Naujienų srautas

Verslas2015.09.08 13:45

Pašalpų prašytojai piktinasi, kai tikrinamos jų banko sąskaitos

Nuo sausio savivaldybėms perėmus ir sugriežtinus socialinių išmokų ir kompensacijų už šildymą skirstymą, mažėja pašalpų prašytojų. Pasak Alytaus miesto ir rajono socialinių darbuotojų, ne visi prašantys pašalpų patenkinti, kad tikrinamos jų gyvenimo sąlygos ir bankų sąskaitos.

Nuo sausio savivaldybėms perėmus ir sugriežtinus socialinių išmokų ir kompensacijų už šildymą skirstymą, mažėja pašalpų prašytojų. Pasak Alytaus miesto ir rajono socialinių darbuotojų, ne visi prašantys pašalpų patenkinti, kad tikrinamos jų gyvenimo sąlygos ir bankų sąskaitos.

Alytaus rajono socialinių darbuotojų teigimu, vis daugėja atvejų, kai pašalpų gavėjai, įtarus, kad šie piktnaudžiavo gaudami socialines išmokas, daugiau jų neprašo.

Seniūnijose veikia komisijos, kuriose vietos verslininkai, bendruomenės nariai itin griežtai tikrina pašalpų gavėjų buitį, nekilnojamąjį turtą. Iš beveik 3 tūkst. pašalpų gavėjų tikrinti teks apie trečdalį. Kai kurie gyventojai dėl to netgi grasina teismais.

„Vieni, kai paprašome pristatyti papildomus dokumentus, daugiau neateina, neatneša jų ir daugiau nesikreipia. Pradėjome aktyviai tikrinti bankų sąskaitas. Paaiškėjo, kad žmonės turi pajamų, kurios viršija valstybės nustatytus normatyvus. Jei santaupos, kurių lig šiol žmogus nenurodė, viršija normatyvus, socialinė pašalpa neskiriama“, – sako Alytaus r. Miroslavo seniūnijos socialinio darbo organizatorė Nijolė Bencevičienė.  

Pasak socialinių darbuotojų, pašalpų prašytojų mažėja ir dėl to, kad ne visi pageidauja už pašalpas atidirbti. Pastebima, kad piktnaudžiauti vis dažniau linksta emigrantai ir nesusituokę, bet gyvenantys kartu asmenys.

„Grįžę emigrantai per mėnesį sugeba [užsiregistruoti] darbo biržoje ir dar pusmečiui pasiimti socialinę pašalpą. „Sutuokėme“ 27 poras, nes [kad jie gyvena kartu] nustatome pagal buities sąlygų aktus arba jie patys prisipažįsta. Jie turi teisę į pašalpas, bet jos gali mažėti“, – pasakoja Alytaus r. piniginės socialinės paramos teikimo priežiūros komisijos pirmininkė Rima Norkaitienė.

Pašalpų ir kompensacijų už šildymą prašytojų mažėja ir Alytaus mieste, ypač emigrantų šeimose. 

„Jeigu šeimos nariai yra išvykę į užsienį, o yra deklaravę gyvenamą vietą mūsų mieste, prašome darbo užmokesčio pažymų. Jei pažymų nepateikia, visa šeima neturi teisės gauti kompensacijų“, – teigia Alytaus m. Socialinės paramos skyriaus vedėja Genė Platūkienė.

Socialinių išmokų gavėjai dažnai atsisako pašalpų, pareikalavus papildomų dokumentų iš mokesčių inspekcijos apie parduotą apynaujį automobilį ar žemę. Alytaus mieste socialinę paramą gauna apie 4,5 tūkst. gyventojų, jiems šiemet skirta daugiau nei 12 mln. litų.   

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi