Verslas

2014.02.24 23:32

Tyrimas rodo emigracines verslo nuotaikas, premjeras tuo netiki

Irma Janauskaitė, Lidija Jankauskienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2014.02.24 23:32

Valdžiai kaitaliojant teisės aktus ir vis kalbant apie naujus mokesčius, įmonės dairosi, kur iškelti verslą iš Lietuvos. Ekspertų teigimu, dabar šaliai jau svarbu ne tik pritraukti investicijų, bet ir išlaikyti čia esamas. Premjeras sako, kad emigracinės verslo nuotaikos – netiesa, įmonės iš Lietuvos nebėga.

Valdžiai kaitaliojant teisės aktus ir vis kalbant apie naujus mokesčius, įmonės dairosi, kur iškelti verslą iš Lietuvos. Ekspertų teigimu, dabar šaliai jau svarbu ne tik pritraukti investicijų, bet ir išlaikyti čia esamas. Premjeras sako, kad emigracinės verslo nuotaikos – netiesa, įmonės iš Lietuvos nebėga.

Susikrauti daiktus ir pirmyn iš Lietuvos. Būtent apie tai, anot tyrimo, susimąsto vis daugiau šalies įmonių. Manoma, apie 40 taip jau yra padariusios – svetur perkėlė dalį arba visą kontroliuojančią įmonę.

Statistikų duomenimis, 2008–2012 metais lietuvių investicijų dalis užsienyje išaugo 5 kartus. Didžiausias sukauptas jų kiekis – palankia mokesčių aplinka kapitalo investicijoms garsėjančiuose Nyderlanduose, Kipre ir Latvijoje. Ten mokami ir mokesčiai.

„Daugiausiai augo profesinė, mokslinė ir techninė veikla, kurios viena iš komponenčių – valdančių įmonių steigimas svetur. Tai reiškia, kad įmonės investuoja į kitas šalis ne plėtodamos savo veiklas, vykdydamos gamybą, tačiau siekdamos įsteigti būtent holdingo kompanijas, kuriomis pasinaudoja, siekdamos palankesnės mokestinės aplinkos“, – sako Laisvosios rinkos instituto ekspertas Laurynas Rekašius.

Ekspertų teigimu, iš Nyderlandų, Kipro ir Latvijos tik pastarojoje lietuviai iki šiol ne tik steigė verslą valdančias bendroves, bet ir vykdo realią ūkinę veiklą. Nuo šiemet atsisakiusi dividendų apmokestinimo pašonėje esanti Latvija Lietuvos įmonėms, prognozuojama, taps dar patrauklesnė. Sąlygos lietuvių verslui prie širdies ir Estijoje. 

Tyrimą atlikusio Laisvosios rinkos instituto teigimu, Lietuva ir taip jau nėra palankiausia verslui šalis – rinka maža, kvalifikuotų darbuotojų stinga, energija brangi, o dar abejones dėl ateities kursto politikai. Vien per pastarąją savaitę prabilta apie keturis galimus naujus mokesčius.

„Jie galvoja, kad verslas iš Lietuvos niekur nedings, kokius tik mokesčius jam bus liepiama mokėti, tokius jis ir mokės. Tačiau jis gali dingti. Ir kai tie procesai prasidės, juos sustabdyti bus labai sunku“, – tvirtina Laisvosios rinkos instituto prezidentas Žilvinas Šilėnas.

Premjeras sako, kad emigracinės verslo nuotaikos – netiesa.

„Mokesčiai Lietuvoje, lyginant su visomis kitomis ES šalimis, yra mažiausi, dėl to mus kritikuoja Tarptautinis valiutos fondas. Ir, kiek žinau, verslas kol kas tikrai nesiruošia išsikelti į kitas šalis, nes Lietuvos ekonomikos augimas praėjusiais metais buvo vienas sparčiausių“, – teigia Algirdas Butkevičius.

Įmonės sako, kad Lietuvoje, be mokesčių reikalų, yra didelė politinė rizika: tai yra, vieni projektai greitai valdžios palaiminami, kiti metų metus laukia pritarimo.