Verslas

2012.08.22 08:33

Mokslo šaknys karčios. Ir brangios

Valdas Pryšmantas, ve.lt2012.08.22 08:33

Norint pagal mokyklų sąrašą paruošti pirmoką mokyklai, tenka išleisti kone visą minimalią algą. Ir nors pirmaklasių Klaipėdoje šiemet bus daugiau nei pernai, daugėja ir tėvų, prašančių paramos mokyklinėms reikmėms įsigyti.

Norint pagal mokyklų sąrašą paruošti pirmoką mokyklai, tenka išleisti kone visą minimalią algą. Ir nors pirmaklasių Klaipėdoje šiemet bus daugiau nei pernai, daugėja ir tėvų, prašančių paramos mokyklinėms reikmėms įsigyti.

Apie tai, kas reikalinga pirmokui, jų tėvus informuoja būsimieji vaiko mokytojai. Rekomenduojamų priemonių sąraše – kelios dešimtys daiktų, tad pirmokėlio tėvams gali tekti išleisti nuo kelių šimtų iki tūkstančio ar net daugiau litų.

Suma, reikalinga norint mažylį išleisti į mokyklą, priklauso nuo daugelio kriterijų – parduotuvių, kurioje apsiperkama, prekių kokybės, vaiko įgeidžių ir kt.

Savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus duomenimis, į Klaipėdos mokyklas šį rugsėjį turėtų ateiti 1538 pirmokai – beveik pusantro šimto pirmokų daugiau nei pernai.

Pirko po truputį

Jeigu vienu metu būtų perkama visa, kas reikalinga pirmos klasės mokiniui, gali tekti išleisti net „į rankas“ gaunamą minimalią algą, rodo konkretus pavyzdys.

Anot būsimos pirmokėlės mamos Rasos, tai, ko reikia mokslus pradedančiam vaikui, ji sužinojo iš būsimosios mokytojos specialaus susirinkimo metu, o sąraše nurodytos prekės šeimai kainavo per pusę tūkstančio litų. Brangiausiai – apie 200 litų – atsiėjo kuprinė, sportinė apranga ir mokyklinė uniforma – po 100 litų, sąsiuviniai, rašikliai ir kitos reikalingiausios priemonės – dar apie pusantro šimto.

Tiesa, ji kai kuriais daiktais pasirūpino iš anksto, kad vienu metu nereikėtų išleisti didelės sumos.

„Kuprinę pirkome pavasarį, uniformą – vasarą, visas kitas priemones – vėliau, kai prasidėjo mokyklinių prekių išpardavimai“, – pasakojo moteris.

Be visų minėtų prekių, šeima ieškojo ir tinkamo rašomojo stalo (jis kainuoja apie 200 Lt). Pasak ponios Rasos, jį rasti buvo sudėtingiausia, mat dauguma parduodamų skirti kompiuteriams, kuris pirmokėliui dar nereikalingas. Prie visų išlaidų dar reikėtų pridėti ir skirtas pratyboms.

Rasos dukra – jau antras vaikas, kurį jai tenka išleisti į mokyklą.

„Vyresnioji dukra šiemet eis į 8 klasę. Tikrai sudėtinga prisiminti, kiek pinigų reikėjo ruošiant ją mokyklai“, – teigė mama.

„Žinoma, įmanoma vaiką mokyklai parengti ir už 100 litų. Bet jis iš visų išsiskirs. Skurdumu“, – samprotavo rugsėjį pirmą kartą į mokyklą savo dukrą vesianti Gintarė, kuri pirmųjų atžalos mokslų pasirengimui išleido beveik 600 litų.

Aprūpina ir telefonais

Pasak prekybos tinklo „Maxima.lt“ atstovės ryšiams su visuomene Olgos Malaškevičienės, prekybos centruose mokyklinių prekių kainos nėra pakitusios nuo praėjusių metų.

„Esame apskaičiavę, kad būtinas kanceliarines prekes, kartu su penalu ir kuprine, mokiniui mūsų prekybos tinkle galima įsigyti už 60 litų, į šią sumą neįeina pratybų sąsiuviniai, sportinė apranga, uniforminiai drabužiai. Mūsų parduotuvėse prieš mokslo metus tėvai gali rasti ir uniforminio tipo drabužių, tarkim, berniuko kelnės su liemene kainuoja apie 60 litų, jaunuolio kostiumas – 100 litų“, – vardijo ji.

Anot O. Malaškevičienės, žmonės žvalgosi ir pirkinius planuoja nuo rugpjūčio pradžios, laukia ir naudojasi akcijomis, tačiau dauguma klientų apsipirkti ateina paskutinį vasaros savaitgalį arba net rugsėjo pradžioje, kai mokyklose išdalinamas privalomų priemonių sąrašai.

„Prieš rugsėjo 1-ąją pastebime dar vieną tendenciją – vaikams perkami nebrangūs paprasti naudoti mobilūs telefonai, jų pardavimai akivaizdžiai išauga prieš mokslo metus“, – sakė prekybos tinklo atstovė.

Perka kartu su duona

Kanceliarines prekes parduodančio prekybos centro „Officeday“ vadovė Akvilina Buožienė pastebi, jog šiemet lankytojų antplūdžio dar nebuvo.

„Anksčiau pagyvėjimą pajusdavome iš karto po Žolinių, o dabar tikriausiai laukia paskutinės savaitės. Liepą mokyklines prekes aktyviau pirko tie, kurių vaikai – būsimieji pirmokai arba pradinukai. Vyresnieji apsiperka jau prasidėjus rugsėjui“, – sakė ji.

Prekybininkės teigimu, keitėsi tik mokyklinių prekių asortimentas, o ne kainos.

„Turime ir geresnių prekių, pavyzdžiui, kuprinių. Bet dabar visur visko pilna. Žmonės eina pirkti maisto, o kartu nusiperka ir sąsiuvinių. Kanceliarinėmis prekėmis prekiauju jau 25 metus, eilės būdavo tik tuomet, kai būdavo specializuotos parduotuvės“, – sakė prekybininkė.

Materiali pagalba

Mažiau uždirbantys tėveliai gali tikėtis šiek tiek mažesnės finansinės naštos – vienam mokiniui, nepriklausomai nuo to, pirmokas jis ar ne, priklauso išmoka reikmenims įsigyti. Ji siekia 156 litus per metus.

Pasak Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Socialinių išmokų poskyrio vedėjos Ginos Vilimaitienės, iki praėjusios savaitės jau buvo sulaukta apie tūkstančio klaipėdiečių prašymų šiai paramai gauti. Tiesa, šiuo metu atostogaujanti specialistė negalėjo palyginti šio skaičiaus su ankstesniaisiais.

Tuo metu visoje Lietuvoje šiam tikslui numatyti 22 mln. litų. Tai – 600 tūkst. litų daugiau nei praėjusiais metais.

Šiemet mokiniams iš nepasiturinčių šeimų bando padėti ir Lietuvos „Caritas“ – organizacija surengė kampaniją „Pripildyk vaiko kuprinę gerumo“, kurios metu siekiama, jog žmonės aukotų nepasiturinčių šeimų vaikams.

„Akcija vyksta nuo praėjusios savaitės, jau sulaukėme pirmųjų aukų – žmonės atnešė kuprinių bei smulkių mokyklinių priemonių“, – sakė „Carito“ atstovas Gediminas Salvanavičius. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt