Verslas

2014.02.26 15:53

Europos Parlamentas sugriežtino tabako gamybą ir pardavimą

LRT.lt2014.02.26 15:53

Europos Parlamentas trečiadienį didele balsų dauguma patvirtino atnaujintas tabako produktų gamybos ir pardavimo taisykles, kuriomis siekiama sumažinti šių gaminių patrauklumą tarp jaunimo.

Europos Parlamentas trečiadienį didele balsų dauguma patvirtino atnaujintas tabako produktų gamybos ir pardavimo taisykles, kuriomis siekiama sumažinti šių gaminių patrauklumą tarp jaunimo.

65 proc. cigarečių pakuotės ploto turės būti skirta vaizdiniams įspėjimams apie žalą sveikatai, aromatizuotos cigaretės palaipsniui bus uždraustos, o elektroninės cigaretės – griežčiau reguliuojamos.

Kaip teigiama EP pranešime spaudai, rūkymas tebėra pagrindinė išvengiamų mirčių priežastis ES: nuo jo per metus miršta apie 700 tūkst. žmonių. Ligšiolinės kovos su rūkymu priemonės davė rezultatų: per praėjusį dešimtmetį rūkančiųjų ES sumažėjo nuo beveik 40 proc. 2002 metais iki 28 proc. 2012 metais.

Šiuo metu ES galiojančios taisyklės įpareigoja ne mažiau kaip 30 proc. priekinio rūkalų pakuotės ploto ir ne mažiau kaip 40 proc. jos užpakalinio ploto skirti įspėjimams apie grėsmę sveikatai. Atnaujintos taisyklės numato padidinti šį plotą abejose pakuotės pusėse iki 65 proc. Europarlamentarai patvirtino pataisą, jog įspėjimai turi būti vaizdiniai.

Siekiant neleisti cigarečių pardavinėti pigiai ir imituoti kosmetikos, bus draudžiama prekiauti pakuotėmis, kuriose yra mažiau nei 20 cigarečių.

Valstybės galės pasirinkti, ar elektroninės cigaretės jose bus parduodamos kaip vaistai, padedantys mesti rūkyti, ar kaip tabako gaminiai. Jei jos prilyginamos tabako gaminiams, nikotino kiekis jose neturės viršyti 20 mg/ml, ant jų pakuočių turės būti įspėjimai apie grėsmę sveikatai, o jų reklamai bus taikomi tabako reklamos ribojimai. Be to, sveikatai kenksmingos medžiagos kiekis vienoje elektroninės cigaretės kapsulėje negalės viršyti nikotino kiekio viename cigarečių pakelyje.

Bus draudžiama aromatizuoti cigaretes ir sukamą tabaką, išskyrus kaljanus. Tam tikri žalingi priedai bus draudžiami (Europos Komisija nustatys jų sąrašą), nors cukrus ir kiti priedai, būtini tabako produktų gamybai, bus leidžiami. Mėtinės cigaretės bus draudžiamos nuo 2020 m.

„Užbaigėme keleto metų darbą, intensyviai spaudžiami tabako pramonės ir su ja susijusių grupių. Europos Parlamento patvirtintos naujos priemonės yra didelis žingsnis pirmyn stiprinant tabako kontrolę. Jos padės stabdyti naujos rūkalių kartos formavimąsi. Žinoma, kad dažniausiai rūkyti pradeda ne suaugusieji, o vaikai iki 18 metų“, – pažymėjo EP pranešėja Linda McAvan iš Socialistų ir demokratų grupės, atstovaujanti Jungtinei Karalystei.

Direktyvai pritarė 514 EP narių, nepritarė 66, o susilaikė 58. Jai dar formaliai turės pritarti ES Taryba (tikėtina, tai įvyks kovo 14 d.), o naujosioms taisyklėms įsigaliojus ES valstybės turės per dvejus metus perkelti jas į savo teisę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.