Verslas

2014.02.28 12:16

Bendra Ukrainos užsienio skola pasiekė 140 mlrd. dolerių

ELTA 2014.02.28 12:16

Naujoji Ukrainos vyriausybė susidūrė su rimtais makroekonominiais iššūkiais: didžiuliu valstybės biudžeto deficitu, pinigų trūkumu socialinėms išmokoms, korupcija valstybinių supirkimų sferoje ir ekonomikos augimo skatinimu.

Naujoji Ukrainos vyriausybė susidūrė su rimtais makroekonominiais iššūkiais: didžiuliu valstybės biudžeto deficitu, pinigų trūkumu socialinėms išmokoms, korupcija valstybinių supirkimų sferoje ir ekonomikos augimo skatinimu.

Ukrainos bendra užsienio skola 2013 m. pabaigoje pasiekė 140 mlrd. dolerių, arba apie 80 proc. BVP, įskaitant trumpalaikę skolą – 65 mlrd. dolerių, teigiama naujosios Ukrainos vyriausybės programoje. Pagal ją, trumpalaikė skola daugiau nei keturis kartus viršija šalies aukso ir valiutos atsargas, sumažėjusias iki 15 mlrd. dolerių, informuoja „Interfax Ukraina“.

Kiek anksčiau Ukrainos nacionalinis bankas skelbė, kad trečiojo ketvirčio pabaigoje bendroji valstybės skola siekė 137,7 mlrd. dolerių, arba 77,3 proc. BVP, išaugusi per devynis mėnesius 2 procentais, arba 2,7 mlrd. dolerių. Trumpalaikė užsienio skola šiuo laikotarpiu siekė 65,8 mlrd. dolerių.

Kaip pareiškė Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas, iždas tuščias, jame skolų – už 75 mlrd. JAV dolerių. „Pensijos mokamos nereguliariai ir nepilnai, aukso ir užsienio valiutos atsargos išgrobstytos“, – pareiškė A. Jaceniukas Kijevo Nepriklausomybės aikštėje.

„Morgan Stanley“ vertinimu, Ukrainos užsienio skola, įskaitant privatų sektorių, – sudaro apie 137 mlrd. dolerių, iš šios sumos 35 mlrd. dolerių sudaro trumpalaikė skola. „Bloomberg“ duomenimis, šalis šiais metais turi išmokėti 8 mlrd. dolerių skolos, kitais metais – dar 9 mlrd. dolerių, valiutos atsargos vasarį sumažėjo nuo 17,8 iki 15 mlrd. dolerių – mažiausio lygio per aštuonerius metus.

Ukrainos vyriausybė jau kreipėsi į TVF su prašymu skubiai atsiųsti misiją, kuri parengtų naują finansinės paramos programą. Ankstesnė TVF programa – 15,2 mlrd. dolerių – buvo parengta 2010 m. vasarą. Iš šios sumos Kijevas faktiškai gavo tik 25 proc., primena „Vedomosti“, mes nebuvo įvykdytos fondo sąlygos, tokios kaip grivinos devalvacija, dujų ir šilumos tarifų padidinimas gyventojas apie 40 proc., atlyginimų įšaldymas biudžetinių įstaigų sektoriuje, biudžeto išlaidų sumažinimas, subsidijų sumažinimas energetikos sferoje.

Naujasis šalies premjeras jau pareiškė apie vyriausybės pasirengimą vykdyti TVF sąlygas. Pasak finansų ministro Oleksandro Šlapako, vyriausybė laukia atvykstant TVF misijos kitą savaitę. Naujasis Ukrainos finansų ministras O. Šlapakas kiek anksčiau pareiškė, kad vyriausybė tikisi iš TVF gauti iš viso 15 mlrd. dolerių. „Tai bus naujoji programa. Mes prašysime 15 mlrd. dolerių, bet vėliau bus matyti“.

Tuo metu TVF tikina reaguosiąs labai greitai, o tai leidžia tikėtis, kad jau greitai Ukrainai bus atidaryta kreditinė linija. „Mes pasirengę padėti, situacija skubi, ir mes suvokiame šį skubumą“, – pareiškė fondo atstovas Vašingtone Jerrry Rice`as.

Ukrainos finansų ministerija, kad patenkintų TVF reikalavimus, turi visų pirma sumažinti valstybės išlaidas. Pasak naujojo finansų ministro, šalies biudžetas bus peržiūrėtas iki kovo pabaigos.

Europos Sąjunga ir Jungtinės Valstijos taip pat pažadėjo Ukrainai pagalbą per praėjusį savaitgalį, bet konkrečios sumos dar neįvardintos. JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry pranešė, kad Jungtinės Valstijos svarsto galimybę skirti Ukrainai finansinę 1 mlrd. dolerių paramą.

Rusija užsiėmė laukimo poziciją: 15 mlrd. paramos programa įšaldyta, Ukrainos euroobligacijos išpirktos tik už 3 mlrd. dolerių.

Penktadienį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas įpareigojo šalies vyriausybę būti pasirengusią suteikti finansinę paramą Ukrainai.