Verslas

2015.09.08 13:45

Prancūzijoje vyndariai kovoja prieš privalomą pesticidų naudojimą

Saulius Masalskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Vieną pagrindinių Prancūzijos vyndarystės regionų – Bordo – sujudino skandalinga byla dėl pesticidų. Ūkininkui, kuris atsisakė juos naudoti, gresia didelė byla ar net įkalinimas.

Vieną pagrindinių Prancūzijos vyndarystės regionų – Bordo – sujudino skandalinga byla dėl pesticidų. Ūkininkui, kuris atsisakė juos naudoti, gresia didelė byla ar net įkalinimas.

Teisinio skandalo centre atsidūrė Emmanuelio Giboulot vynuogynas. Jis turi 10  hektarų ūkį, bet svarbiausia, kad tai – ekologinis ūkis, kurį įkūrė dar jo tėvas 1970 m., todėl E. Giboulot atsisako naudoti pesticidus. Bet Bordo regiono žemės ūkio valdžia įpareigoja visus ūkininkus naudoti pesticidus, kad apsaugotų vynuogynus nuo itin pavojingos bakterinės geltligės, nes ją perneša tam tikra cikadėlių rūšis. E. Giboulot atsisako tai daryti.   

„Iki šiol čia nėra rasta jokio užkrato, taigi kitų aš neužkrėčiau ir nėra jokios rizikos kad užkrėsiu“, – teigė ekologinio vynuogyno savininkas E. Giboulot.

Bordo vynuogynus tikrinantys inspektoriai užfiksavo, kad E. Giboulot ūkyje pesticidai nebuvo panaudoti ir dabar jis gavo kvietimą į prokuratūrą. Už tokių reikalavimų pažeidimą jam gresia 30 tūkstančių eurų bauda arba įkalinimas pusei metų. Bet ūkininką palaikė Prancūzijos ir visos Europos gamtosaugininkai. Jų manymu, pesticidus reikia naudoti tik ten, kur yra realus užkrato pavojus.  

Prancūzijos valdžios atstovai tvirtina kad tik visuotinis profilaktinis pesticidų naudojimas gali apsaugoti nuo šios ligos. Iš Amerikos atvežta vynuogių geltligė pradėjo plisti Europoje po karo. Nuo šios ligos nėra vaistų ir užkrėstas vynuoges reikia rauti ir naikinti. Per tuos 60 metų tai pridarė daug žalos beveik visiems vyndarystės regionams Prancūzijoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.