlamentas (EP) balsavo už tai, kad organizuotą kelionę įsigijusiems turistams būtų suteikta daugiau teisių net ir tuomet, kai kelionė sudaryta iš atskirų teikėjų paslaugų. Apie tai praneša EP spaudos tarnyba.

Šios taisyklės apibrėžia organizuotas keliones, kurias sudaro kartu įsigytos skirtingos paslaugos (pavyzdžiui, skrydžiai, nakvynė ir automobilio nuoma). Pagal esamą direktyvą organizuotą kelionę įsigijusiems turistams privalo būti suteikta išsami informacija ir pagalbos telefono numeris, garantija, kad pernelyg nepasikeis nupirktos kelionės kaina, taip pat galimybė už tam tikrą mokestį perduoti kelionę kitam. Pakeitus arba atšaukus esminį kelionės elementą turi būti suteikta alternatyva arba galimybė atsisakyti (tolesnės) kelionės, sugrįžti namo ir atgauti pinigus. Organizatorius turi teisę atšaukti kelionę tik griežtai dėl numatytų priežasčių. Tuomet turistui turi būti grąžinti pinigai, o jei atšaukimas priklauso nuo organizatoriaus – dar ir kompensuota.

Prekyba internetu bei pigių avialinijų siūlomos paslaugos labai pakeitė kelionių pirkimo įpročius, todėl šiuo metu daugelis organizuotų kelionių nepatenka į Europos Sąjungos (ES) taisyklių apimtį, todėl neužtikrinama derama keliautojų apsauga. Trečiadienį Europos Parlamentas balsavo už tai, kad minėtos teisės galiotų ir tuomet, kai kelionė sudaryta iš atskirų teikėjų paslaugų, jei už visas paslaugas sumokama bendrai arba jos įsigyjamos pagal bendrą paslaugų sutartį – nesvarbu, ar kelionė pirkta biure, ar internetu.

Be to, siekiama užtikrinti keliautojo teisę nemokamai sugrįžti į tėvynę ir atgauti likusius pinigus tuomet, kai kelionę pardavusi ar organizavusi agentūra bankrutuoja. Taip pat siūloma dar griežčiau apriboti sumą, kuria dėl pagrįstų priežasčių (pvz., padidėjus degalų kainai ar mokesčiams) gali pakilti jau įsigytos kelionės kaina. Europarlamentarų nuomone, jei kaina pakyla daugiau kaip 8 proc., pirkėjui turėtų būti suteikta galimybė atsiimti pinigus arba vykti į kitą kelionę (Europos Komisija siūlė 10 proc. ribą). Be to, europarlamentarai siūlo suteikti teisę atsisakyti kelionės ir atgauti pinigus tuomet, kai daugiau kaip trimis valandomis pakeičiamas išskridimo ar atskridimo laikas.

Jei dėl nenumatytų ar neišvengiamų aplinkybių (pvz., stichinės nelaimės ar terorizmo) keliautojams nesudaroma galimybė laiku grįžti namo, organizatoriai turi suteikti įsigytos kelionės lygį atitinkančią nakvynę arba kompensuoti apgyvendinimą iki penkių naktų, neviršijantį 125 eurų už naktį, įsitikinę europarlamentarai.

Taisyklių projektui pritarė 610 EP narių, nepritarė 58, o susilaikė 13. Dėl galutinio teksto dar bus deramasi su ES Taryba. Tikėtinas antrasis svarstymas. Kadangi gegužės 25-ąją vyks EP rinkimai, galutinį sprendimą, tikėtina, priims naujai išrinktas Parlamentas.