Verslas

2014.03.07 13:07

Neteisėti miškų kirtėjai sulauks dešimteriopai didesnių baudų

ELTA2014.03.07 13:07

Aplinkos ministras Valentinas Mazuronis dešimteriopai padidino neteisėtais kirtimais gamtai padarytos žalos atlyginimo įkainius – nuo šiol jie bus apskaičiuojami pagal naują metodiką.

Aplinkos ministras Valentinas Mazuronis dešimteriopai padidino neteisėtais kirtimais gamtai padarytos žalos atlyginimo įkainius – nuo šiol jie bus apskaičiuojami pagal naują metodiką.

Anksčiau šių įkainių dydžius nustatydavo Vyriausybė, tačiau nuo kovo 5 d. šios funkcijos pavestos aplinkos ministrui. Naujieji įkainiai žymiai paplonins pažeidėjų pinigines. Pavyzdžiui, iki šiol žalos atlyginimo įkainis už 1 kubinį metrą neteisėtai iškirstų plynaisiais kirtimais medynų vadinamuosiuose ūkiniuose miškuose buvo 40, o dabar – 400 litų. Tačiau tai dar ne galutinė suma. Žala apskaičiuojama įkainį dauginant iš atitinkamo koeficiento. Pavyzdžiui, už neteisėtai nukirstus ar kitaip sunaikintus arba sužalotus medžius pusamžiuose medynuose nustatytas koeficientas 1,5. Tad minėtuoju atveju už 1 kubinį metrą neteisėtai iškirstų medynų reikės atlyginti 600 (400x1,5) litų gamtai padarytą žalą. Iškirtęs apie 30 kubinių metrų tokių medynų – tiek telpa į sunkvežimį su priekaba – pažeidėjas turės atlyginti 18 tūkst. litų žalą.

„Padidintieji įkainiai – dar vienas smūgis pažeidėjams. Tai gerokai sutramdys piktavalių užmačias pelnytis niokojant ir vagiant mišką, kuris yra visos Lietuvos turtas ir kuriam išsaugoti aplinkosaugininkai skiria itin daug pastangų“, – sako V. Mazuronis.

Nuo praėjusių metų rudens valstybinių miškų pareigūnai įgavo valstybinių aplinkos apsaugos inspektorių teises. Dabar jie gali bet kuriuo paros metu stabdyti ir tikrinti transportą, įtarę, kad šiuo gabenama mediena ir kiti miško ištekliai, įsigyti neturint leidimo.

Valstybiniai miškų pareigūnai pernai nustatė 351 neteisėtą miško kirtimo atvejį, kai buvo iškirsta 7,8 tūkst. kubinių metrų medienos. Už neteisėtus miško kirtimus ir kitus Miškų įstatymo pažeidimus administracine tvarka buvo nubausti 838 asmenys. Jiems skirta baudų už 237 tūkst. litų.