Verslas

2015.09.08 13:45

TVF: Lietuvos ekonomikos plėtra solidi, bet reikia naujų mokesčių

BNS, LRT.lt2015.09.08 13:45

Pirmadienį Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius priėmė Tarptautinio valiutos fondo (TVF) misijos atstovus ir jos vadovą Christophą Klingeną. Susitikime pateiktos TVF misijos išvados ir rekomendacijos, aptarta Lietuvos ekonominė padėtis ir užsibrėžti tikslai, praneša premjero spaudos tarnyba.

Pirmadienį Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius priėmė Tarptautinio valiutos fondo (TVF) misijos atstovus ir jos vadovą Christophą Klingeną. Susitikime pateiktos TVF misijos išvados ir rekomendacijos, aptarta Lietuvos ekonominė padėtis ir užsibrėžti tikslai, praneša premjero spaudos tarnyba.

„Pernai Lietuvos ekonomika augo 3,4 proc. – tai buvo viena sparčiausiai augančių ekonomikų Europos Sąjungoje. Tikimasi, kad šiemet augimas išliks toks pat, o 2015-aisias prognozuojamas iki 4,3 proc. augimas.

Įvertinus planuojamą BVP augimą, ryžomės šiemet užtikrinti ne didesnį kaip 1,9 proc. biudžeto deficitą ir tuo demonstruojame siekį įsivesti eurą. Atitikimas Mastrichto kriterijams – viena esminių prielaidų tarptautinėms finansų rinkoms pasitikėti Lietuva. Einame ambicingu, gerai apgalvotu keliu. Euras leis užtikrinti tvarų ilgalaikį ūkio ir žmonių gerovės augimą“, – teigė premjeras A. Butkevičius.

Palaiko siekį įsivesti eurą

TVF atstovai savo išvadose konstatavo, jog Lietuvos ekonomikos plėtra yra solidi ir subalansuota, tačiau siekiant Vakarų Europos pajamų lygio, būtina užbaigti prisijungimo prie euro zonos procesą ir užtikrinti ilgalaikę sėkmę joje, baigti stabilizuoti viešuosius finansus, įgyvendinti struktūrines reformas, kurios sudarytų sąlygas nuolatiniam aukštam investicijų lygiui.

„Džiaugiuosi, kad TVF nuomone, euro įvedimas Lietuvoje tikėtinas ir sveikintinas. Tai sudarytų sąlygas didesniam finansiniam stabilumui, dar intensyvesnei užsienio prekybai ir didesnėms investicijoms“, – po susitikimo sakė Lietuvos Vyriausybės  vadovas.

TVF rekomenduoja tęsti darbo santykių tobulinimą, baigti tvarkyti viešuosius finansus. Turint omenyje santykinai nedidelį viešųjų išlaidų lygį šalyje, tolesnis biudžeto deficito mažinimas turėtų būti vykdomas didinant stabilias turto ir kapitalo mokestines pajamas, įskaitant transporto ir turto mokesčius. Pensijų ir atlyginimų kompensavimas, kuris vykdomas atsižvelgiant į Konstitucinio Teismo nutarimus, turėtų būti išdėstytas laike ir daromas atsižvelgiant į kitus biudžetinius įsipareigojimus, – teigiama TVF rekomendacijose.

Tolesniam pajamų augimui būtinos struktūrinės reformos ir nuolatinės investicijos. Infrastruktūriniai energetikos ir transporto projektai turėtų būti plėtojami regioninės strategijos kontekste ir jais turėtų būti siekiama mažinti išlaidas vartotojams bei didinti ekonomikos efektyvumą. Valstybės įmonių pertvarką būtina vykdyti toliau, siekiant didesnės valdymo kokybės, kapitalo grąžos.

Lietuvai reikės naujų mokesčių

Tarptautinio valiutos fondo ekspertai teigia, kad Lietuva, norėdama iki nulio sumažinti viešųjų finansų deficitą, turės ne tik mažinti išlaidas, bet ir įvesti naujų mokesčių. Finansų ministras Rimantas Šadžius neprognozuoja, kada Vyriausybė pradės svarstyti naujų mokesčių įvedimą.

„Gali būti, kad teks įvesti naujų mokesčių – dar neaišku, kurioje srityje, bet mokesčiai yra reikalingi ir, žinoma, šie sprendimai nebus populiarūs“, – pirmadienį po susitikimo su premjeru Algirdu Butkevičiumi spaudos konferencijoje teigė TVF misijos vadovas Christophas Klingenas.

Pasak jo, Lietuva sėkmingai sumažino išlaidas, tačiau siekiant panaikinti deficitą, teks didinti ir pajamas.

„Mes vis dar matome poreikį konsoliduoti viešuosius finansus, deficitas siekia apie 2,5 proc. BVP, o mes norime nulio, taigi turime judėti į priekį. Yra tiek dalykų, kuriuos galima padaryti. Praeityje Vyriausybė stipriai sumažino išlaidas, ir tai turėjo įtakos, kad išlaidos šiuo metu yra vienos mažiausių ES.

Taigi, dalis korekcijos atėjo iš ten (išlaidų mažinimo – BNS), tad dabar manome, kad likusi dalis turėtų ateiti iš pajamų pusės“, – sakė Ch. Klingenas.

R. Šadžius aiškino, kad svarstymai apie automobilių ir kitus mokesčius buvo skirti ne deficito mažinimui – apie galimybes jį dar mažinti bus svarstoma, planuojant kitų metų biudžetą.

„Iš tikrųjų šis svarstymas buvo kiek kitame kontekste, darbo grupė svarstė, iš kokių lėšų būtų galima kompensuoti anksčiau sumažintas pensijas. O ateičiai, 2015 metų biudžetą planuodami mes žiūrėsime, kokios mūsų perspektyvos išlaidų ir pajamų kontekste“, – pirmadienį po Vyriausybės pasitarimo žurnalistams sakė R. Šadžius.

Paklaustas, ar tai reiškia, kad nauji mokesčiai bus svarstomi tik rudenį, ministras teigė negalintis atsakyti.

„Man sunku pasakyti, kada dabar bus grįžta prie jūsų omenyje turimų klausimų, bet, be abejo, 2015 metų biudžetą pradedame planuoti nuo kovo mėnesio“, – teigė R. Šadžius.

Anot jo, Seimui jau pavasarį bus siūlomos pataisos, kaip pagerinti PVM surinkimą.

„Mes iš tikrųjų teiksime Seimui pavasario sesijoje, kuriais bus siekiama kovoti su piktnaudžiavimais pridėtinės vertės mokesčių srityje, tobulinsime garantijų ir laidavimų sistemą, kad būtų patikimai žinoma, kad įvykus iki galo prekybiniam sandoriui, pridėtinės vertės mokestis paklius ten, kur reikia“, – teigė ministras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.