Verslas

2014.03.04 15:06

Nauji įpareigojimai laukia tiek privačių pakrančių savininkų, tiek turistų

ELTA 2014.03.04 15:06

Aplinkos ministerija imasi reguliuoti įsisenėjusius nesutarimus dėl privačių pakrančių. Tvoromis iki pat vandens apsitvėrusius sklypų savininkus žadama griežtai bausti, tačiau drausmės sulauks ir poilsiautojai – jie apsistoti paežerėse ir paupiuose galės tik gavę savininko sutikimą. 

Aplinkos ministerija imasi reguliuoti įsisenėjusius nesutarimus dėl privačių pakrančių. Tvoromis iki pat vandens apsitvėrusius sklypų savininkus žadama griežtai bausti, tačiau drausmės sulauks ir poilsiautojai – jie apsistoti paežerėse ir paupiuose galės tik gavę savininko sutikimą. 

Antradienį aplinkos ministerijoje pristatytos priemonės, kurių bus imtasi siekiant sureguliuoti privačių sklypų vandens telkinių pakrantėse ir poilsiautojų nesutarimus, kilusius po, aplinkos ministro Valentino Mazuronio teigimu, „nekorektiškos“ privatizacijos.

Privačių sklypų savininkai, aptvėrę daugiau nei 5 metrus iki vandens telkinio, bus baudžiami pinigine bauda, skaičiuojama pagal tvoros ilgį – 1 metras nelegalios tvoros savininkams kainuos 500 litų. 

„Tas ekonominio skatinimo mechanizmas labai supaprastėja: atvažiuos inspektorius, išrašys „skatinimo priemonę“, arba baudą, ir viskas baigsis. Iki šiol, jei pakrantėje stovėdavo nelegalus statinys, būdavo įspėjimai, teismas, konkursai, kas jį nugriaus, tokių neatsirasdavo ir pan. – sistema praktiškai neveikė. Dabar bus labai aišku, kieno sklypas, kieno tvora, aiški pinigų suma, kuri nemokėjimo atveju bus išieškoma per antstolius. Manau, kad šitas ekonominio suinteresuotumo mechanizmas laikytis įstatymų veiks efektyviai“, – sakė V. Mazuronis.

Du mėnesiai, anot aplinkos viceministro Lino Jonausko, yra protingas terminas tvoroms likviduoti, todėl nuo gegužės 1-osios šio nurodymo vykdymą pradės kontroliuoti valstybės pareigūnai.

„Gegužės mėnesį ministras pasirašys naują Žalų skaičiavimo metodiką, o tuomet mes visą mėnesį vykdysime neteisėtų aptvėrimų akciją, į kurią jungsis ne tik Regionų aplinkos apsaugos departamentų inspektoriai, ne tik Aplinkos apsaugos inspektoriai, bet ir miškininkai, Teritorijų planavimo ir statybos inspekcija. Ta akcija apims visą Lietuvą“, – sakė viceministras.

Tačiau ministerija pasiryžusi ginti ne tik poilsiautojų, tačiau ir pakrančių savininkų interesus. Siekiant išvengti jų pastangomis sutvarkytų pakrančių šiukšlinimo, triukšmo ir panašių dalykų, turistai apsistoti privačiose pakrantėse galės tik gavę šeimininko sutikimą. 

„Bet mes turime ir kitą reiškinį, kai sklypų savininkai tvarko sklypus, pjauna žolę ir panašiai, tačiau atvažiuoja žmonės iš miestų – ar jaunimas, ar senimas, pasistato palapinę, pradeda šiukšlinti, pradeda „baliavoti“ ir išvažiuoja palikę šiukšles. Sklypų savininkai, atvirai pasakius, irgi paliekami prastoje situacijoje“, – motyvavo V. Mazuronis.

Spręsdama šią problemą ministerija žada įpareigoti savininkus iškabinti nustatyto pobūdžio informacines lenteles su savo vardu ir kontaktais, kuriais turės kreiptis apsistoti panorę poilsiautojai.

„Poilsiautojas gali šia teritorija laisvai praeiti, tačiau negali sustoti, negali stovyklausit poilsiauti be suderinimo su savininku“, – pabrėžė V. Mazuronis.

Netvarkingiems turistams, kaip ir anksčiau, grės nuo 50 litų baudos už aplinkos šiukšlinimą, tokiu atveju jiems taip pat teks atlyginti žalą.