Verslas

2014.03.07 17:41

Seimo opozicija inicijuoja kreipimąsi į KT dėl Referendumo įstatymo

BNS2014.03.07 17:41

Seimo opozicija – konservatoriai ir liberalai – inicijuoja parlamento kreipimąsi į Konstitucinį Teismą (KT) dėl Referendumo įstatymo.

Seimo opozicija – konservatoriai ir liberalai – inicijuoja parlamento kreipimąsi į Konstitucinį Teismą (KT) dėl Referendumo įstatymo.

„Reikia išsiaiškinti, kokios referendumo priimtų sprendimų įgyvendinimo galimybės. Nereikia žmonių vedžioti už nosies – jeigu referendumas įvyks, o po to paaiškės, kad žmonių valios, išsakytos referendume, nėra galimybės įgyvendinti, nes tai prieštarauja Konstitucijai. Kad to neatsitiktų, kai jau bus išleisti pinigai referendumui, išreikšta valia, geriau tą padaryti dabar prieš apsisprendžiant dėl referendumo paskelbimo“, – kreipimosi motyvus BNS penktadienį aiškino vienas iš jo autorių Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eligijus Masiulis.

Anot jo, KT turėtų pasakyti, ar „galima rengti referendumus, kuriems įvykus kiltų teisinė kolizija, kai viena konstitucinė nuostata prieštaraus kitai konstitucinei nuostatai“.

Opozicija siūlys Seimui priimti nutarimą kreiptis į KT su prašymu ištirti, ar Referendumo įstatymo 14 straipsnis neprieštarauja pagrindiniam šalies įstatymui, kuriame įtvirtinta, kad Konstitucija yra vientisas, tiesiogiai taikomas aktas, kad negalioja joks įstatymas ar aktas priešingas Konstitucijai, taip pat konstituciniam teisinės valstybės principui.

Anot kreipimosi iniciatorių, pagal dabartinį Referendumo įstatymą, Seimui, gavus ekspertų išvadą, kad piliečių reikalavime paskelbti referendumą teikiamas sprendimo tekstas gali neatitikti Konstitucijos, nesuteikiama teisė spręsti dėl tokio referendumo skelbimo.

Įstatyme numatyta, kad Seimas, gavęs tinkamai įformintą grupės baigiamąjį aktą kartu su piliečių reikalavimais, ir Vyriausiosios rinkimų komisijos išvadą, kad pateikti dokumentai atitinka įstatymą, sesijos metu artimiausiame Seimo posėdyje svarsto referendumo paskelbimo datos klausimą. Jeigu Seimo sudaryta ekspertų grupė padaro išvadą, kad piliečių reikalavime paskelbti referendumą teikiamas sprendimo tekstas gali neatitikti Konstitucijos, parlamentas šią išvadą turi paskelbti visuomenei, tačiau ji negali būti pagrindas neskelbti referendumo.

„Taigi, suponuojama situacija, kai Seimas, net ir esant ekspertų išvadai apie galimą referendumui teikiamo teksto prieštaravimą Konstitucijai, neturi jam suteiktos teisės užkirsti kelią tokio teisės akto priėmimui. Šitaip Seimas negali vykdyti savo konstitucinės pareigos – nepažeisti Konstitucijos“, – teigiama kreipimosi į KT projekte.

E. Masiulio teigimu, nors kreipimosi projektą pasirašo dviejų opozicinių frakcijų – Liberalų sąjūdžio ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų – atstovai, tikimasi, kad ją palaikys ir valdantieji socialdemokratai.

„Kiek man žinoma, viešai mačiau, kad premjeras ir socialdemokratų atstovai yra išreiškę poziciją, kad jie sutiktų, jog reikėtų kreiptis į KT“, – BNS sakė liberalas.

Anot jo, į KT Seimas turėtų kreiptis prieš paskirdamas referendumo, kuriuo norima uždrausti parduoti žemę užsieniečiams ir juridiniams asmenims, datos paskelbimo.

Stodama į Europos Sąjunga Lietuva įsipareigojo nedrausti žemės pardavimo užsieniečiams ir po pereinamojo laikotarpio nuo šių metų gegužės draudimas nustos galios. Tuo metu iniciatyvinė grupė surinko 300 tūkst. rinkėjų parašų ir siūlo rengti referendumą, kuriuo būtų siūloma tokį draudimą įrašyti į Konstituciją.

Referendumu taip pat siūloma nuo 300 tūkst. iki 100 tūkst. parašų nuleisti kartelę referendumams skelbti.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.